Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Miejski - Nazwa strony

Ogródek miejski

Ogródek miejski

Choć niewielki, przy zabudowie szeregowej, pomieścił w sobie zarówno szopę na ogrodowe narzędzia, miejsce do wypoczynku pod pergolą oraz „duży” trawnik dla dzieciaków.

Teren podzieliliśmy funkcjonalnie na 3 części.

Najgłębiej, na końcu ogrodu powstała szopa. Jest ukryta za drewnianym parawanem – żaluzją, który jednocześnie stanowi jedną ze ścian ogrodowego wgłębnika.

W części środkowej ogrodu pomiędzy parawanem, a podniesionym kwietnikiem z betonu architektonicznego ukryliśmy kącik wypoczynkowy. Tu pod pergolą można spokojnie wypoczywać w wygodnych kanapach. Ta część ogrodu otoczona jest bujną zielenią traw ozdobnych oraz bambusów i hortensji bukietowych.

Najbliżej domu znajduje się „duży” trawnik otoczony kwietnikami z kolorowymi kwiatami. Podniesiona rabata z betonu jest jednocześnie podstawą dla wykończonego drewnem siedziska.

Wzdłuż płotu, dla zaoszczędzenia terenu ustawiliśmy szafy na drewno kominkowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Całość jest elegancka, ale również funkcjonalna i spełnia oczekiwania rodziny z dziećmi.

 

 

Ogród społeczny w Sopocie

Ogród społeczny w Sopocie

Ogrody społeczne w centrach miast mają ogromne znaczenie. Nie tylko dają możliwość spędzenia czasu wśród zieleni w okolicach gdzie tej zieleni brakuje, ale także wpływają na integrację społeczną. Są miejscem spotkań wielu pokoleń, wymiany wiedzy, zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni.
W naszej propozycji znalazło się „coś dobrego dla każdego”.
Jest miejsce rekreacji i wypoczynku, zabawy i pracy wśród roślin.
Nasza koncepcja zakłada podzielenie przestrzeni, tylko umowne, na teren dla osób starszych i dorosłych oraz dla dzieci. W tej pierwszej części znalazło się miejsce na podest do tańczenia, rozłożenia leżaków lub ćwiczenie Yogi. Wieczorami można tu również rozstawić stoliki i przeistoczyć to miejsce na potrzeb na przykłady imprezy urodzinowej, albo miejskiego pikniku.
W tej części powstanie także niewielka podniesiona rabata kwiatowa z łatwym dostępem dla osób na wózkach inwalidzkich. Również stoliki, które są równocześnie stolikami szachowymi mają możliwość dojazdu wózkiem.
Część dla dzieci to trawnik przedzielony wiklinowym tunelem wśród drzew, mały labirynt ze strzyżonych krzewów oraz indiańskie tipi rozstawione na drewnianym podeście. W tej części znalazła się również piaskownica, która po zamknięciu staje się mini sceną oraz łamigłówki tablicowe wzdłuż ogrodzenia.

Cały teren wypełniliśmy kolorową roślinnością, która powinna przyciągać nie tylko ludzi, ale także motyle i pszczoły. Tym samym nasz ogród ma stać się miejską oazą życia.

Romantyczny ogród w białej tonacji

Romantyczny ogród w białej tonacji

Ogród właściwy został podzielony na kilka mniejszych wnętrz. Trawnik główny przy tarasie wypoczynkowym otoczony rabatami bylinowymi oraz niskimi drzewami: lilak pospolity i świdośliwa. Równolegle do południowej granicy działki, metr od ogrodzenia projektowany jest niski murek oporowy, który wyrównuje poziom terenu z poziomem terenu zewnętrznego.

Od strony zachodniej w połowie budynku trawnik podzielono pasem nawierzchni, który jest granicą wirtualną kolejnego wnętrza. Jego centrum stanowi podniesiony teren otoczony murkiem oporowym nad którym wznosi się drewniana pergola. Wokół pergoli znajdują się rabaty mieszane otoczone brzozami „Doorenbos”, krzewami ozdobnymi oraz bylinami.

Po stronie wschodniej budynku znajduje się część ogrodu przeznaczona dla dzieci. Tu zaprojektowano niewielki trawnik oraz część owocową ogrodu z drzewami i krzewami owocowymi.

Ogród seniora

 Po stronie zachodniej budynku znajduje się część mieszkalna seniorów. Ogród przylegający do budynku z tej strony zawiera niewielki trawnik oraz niskie drzewa ozdobne/owocowe – świdośliwa otoczone krzewami i bylinami ozdobnymi.

Ogródek z dinozaurem w tle

Ogródek z dinozaurem w tle

Ogród nigdy nie jest zbyt mały, aby zmieścił Puchatkowe „małe conieco” dla każdego członka rodziny. Przedstawiamy koncepcję ogródka zaprojektowanego z myślą o mamie, tacie i dwójce małych urwisów!

