Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Mały - Nazwa strony

Ogródek miejski

Ogródek miejski

Choć niewielki, przy zabudowie szeregowej, pomieścił w sobie zarówno szopę na ogrodowe narzędzia, miejsce do wypoczynku pod pergolą oraz „duży” trawnik dla dzieciaków.

Teren podzieliliśmy funkcjonalnie na 3 części.

Najgłębiej, na końcu ogrodu powstała szopa. Jest ukryta za drewnianym parawanem – żaluzją, który jednocześnie stanowi jedną ze ścian ogrodowego wgłębnika.

W części środkowej ogrodu pomiędzy parawanem, a podniesionym kwietnikiem z betonu architektonicznego ukryliśmy kącik wypoczynkowy. Tu pod pergolą można spokojnie wypoczywać w wygodnych kanapach. Ta część ogrodu otoczona jest bujną zielenią traw ozdobnych oraz bambusów i hortensji bukietowych.

Najbliżej domu znajduje się „duży” trawnik otoczony kwietnikami z kolorowymi kwiatami. Podniesiona rabata z betonu jest jednocześnie podstawą dla wykończonego drewnem siedziska.

Wzdłuż płotu, dla zaoszczędzenia terenu ustawiliśmy szafy na drewno kominkowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Całość jest elegancka, ale również funkcjonalna i spełnia oczekiwania rodziny z dziećmi.

 

 

Ogródek z dinozaurem w tle

Ogródek z dinozaurem w tle

Ogród nigdy nie jest zbyt mały, aby zmieścił Puchatkowe „małe conieco” dla każdego członka rodziny. Przedstawiamy koncepcję ogródka zaprojektowanego z myślą o mamie, tacie i dwójce małych urwisów!

PrzedogródekProjekt przewiduje pozostawienie otwartego przedogródka, bez ogrodzenia i bez  furtki. Zaprojektowano ścieżkę z kostki betonowej, która będzie prowadzić od budynku do drugiego miejsca parkingowego a następnie do kolejnej części ogrodu. Wzdłuż linii budynku planuje się posadzenie krzewów i bylin które będą pełnić funkcję dekoracyjną i jednocześnie przysłonią duże okna. Nowym elementem będzie również drewniana, ażurowa wiata nad miejscem parkingowym, która będzie bezpośrednio połączona z osłoną na śmietniki, drugą wiatą oraz szopą w dalszej części ogrodu. Planuje się również przesunięcie części ogrodzenia oraz furtki oddzielającej przedogródek od dalszej części działki.

Część utwardzona wraz z kącikiem dla dzieci.

 Kierując się z przedogródka na zachód,  docieramy do furtki, po przejściu której znajdziemy się w kolejnej nowo wydzielonej przestrzeni. Wnętrze to będzie z każdej strony  otoczone ‚ścianą’. Tuż obok furtki wzdłuż wiaty ścianę będzie tworzyło drewno opałowe, dalej wzdłuż południowej granicy obudowa śmietników oraz szpaler grabowy. Od strony zachodniej wnętrze zamykać będzie drewniana szopa, szpaler grabowy, natomiast od północy rabaty bylinowe z niewielkimi drzewkami takimi jak świdośliwa kanadyjska lub kalina sztywnolistna. Wiata drewniana została zaprojektowana w taki sposób, aby stanowiła połączenie z szopą, oraz innymi elementami tworząc jedną całość. W tej części wydzielono również miejsce dla dzieci, drewniany domek stanowiący kącik zabawowy oraz placyk z modelarską rzeźbą dinozaura.

Cichy zakątek w części północnejNa końcu działki usytuowano wnętrze otoczone ze wszystkich stron rabatami. To miejsce przeznaczono na cichy, spokojny wypoczynek pośród szumiących traw. Dodatkowo wzdłuż linii ogrodzenia po stronie północnej zaprojektowano osłony z paneli drewnianych. Powierzchnię planuje się pokryć utwardzoną nawierzchnią mineralną Hanse Grand. Na rabatach oprócz traw znajdą się kocimiętka, liatra, jeżówki,  czosnki, rozchodniki, oraz wysoki sadziec wzdłuż drewnianych paneli. W tym miejscu przewidziano również posadzenie trzech różnych odmian jabłoni.

