Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Duży - Nazwa strony

Nowoczesny ogród rodem z wysp Wielkanocnych

Nowoczesny ogród rodem z wysp Wielkanocnych

Duży ogród na obrzeżach miasta. Geometryczny układ wnętrz ogrodowych urozmaiconych rzeźbami i designerskimi meblami.

Taras wypoczynkowy z ogrodem żwirowym

             Budynek swym układem tworzy wewnętrzne patio – taras wypoczynkowy, do którego proponuje się dowiązać niewielkie wnętrze ogrodowe w formie ogrodu żwirowego. Wnętrze to wydzielone zostanie z reszty ogrodu za pomocą żywopłotów z żywotnika. Od strony granicy południowej żywopłot ma mieć wysokość około 2m, natomiast od strony zachodniej ma mieć około 100cm wysokości. W tej części ogrodu proponuje się większą część terenu pokryć przepuszczalną nawierzchnią Hanse Grande. W nawierzchni mają powstać 3 duże i 2 małe wyspy zieleni. W dużych planuje się posadzenie niskich drzew o formie wielopniowej – świdośliwa odmiana „Ballerina”, oraz dużych kul bukszpanowych. W małych jedynie kule bukszpanowe. Wszystkie wyspy zieleni uzupełnione mają być trawą ozdobną – turzyca „The Beatles” oraz białymi czosnkami ozdobnymi.

Przestrzeń dla dzieci

Tuż za ogrodem żwirowym z sąsiedztwie domu proponuje się usytuowanie przestrzeni dla dzieci. Teren ten to dwa połączone z sobą trawniki rozdzielone kwietnikami pełnymi krzewów ozdobnych oraz bylin. W przyszłości będą stanowić część ozdobną ogrodu. Tymczasem są dobrze widoczne z tarasu oraz domu. W tej przestrzeni mogą znaleźć swoje miejsce domek ze zjeżdżalnią i huśtawką na bliższym trawniku oraz trampolina na bardziej oddalonym.

Pergola

Z tarasu i ogrodu żwirowego na zachód proponuj się utworzenie osi widokowej zakończonej pergolą oraz designerskim siedziskiem. Pergola ma mieć formę trzech prostych ram wykonanych z drewna lub stali. Po obu stronach pergoli proponuje się założenie kwietników wypełnionych kocimiętką. Proponuje się aby nawierzchnia prowadząca w stronę pergoli została wykona z betonu architektonicznego. Betonowa ścieżka z pergolą stanowi północną granicę przestrzeni dla dzieci. Na Południe znajdują się swobodniejsze wnętrza ogrodowe w tym sad.

Sad

W części północnej działki proponuje się założenie sadu z liniowymi nasadzeniami drzew owocowych w starym stylu (w wysokiej formie drzew). Wzdłuż zachodniej granicy działki proponuje się utworzenie szerokiego pasa krzewów izolującego widok na sąsiednie działki. W tej części ogrodu planuje sie również mniej formalną przestrzeń dla dzieci:  możliwość ustawienia namiotu itp.

 

 

Hobbitowe Wzgórza – zieleń przy ośrodku wypoczynkowym

Hobbitowe Wzgórza

Hobbitowe Wzgórza to zespół domków wypoczynkowych na stromym zboczu jeziora Przywidzkiego. Całość stylizowana jest na wioskę Hobbitów, Każdy z domków otrzyma indywidualny ogródek oraz odmienne wykończenie zarówno elewacji jak i wnętrza. Goście będą mogli wybierać pomiędzy domkiem kowala, stolarza, młynarza, rybaka, zielarza… Jest 10 domków, każdy z nich to domek innego Hobbita. Wraz z zawodami związanymi z domkami zmienia się kolorystyka stolarki okiennej i drzwiowej, zmienia się też ogródek.

Kolorowe domki i ogrody

W ogrodzie młynarza dominuje kolor biały, a elementem charakterystycznym będzie wielkie koło młyńskie. W domku rybaka, w którym znajdzie się również stara łódź, a okna i drzwi mają kobaltowo niebieską barwę dominują trawy ozdobne. Wikliniarz ma ogród pełen wiklinowych koszy, a pod starymi głowiastymi wierzbami rośnie łąka kwietna. U garncarza będzie można podziwiać stare gliniane donice i dzbany, które będą się suszyć na drewnianym płocie. Domek kowala zdobią czerwone okrągłe drzwi i mnóstwo kutych elementów. Jego ogród aż kipi od czerwonych i pomarańczowych kwiatów. Dużo spokojniej jest w ogródku drwala, gdzie dominuje roślinność zimozielona: kosodrzewina i niskie różaneczniki. To ogród leśmy więc pełen jest paproci, tawułek i parzydła leśnego. U gorzelnika na domku zagościł chmiel, a w ogrodzie jest aż gęsto od drewnianych beczek.