Ogród właściwy z trawnikiem

Wnętrze to usytuowano w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu. Miejsce centralne stanowi geometryczny trawnik otulony ze wszystkich stron kwitnącymi rabatami. Tłem dla kwitnących rabat wzdłuż zachodniej granicy działki będzie szpaler grabowy, przed nim natomiast posadzone zostaną kwitnące na różowo hortensje bukietowe i trawy ozdobne. Na przeciw tarasu, kierując się w stronę północy, zaplanowano przejście do kolejnego, wydzielonego za pomocą niewysokich szpalerów z zimozielonego żywotnika ‚Globosa’, ostatniego wnętrza ogrodu.

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem to odważny projekt nowoczesnego ogrodu. Działka charakteryzuje się małym zróżnicowaniem rzeźby terenu z minimalnym spadkiem w stronę zachodnią.
Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni w górę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze.
Dojście do właściwego ogrodu po stronie zachodniej wiedzie wzdłuż północnej ściany budynku.
W elewacji zachodniej budynku, tj. elewacji od strony ogrodu, zaprojektowano utworzenie tarasu na poziomie parteru, tj. ok. 1,4 m powyżej poziomu gruntu.
W chwili obecnej działka nie jest zagospodarowana roślinnością, nie istnieje jeszcze układ komunikacyjny w postaci ścieżek i podjazdu.

Przedogródek

Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni, które wraz ze ścieżką wprowadzającą na teren posesji, wykonane będą z betonu architektonicznego w jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni. Podkreśli to nowoczesny, geometryczny charakter budynku oraz zaakcentuje ganek, który lekko wgłębia się w bryłę budynku.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze. Ze względu na to zaproponowano wybudowanie murka oporowego, za którym, przy ścianie budynku, wygospodarowano miejsce na ustawienie pojemnika na odpady.
Obie strony wejścia zagospodarowano zwartą zielenią. Proponuje się nasadzenie cisów pośrednich w odmianie ‚Hicksii’, ciętych w formę żywopłotu. W ich sąsiedztwie zaprojektowano nasadzenie rododendronów o pięknych, pomarańczowych kwiatach, podsadzonych funkiami Siebolda i irysami syberyjskimi. Ważnym akcentem przedogrodu jest wiąz górski w odmianie ‚Variegata’, nasadzony pomiędzy schodami wejściowymi a murkiem oporowym.
Przestrzeń pomiędzy murkiem oporowym a granicą działki stanowi wjazd do garażu oraz dojazd do dodatkowego zewnętrznego miejsca postojowego przy północnym narożniku budynku.
W północno-wschodnim narożniku działki zaplanowano utworzenie rabaty obsadzonej irysami syberyjskimi oraz winobluszczami pięciolistkowymi, które będą piąć się po ogrodzeniu.

Północne dojście do ogrodu

Mniej więcej na wysokości linii wyznaczonej przez zachodnią ścianę budynku, po północnej stronie działki, rozpoczyna sie żwirowa ścieżka prowadząca do właściwego ogrodu. Znajduje się ona powyżej miejsca postojowego i należy pokonać pięć schodków, żeby się na niej znaleźć. Po lewej stronie schodków zlokalizowano wejście do schowka pod tarasem.
Wzdłuż całej ścieżki, po lewej stronie, znajduje się murek z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. W przyszłości murek porastać będą pnącza – winobluszcze pięciolistkowe efektownie przebarwiające się jesienią.

Ogród właściwy

Ogród właściwy zajmuje największą część działki. Stanowi go centralnie zlokalizowany trawnik o powierzchni 34 m2. Od strony tarasu i pomostu trawnik okalają nasadzenia roślinne złożone głównie z bylin i traw ozdobnych. Zewnętrzną krawędź tarasu oddzielono dodatkowo żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’.
Od strony południowej i zachodniej trawnik graniczy ze żwirową, przepuszczalną nawierzchnią, spełniającą zarówno funkcję komunikacyjną (ścieżki do schodów prowadzących na taras i pomost) jak i rekreacyjną – wydzielono tu miejsce na ustawienie ogrodowych kanap, puf i stolika.
Za kącikiem wypoczynkowym, przy zachodniej granicy działki zaplanowano nasadzenie dwóch świdośliw, pęcherznicy kalinolistnej ‚Diabolo’ oraz traw ozdobnych. Od posesji po stronie południowej ogród oddzielony jest żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’ oraz ozdobnymi krzewami i bylinami. Zaprojektowano między innymi skupinę z mrozoodpornego bambusa Fargesia ‚Jiuzhaigou’, kalinę sztywnolistną oraz kombinację bylin: irysów, funkii, zawilców i bodziszków.

Taras i pomost

Miejski ogród z pomostem to pomysł raczej niespotykany. W tym ogrodzie elementem spajającym ogród z domem jest drewniany taras, który bezpośrednio łączy się z pomostem zawieszonym na wysokości 1,6 m i wiodącym wzdłuż północnej granicy działki. Od strony północnej podporę dla tarasu stanowią donice wykonane z koszy gabionowych o wysokości 163 cm. Planuje się w nich nasadzenie trzech świdośliw o delikatnym, ażurowym pokroju, pięknych białych kwiatach pojawiających się wczesną wiosną, a później jadalnych owocach. Pod drzewami akcent stanowić będzie rząd niewysokich pęcherznic o bordowych liściach, podsadzony bylinami o słonecznych barwach: żurawkami ‘Creme Brulee’, kuklikiem szkarłatnym i wznoszącymi się żółtymi główkami czosnków ozdobnych.
W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni miejsce pod tarasem zaadaptowano jako schowek, do którego prowadzi wejście od strony północnej.

Świat dzieci

Przestrzeń pod pomostem postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. W gabionowych donicach postanowiono umieścić betonowe kręgi, tworzące tajne przejście na drugą stronę ogrodu. Od trawnika i kącika wypoczynkowego dziecięcą kryjówkę oddzielają nasadzenia traw ozdobnych, co gwarantuje małym odkrywcom odrobinę prywatności i swobody. Jako nawierzchnię przestrzeni dla dzieci proponuje się zastosowanie drewnianych zrębków w naturalnym odcieniu, przepuszczających wody opadowe i pozwalających na swobodny wzrost roślin.

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem to odważny projekt nowoczesnego ogrodu. Działka charakteryzuje się małym zróżnicowaniem rzeźby terenu z minimalnym spadkiem w stronę zachodnią.
Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni w górę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze.
Dojście do właściwego ogrodu po stronie zachodniej wiedzie wzdłuż północnej ściany budynku.
W elewacji zachodniej budynku, tj. elewacji od strony ogrodu, zaprojektowano utworzenie tarasu na poziomie parteru, tj. ok. 1,4 m powyżej poziomu gruntu.
W chwili obecnej działka nie jest zagospodarowana roślinnością, nie istnieje jeszcze układ komunikacyjny w postaci ścieżek i podjazdu.

Przedogródek

Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni, które wraz ze ścieżką wprowadzającą na teren posesji, wykonane będą z betonu architektonicznego w jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni. Podkreśli to nowoczesny, geometryczny charakter budynku oraz zaakcentuje ganek, który lekko wgłębia się w bryłę budynku.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze. Ze względu na to zaproponowano wybudowanie murka oporowego, za którym, przy ścianie budynku, wygospodarowano miejsce na ustawienie pojemnika na odpady.
Obie strony wejścia zagospodarowano zwartą zielenią. Proponuje się nasadzenie cisów pośrednich w odmianie ‚Hicksii’, ciętych w formę żywopłotu. W ich sąsiedztwie zaprojektowano nasadzenie rododendronów o pięknych, pomarańczowych kwiatach, podsadzonych funkiami Siebolda i irysami syberyjskimi. Ważnym akcentem przedogrodu jest wiąz górski w odmianie ‚Variegata’, nasadzony pomiędzy schodami wejściowymi a murkiem oporowym.
Przestrzeń pomiędzy murkiem oporowym a granicą działki stanowi wjazd do garażu oraz dojazd do dodatkowego zewnętrznego miejsca postojowego przy północnym narożniku budynku.
W północno-wschodnim narożniku działki zaplanowano utworzenie rabaty obsadzonej irysami syberyjskimi oraz winobluszczami pięciolistkowymi, które będą piąć się po ogrodzeniu.

Północne dojście do ogrodu

Mniej więcej na wysokości linii wyznaczonej przez zachodnią ścianę budynku, po północnej stronie działki, rozpoczyna sie żwirowa ścieżka prowadząca do właściwego ogrodu. Znajduje się ona powyżej miejsca postojowego i należy pokonać pięć schodków, żeby się na niej znaleźć. Po lewej stronie schodków zlokalizowano wejście do schowka pod tarasem.
Wzdłuż całej ścieżki, po lewej stronie, znajduje się murek z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. W przyszłości murek porastać będą pnącza – winobluszcze pięciolistkowe efektownie przebarwiające się jesienią.