Mała architektura

Teren ośrodka zajmuje teren o dużym spadku terenu w stronę jeziora. Jest to południowy stok o pięknym widoku na jezioro, do którego przylega ośrodek. Ze względu na trudny teren ścieżki stanowią sieć wąskich korytarzy otoczonych zielenią i murkami z kamienia polnego. Jest tu również sporo schodków i drewnianych pomostów. Ogrodzienia zostaną wykonane indywidualnie dla każdego domku. Będą drewniane, z wikliny i kute.

Ziemianki z zielonymi dachami

Domki Hobbitów to ziemianki pokryte zielonymi dachami przypominającymi gęste czupryny. Na dachach zostaną posadzone zioła i trawy ozdobne, a przy elewacjach rozpostarte zostaną róże, powojniki i chmiel.

Hobbitowe Wzgórza to ośrodek otoczony bujną zielenią, wykonany z sercem i smakiem. Otwarcie ośrodka planowane jest na lato 2016

 

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ. Projekt i realizacja zagospodarowania terenu. Z okazji obchodów rocznicy na terenie Westerplatte powstała olbrzymia scena otoczona widownią. Ze względu na rangę przedsięwzięcia oraz mających pojawić się na obchodach przywódców państw wykonaliśmy zarówno projekt zagospodarowania terenu wokół sceny jak i propozycję zabezpieczeń przeciw snajperom. Zaproponowaliśmy zamiast maskującej siatki wojskowej utworzenie tymczasowego lasu brzozowego, który zasłaniał widok z znajdujących się  w pewnej odległości zabudowań. Również z naszej inicjatywy zamiast zadaszenia nad widownią goście otrzymali białe parasole z logo imprezy. Parasole mogły zasłonić zarówno przed deszczem jak i przed słońcem.

Realizacja projektu w terenie.

Realizacja projektu w terenie, pomimo wielu ekip z różnych branży, przebiegała bardzo szybko i sprawnie. Drzewa o wysokości ponad 6 metrów zostały wycięte oraz przetransportowane na miejsce, gdzie wstawiliśmy je  we wcześniej przygotowane doły. Na terenie nie było możliwości posadzenia drzew na stałe. Wszystkie prace przebiegały w obecności saperów. Na terenie Westerplatte oraz przed główną sceną wykonaliśmy kompozycję z kilku tysięcy białych chryzantem. Prace na terenie musiały być wykonane w ciągu jednej doby. Ekipy montażowe, nagłośnieniowe i nasza ogrodnicza, a także służby ochrony skończyły prace około 5 nad ranem. Impreza rozpoczynała się o 10:00, a o godzinie 14:00 zaczęły się prace rozbiórkowe, które trwały do późnego wieczora.

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ. Więcej zdjęć na naszym BLOGU

Tiananmen Square Landscape Architecture Competition II nagroda

Udział w Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China był bardzo ciekawym wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze plac Tiananmen jest najbardziej znanym, a przede wszystkim największym placem publicznym na świecie. Po drugie znajduje się w Chinach, a jak wiadomo kultura dalekiego wschodu jest zupełnie inną kulturą niż nasza europejska. Zaprezentowanie pomysłu, który zostanie zauważony oraz zaakceptowany przez przedstawiciela jury z Chin było wyzwaniem samym w sobie. Po trzecie każdy z uczestników mógł zobaczyć pomysły innych architektów z chwilą oddania pracy, czyli zawieszenia jej na stronie internetowej. Konkurs w swych zasadach wyraźnie określał, że punktowane będą nowe pomysły. Tworząc swój projekt czułam presję czasu, aby nikt inny nie oddał projektu z podobnymi rozwiązaniami przede mną. Po czwarte konkurs był przedsięwzięciem międzynarodowym, co wpływało znacznie na ilość zgłoszonych prac oraz podnosiło poprzeczkę rywalizacji.

Wokół zabytkowego pałacu

Ogród wokół zespołu budynków przy zabytkowym pałacu. Działka zajmuje powierzchnię około 6ha, a pałac znajduje się pośród lasów. Założenie składa się z parterów węzłowych z bukszpanu, ogrodu ziołowego, ogrodu leśnego, zbiornika wodnego z kaskadą oraz głównego trawnika usytuowanego pomiędzy pałacem, a pozostałą zabudową.