Ogród właściwy

Ogród właściwy zajmuje największą część działki. Stanowi go centralnie zlokalizowany trawnik o powierzchni 34 m2. Od strony tarasu i pomostu trawnik okalają nasadzenia roślinne złożone głównie z bylin i traw ozdobnych. Zewnętrzną krawędź tarasu oddzielono dodatkowo żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’.
Od strony południowej i zachodniej trawnik graniczy ze żwirową, przepuszczalną nawierzchnią, spełniającą zarówno funkcję komunikacyjną (ścieżki do schodów prowadzących na taras i pomost) jak i rekreacyjną – wydzielono tu miejsce na ustawienie ogrodowych kanap, puf i stolika.
Za kącikiem wypoczynkowym, przy zachodniej granicy działki zaplanowano nasadzenie dwóch świdośliw, pęcherznicy kalinolistnej ‚Diabolo’ oraz traw ozdobnych. Od posesji po stronie południowej ogród oddzielony jest żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’ oraz ozdobnymi krzewami i bylinami. Zaprojektowano między innymi skupinę z mrozoodpornego bambusa Fargesia ‚Jiuzhaigou’, kalinę sztywnolistną oraz kombinację bylin: irysów, funkii, zawilców i bodziszków.

Taras i pomost

Miejski ogród z pomostem to pomysł raczej niespotykany. W tym ogrodzie elementem spajającym ogród z domem jest drewniany taras, który bezpośrednio łączy się z pomostem zawieszonym na wysokości 1,6 m i wiodącym wzdłuż północnej granicy działki. Od strony północnej podporę dla tarasu stanowią donice wykonane z koszy gabionowych o wysokości 163 cm. Planuje się w nich nasadzenie trzech świdośliw o delikatnym, ażurowym pokroju, pięknych białych kwiatach pojawiających się wczesną wiosną, a później jadalnych owocach. Pod drzewami akcent stanowić będzie rząd niewysokich pęcherznic o bordowych liściach, podsadzony bylinami o słonecznych barwach: żurawkami ‘Creme Brulee’, kuklikiem szkarłatnym i wznoszącymi się żółtymi główkami czosnków ozdobnych.
W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni miejsce pod tarasem zaadaptowano jako schowek, do którego prowadzi wejście od strony północnej.

Świat dzieci

Przestrzeń pod pomostem postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. W gabionowych donicach postanowiono umieścić betonowe kręgi, tworzące tajne przejście na drugą stronę ogrodu. Od trawnika i kącika wypoczynkowego dziecięcą kryjówkę oddzielają nasadzenia traw ozdobnych, co gwarantuje małym odkrywcom odrobinę prywatności i swobody. Jako nawierzchnię przestrzeni dla dzieci proponuje się zastosowanie drewnianych zrębków w naturalnym odcieniu, przepuszczających wody opadowe i pozwalających na swobodny wzrost roślin.

Geometrycznie i zwiewnie

Nowoczesny ogród przy szeregówce realizacja Pracownia Sztuki Ogrodowej

Nowoczesny ogród przy szeregówce realizacja Pracownia Sztuki Ogrodowej w Gdyni. Nawet tak małe wnętrze można ciekawie urządzić.  Nasz projekt był prezentem ślubnym dla młodej pary. Małżeństwo poprosiło nas o geometryczny, nowoczesny ogród nie wymagający skomplikowanej pielęgnacji. Pomimo niewielkich rozmiarów działki zaproponowaliśmy podzielenie przestrzeni tak, aby stworzyć przestrzeń zarówno do zabawy jak i do wypoczynku.

Wnętrza ogrodowe

Wnętrza ogrodowe nawet w najmniejszym ogrodzie mogą wizualnie powiększyć przestrzeń. W tym ogrodzie powstały aż 4 wnętrza:

• taras, będący przedłużeniem salonu

• część centralna z trawnikiem

• malutkie wnętrze z ławeczką

• części wypoczynkowej (niewielki salonik ogrodowy)

Realizacja ogrodu

Realizacja ogrodu  przy zabudowie szeregowej został w całości wykonana zaledwie w kilka dni. W pierwszej fazie prac w trawniku zostały wycięte kształty kwietników oraz nawierzchni. Aby podkreślić nowoczesny charakter ogrodu w saloniku ogrodowym nawierzchnię wykonaliśmy z płyt betonowych 50x50cm. Ze względu na mały rozmiar ogrodu postanowiliśmy, że  ścieżka żwirowa zamiast krawężników betonowych będzie miała krawężnik stalowy. Taras przy budynku powstał z drewna egzotycznego.

Ze względu na złe podłoże w miejscach nasadzeń wykonano wymianę ziemi. Wykorzystaliśmy bukszpan i trawy ozdobne. Pseudoakacje „Umbraculifera” zamknęły wnętrze, zasłoniły przed wzrokiem sąsiadów i stworzyły atmosferę prywatności. Właścicielce zostawiliśmy możliwość posadzenia roślin sezonowych.

 

Bardzo mały, bardzo wąski

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu przy budynku zamieszkiwanym przez kilka rodzin. Nasza klientka zamieszkiwała pierwsze piętro wielorodzinnego budynku. Należący do niej fragment działki przylegał do 2 elewacji jej mieszkania. Klientka zainteresowana była projektem bardzo nowoczesnym z nietuzinkowymi elementami małej architektury. Jednocześnie podkreśliła, że co jakiś czas lubi „przemeblowywać” swoje otoczenie.

Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród w bardzo skomplikowanym kształcie z problematycznym dojściem to nie lada wyzwanie! Postanowiliśmy skrócić drogę dojścia do ogrodu. Wprowadziliśmy kręcone schody z balkonu pierwszego piętra wprost do gródka. Pierwsza, bardzo wąska część ogrodu tuż przy budynku została podzielona za pomocą nawierzchni, czerwonych betonowych ścian oraz zasłony luksfer. W ten sposób skróciliśmy wizualnie przestrzeń nadając jej bardzo nowoczesnego i odważnego charakteru. Powstały dodatkowe wnętrza. W pierwszym powstał salonik, gdzie zaproponowaliśmy podwyższone kwietniki z ławami. Dalej korytarzykiem pod metalową pergolą można przejść na trawnik otoczony trawami ozdobnymi oraz drewnianymi, pomarańczowymi słupami.
Zaproponowaliśmy wydzielenie wnętrz za pomocą wysokich murów tynkowanych, które można malować na dowolny kolor oraz ściany z bezbarwnych luksfer. Ponadto zaproponowaliśmy urozmaicenie wysokości terenu, które udało nam się uzyskać dzięki tarasom drewnianym na dwu różnych poziomach, dodaliśmy także podwyższone kwietniki otoczone murkami.
Wszystko nadaje się do „przemeblowania” poprzez przemalowanie. Wyjściowe kolory to: czerwone ściany i murki oraz pomarańczowe drewniane słupy. Ze względu na niewielką przestrzeń przeznaczoną na rośliny, również kwietniki mogą z czasem ulec przemeblowaniu.

Zielona oaza dla pracowników

Zielona oaza dla pracowników firmy

Zielona oaza dla pracowników to miejsce, w którym ma szansę wypocząć coraz więcej zabieganych ludzi. Coraz więcej pracodawców zaczyna dbać nie tylko o wygląd otoczenia firmy, ale także o samopoczucie swoich pracowników. Właściciel tej firmy chciał, aby zieleń pełniła nie tylko  funkcje ozdobne, ale także wypoczynkowe. Zaprojektowaliśmy więc i wykonaliśmy ogród z wnętrzem wypoczynkowym. Dzięki temu pracownicy mają miejsce do krótkiego relaksu podczas przerw w pracy, z drugiej strony mogą także organizować we własnym ogrodzie imprezy firmowe.

Zabytkowy dworek z ogrodem – siedziba firmy

Wizytówką firmy jest nie tylko jej siedziba, ale także jej estetyczne otoczenie. Ładnie wyremontowany zabytkowy budynek będący siedzibą naszych klientów został otoczony łatwą w pielęgnacji, niewymagającą zielenią. Ze względu na zacienienie znalazły się tu, jako rośliny zadarniające – zimozielone bluszcze i trzmieliny, ozdobne z liści i kwiatów funkie, niskie jałowce oraz kwitnące wiosną azalie i różaneczniki. Wszystkie te rośliny utworzyły gęsty kobierzec, który uniemożliwia wzrost chwastów. Jedynymi zabiegami przy takim obsadzeniu są: podlewanie, nawożenie oraz „wiosenne porządki”.