Parter węzłowy został wykonany z kilkunastu tysięcy sadzonek bukszpanu i uzupełniany jest roślinami sezonowymi. Ogród ziołowy usytuowano przy jednej ze ścian budynku basenowego. Stanowi niewielkie wnętrze z centralnym ogródkiem węzłowym z lawendy, bukszpanu i miniaturowych czerwonych berberysów. Z boku umieściliśmy ławeczkę, która ukryta jest pod pergolą – kopułą obsadzoną różami czepnymi.  W całym wnętrzu posadziliśmy kwiaty i wonne zioła. Dodatkowymi elementami są rzeźba aniołka i strzyżone spiralnie cisy.

Zbiornik wodny z kaskadą usytuowany został na skraju lasu pod wysoką skarpą, którą zaadaptowaliśmy na strumień.

Nowoczesny ogród nad jeziorem

Nowoczesny ogród na dużej działce o ciekawym ukształtowaniu terenu. Ogród podzielony na wnętrza ogrodowe oraz, ze względu na spadek terenu, na tarasy.  Duży przedogródek wynikający z linii zabudowy. Dzięki cofnięciu w głąb działki fragmentu ogrodzenia uzyskaliśmy możliwość posadzenia drzew oraz krzewów wzdłuż ulicy. Taki zabieg oprócz walorów estetycznych pozwolił na lepsze wyeksponowanie wjazdu na działkę. Dom został „schowany ” za gęstym pasem nieregularnie posadzonych brzóz. Przedogródek to głównie duży trawnik oraz kilka prostokątnych powierzchni niskiego strzyżonego żywopłotu. Głównym elementem ozdobnym jest tu centralna rabata z dominantom w postaci jasnej, nowoczesnej rzeźby. Rabata obsadzona trawami ozdobnymi oraz bylinami w tym roślinami cebulowymi kwitnącymi o różnych porach roku. Rośliny zostały posadzone w sposób swobodny i tworzą jakby łąkę kwietną.

W pobliżu wyjścia do ogrodu zaproponowaliśmy wnętrze z kominkiem gazowym w formie długiej ściany. Wnętrze od strony przedogródka oraz sąsiedniej działki wyodrębnione zostało za pomocą wysokiego szpaleru grabowego. Wokół znajdą się rośliny lubiące stanowisko półcieniste. Poniżej ogród schodzi tarasowo w dół. Przy budynku tarasy ziemne wzmocnione są murkami niżej tworzy je naturalna skarpa.

Czym dalej od ogrodu tym ogród staje się swobodniejszy. W tej części ogrodu dominują trawy ozdobne, trawniki łąkowe oraz drzew i krzewy owocowe. Wyjątek stanowi wnętrze ogniskowe, które powstało na planie koła i otoczone jest wałem ziemnym obsadzonym niskimi drzewami w formie wielopiennej oraz krzewami ozdobnymi. Na samym końcu działki znajduje się królestwo dzieci, do którego można dostać się poprzez „tunel” utworzony z betonowych kręgów oraz wysokich traw.

Arkońska Business Park

Zagospodarowanie zieleni wokół kompleksu budynków biurowych. Projekt przewidywał utworzenie gęstej zieleni reprezentatywnej z zielonym wnętrzem do wypoczynku. Założenie ma charakter nowoczesny. Zieleń została zaprojektowana w postaci promieniście rozchodzących się kręgów i linii. Geometryczne nasadzenia zostały skomponowane z traw i krzewów ozdobnych różnych gatunków. Dodatkowo kompozycję urozmaicają pseudoakacje odmiany „Umbraculifera” oraz brzozy „Doorenbos”.

Część niskiej zieleni powstała na stropodachu garażu.

Ogród stylizowany na stare gospodarstwo

Duży ogród w stylu angielskim otoczony lasami i pięknymi łąkami. Ogród składa sie z kilku wnętrz ogrodowych między innymi z ogrodu warzywnego, który otoczony został murem z kamienia polnego oraz drewnianym ogrodzeniem. Geometryczny ogród różany wydzielony został za pomocą żywopłotów grabowych i wypełniony nie tylko krzewami róż, ale także ziołami i bylinami. Przy głównym budynku założono geometryczny trawnik otoczony rabatami mieszanymi. Wokół części formalnej założone zostały łąki kwietne, które łączą ogród z naturalnym otoczeniem.
Ten ogród można obejrzeć w programie „Maja w Ogrodzie” odcinek 451