Ten ogród pozostaje pod naszą opieką od dnia założenia, czyli od 2004 roku.

Zieleń na dachu biurowca

Zieleń da dachu biurowca

Zieleń na dachu biurowca i siedziby Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Dzięki współpracy architektów jeszcze na etapie projektu budynku udało nam się wspólnie stworzyć niewielki ogród na dachu. Rośliny posadzone zostały w dużych, pokrytych drewnem dębowym, skrzyniach tworzących jeden ciąg kompozycyjny. Większość z nich rozstawiona jest wzdłuż dwu ścian budynku. Dodatkowa, największa skrzynia znajduje się w centrum patio i stanowi jedną konstrukcję wraz z wyniesionym na wysokość trzech stopni tarasem. W skrzyni tej główne miejsce zajmuje brzoza – Betula utilis “Doorenbos”, która wyróżnia się wśród innych odmian brzóz swoją śnieżnobiałą, łuszczącą się korowiną. Na dachu oprócz zajmującego główne miejsce drzewa, znalazły się również niższe rośliny nie zasłaniające okien lokali bezpośrednio sąsiadujących z patio. W wysokich na 70cm skrzyniach zostały posadzone między innymi płożące jałowce, kosodrzewiny, irgi, długo kwitnące tawuły i krzewuszki o ciemno-bordowych liściach. Ponadto posadziliśmy kwitnące o różnych porach roku byliny oraz wrzosy. Ciekawy efekt został uzyskany dzięki trawom ozdobnym, które delikatnie rzucają cień na srebrne fragmenty elewacji. Na patio zostało posadzonych prawie 1000 cebulek krokusów, które wdzięcznie będą zaglądać do okien biur wiosną. Jesienią kwitną chryzantemy w kolorze terakoty, które doskonale współgrają z odcieniem drewna oraz elewacją z klinkieru

Ogród z artystyczną duszą

Egzotyczny ogród w Wielkiej Brytanii

To nasza pierwsza realizacja wykonana na podstawie naszego projektu. Lokalizacja wspaniała, bo przy zabytkowej posiadłości wiejskiej w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Nasz ogród stanowi jedno z wnętrz kompleksu ogrodowego otwartego dla zwiedzających kilka razy do roku. Ogród jest w kształcie prostokąta, który poprzez skośnie krzyżujące się linie został podzielony na 6 trójkątów i centralnie położony rąb.  Cztery trójkąty położone przy 4 narożnikach ogrodu tworzą oddzielne kwatery z różnymi warunkami glebowymi i świetlnymi. W tym zakątku ogrodu występują bowiem różne warunki wodne – pół ogrodu jest ciągle wilgotne, podczas gdy druga połowa jest ciągle sucha. Słońce dochodzi również tylko do połowy ogrodu. Tworzą się 4 różne stanowiska: suchy w cieniu, suchy w słońcu, wilgotny w cieniu i wilgotny w słońcu. Do tego ogród jest osłonięty z 4 stron żywopłotem, budynkami i wysokimi drzewami. Powstały idealne warunki dla paproci drzewiastych, dracen, gunnery, palm i innych egzotycznych roślin. Jak widać po kilku latach ogród ma się świetnie

Wgłębnik z widokiem na klasztor

Ogród nowoczesny w Krakowie przy budynku jednorodzinnym. Projekt ogrodu na niewielkiej działce. Budynek sąsiaduje z 1 strony z kolejną działką z budynkiem jednorodzinnym, z 2 strony z nieukończonym rozległym budynkiem domu opieki, a z 3 strony z naturalnymi łąkami i widokiem na dolinę rzeki, w oddali widać klasztor…. Trzy zupełnie inne krajobrazy!

Postanowiliśmy zostawić otwarty widok na klasztor, odwrócić uwagę od nieukończonych zabudowań i nieco osłonić się od sąsiadów. Młodnik utworzony z brzóz oraz gęste nasadzenia z krzewów przysłoniły i odwróciły uwagę od zabudowań. Z dala od sąsiadów powstał wgłębnik, który wyniknął również z naturalnego spadku terenu. Nowe ukształtowanie zamarkowaliśmy częściowo krzewami. Niewielki trawnik sąsiadujący z tarasem otoczony został niewysokimi drzewami i trawami ozdobnymi, za którymi majaczyć będzie widok na klasztor.

Nowoczesny drobiazg

Długi i wąski ogródek przy szeregówce. Dojście do ogrodu? Jedynie przez salon i kuchnie. I właśnie przez salon wjechała ziemia ogrodnicza, materiały budowlane i rośliny. Ogródek podzielony jest na 4 części. Taras przy budynku, trawnik, podniesiony taras drewniany otoczony podniesionymi kwietnikami i ogródek warzywny. Wnętrza mają kształt geometryczny i oddzielone są od siebie różnej wysokości żywopłotami. Dodatkowo taras podkreślony został za pomocą pseudoakacji o kulistych koronach. W ogrodzie posadzono między innymi hortensje, jeżówki, trawy ozdobne oraz rośliny o purpurowych liściach.

Męski ogród

Niewielki gród znajduje się w centrum miasta. Jest wciśnięty pomiędzy ruchliwą ulicę, skarpę i sąsiednią działkę. Wejście znajduje się na poziomie -1, a ogród na poziomie parteru. Przedogródek zajmuje dach garażu, dalej wąskie przejście prowadzi do ogródka właściwego.

Ogródek miał stanowić przestrzeń do spotkań i wspólnego biesiadowania w męskim gronie.

Przedogródek jest prosty w kompozycji, stylizowany na ogrody orientalne. Ze względu na ograniczoną warstwę ziemi na dachu garażu, w tej części zaprojektowano ogród żwirowy z wyższymi pagórkami (w narożnikach ścian garażu), gdzie posadzono byliny. Poza obrębem dachu garażu zaprojektowano nieekspansywne bambusy. Całość otoczony drewnianym ogrodzeniem typu „żaluzja”.

Ogródek właściwy stanowi drewniany taras otoczony, ze względu na ukształtowanie terenu, murkiem oporowym z kamienia. W murek wkomponowano ławę wypoczynkową, kominek/grill, oraz trójkątną donicę. Donica jest wyniesiona dzięki czemu stanowi jednocześnie ogródek ziołowy oraz kolejne siedzisko. Po drugiej stronie donicy wkomponowaliśmy nieduży bar z nowoczesnymi hokerami, a na ścianie ogrodzenia podświetlany mural.  Ta sama donica rozdziela część przejściową od części wypoczynkowej ogródka. We wnętrzu zastosowano zioła, trawy ozdobne oraz krzewy, które wzmacniają skarpę znajdującą się nad murkami.

Nowoczesny ogród z fosą. Gdańsk

 

Ogród położony przy mieszkaniu parterowym w bloku wielorodzinnym. Ciekawa działka, której niedogodnością, był rów melioracyjny położony wzdłuż najdłuższej granicy niewielkiej działki. Projekt zakłada adaptację rowu. Taras został nadwieszony nad rowem, a w dalszej części działki przewidziano kilka niedużych kładek, które wykorzystują ukształtowanie terenu. W ten sposób rów stał się atutem działki.

Projekt zakłada stworzenie kilku wnętrz ogrodowych, które wykorzystują zarówno ukształtowanie działki jak i jej nasłonecznienie. Zaproponowano powiększenie tarasu wypoczynkowego, utworzenie wnętrza dla dzieci połączonego z drewnianymi kładkami oraz powstanie nawierzchni utwardzonej – miejsca zamiennie na huśtawkę, basen ogrodowy, grilla. Przy oknie pokoju dziecięcego powstanie skrzynia – siedzisko z poduchami.

Wgłębnik pod pergolą

Niewielki nowoczesny  ogródek z małą architekturą wykonaną z najwyższej klasy materiałów. Płyty ceramiczne, beton architektoniczny i stal nierdzewna.  Zaplanowaliśmy też sporo roślin będą strzyżone żywopłoty, trawy ozdobne, bambusy, hortensje oraz wielopienne formy świdośliwy. Ogród podzieliliśmy na wnętrza. Zaplanowaliśmy taras przy budynku, wgłębnik z kompletem wypoczynkowym i huśtawką.  Przy trawniku dla dzieci, na podwyższonym kwietniku z betonu architektonicznego znajdzie się drewniane siedzisko. Będzie gdzie siedzieć i gdzie się chować. Na końcu ogrodu pod przedłużoną pergolą zaplanowaliśmy szopę ogrodową. Ciekawym elementem będą trzy niewielkie drewutnie wykonane ze stali nierdzewnej.