PrzedogródekProjekt przewiduje pozostawienie otwartego przedogródka, bez ogrodzenia i bez  furtki. Zaprojektowano ścieżkę z kostki betonowej, która będzie prowadzić od budynku do drugiego miejsca parkingowego a następnie do kolejnej części ogrodu. Wzdłuż linii budynku planuje się posadzenie krzewów i bylin które będą pełnić funkcję dekoracyjną i jednocześnie przysłonią duże okna. Nowym elementem będzie również drewniana, ażurowa wiata nad miejscem parkingowym, która będzie bezpośrednio połączona z osłoną na śmietniki, drugą wiatą oraz szopą w dalszej części ogrodu. Planuje się również przesunięcie części ogrodzenia oraz furtki oddzielającej przedogródek od dalszej części działki.

Część utwardzona wraz z kącikiem dla dzieci.

 Kierując się z przedogródka na zachód,  docieramy do furtki, po przejściu której znajdziemy się w kolejnej nowo wydzielonej przestrzeni. Wnętrze to będzie z każdej strony  otoczone ‚ścianą’. Tuż obok furtki wzdłuż wiaty ścianę będzie tworzyło drewno opałowe, dalej wzdłuż południowej granicy obudowa śmietników oraz szpaler grabowy. Od strony zachodniej wnętrze zamykać będzie drewniana szopa, szpaler grabowy, natomiast od północy rabaty bylinowe z niewielkimi drzewkami takimi jak świdośliwa kanadyjska lub kalina sztywnolistna. Wiata drewniana została zaprojektowana w taki sposób, aby stanowiła połączenie z szopą, oraz innymi elementami tworząc jedną całość. W tej części wydzielono również miejsce dla dzieci, drewniany domek stanowiący kącik zabawowy oraz placyk z modelarską rzeźbą dinozaura.

Cichy zakątek w części północnejNa końcu działki usytuowano wnętrze otoczone ze wszystkich stron rabatami. To miejsce przeznaczono na cichy, spokojny wypoczynek pośród szumiących traw. Dodatkowo wzdłuż linii ogrodzenia po stronie północnej zaprojektowano osłony z paneli drewnianych. Powierzchnię planuje się pokryć utwardzoną nawierzchnią mineralną Hanse Grand. Na rabatach oprócz traw znajdą się kocimiętka, liatra, jeżówki,  czosnki, rozchodniki, oraz wysoki sadziec wzdłuż drewnianych paneli. W tym miejscu przewidziano również posadzenie trzech różnych odmian jabłoni.

Ogród właściwy z trawnikiem

Wnętrze to usytuowano w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu. Miejsce centralne stanowi geometryczny trawnik otulony ze wszystkich stron kwitnącymi rabatami. Tłem dla kwitnących rabat wzdłuż zachodniej granicy działki będzie szpaler grabowy, przed nim natomiast posadzone zostaną kwitnące na różowo hortensje bukietowe i trawy ozdobne. Na przeciw tarasu, kierując się w stronę północy, zaplanowano przejście do kolejnego, wydzielonego za pomocą niewysokich szpalerów z zimozielonego żywotnika ‚Globosa’, ostatniego wnętrza ogrodu.

Inspiracja słoneczną Prowansją

Inspiracja słoneczną Prowansją

Ten ogród to kompozycja przestrzeni i roślin inspirowana słoneczną Prowansją oraz możliwościami jakie daje nam klimat Kaszub. Przedogródek zaprojektowano w taki sposób, aby oprócz funkcji reprezentacyjnej  mógł  być również miejscem do cichego wypoczynku. Dużą część powierzchni planuje się przeznaczyć pod nawierzchnię utwardzoną, wykonaną z  podłużnych i wąskich płyt betonowych (o zróżnicowanej długości) ułożonych równolegle. Pomiędzy nimi proponuje się wykonanie przepuszczalnej nawierzchni mineralnej, która umożliwi przepływ oraz wsiąkanie wód opadowych. Dookoła zaprojektowano natomiast bujne i kwitnące rabaty, które będą ‘wylewać’ się z pośród betonowych pasów.

Ogród w części południowej

 Kierując się z przedogródka na północny-zachód, betonowe pasy przechodzą w długą i prostą ścieżkę z cegły, której zakończenie tworzyć będzie murek z drewnianą ławką. Po obu stronach ścieżki zaprojektowano rabaty z przewagą perłówki orzęsionej- trawy ozdobnej o ciekawych, długich kwiatostanach perłowej barwy.  Ponadto na rabacie wzdłuż ogrodzenia proponuje się posadzenie trzech niewielkich drzew: świdośliwy kanadyjskiej w formie wielopiennej oraz kwitnących krzewów: hortensji bukietowych w odmianie ‘Vanilla Fraise’, a po przeciwnej stronie, wzdłuż  przylegającego do budynku tarasu, hortensji w odmianie ‘Limelight’.

Taras drewniany

 Wzdłuż ścieżki, zaprojektowano wydłużony, drewniany taras w kształcie odwróconej litery ‘L,’ przylegający bezpośrednio do południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej ściany budynku. Aby dopasować taras do wysokości budynku, wyniesiono go ok. 80 cm ponad poziom gruntu. Aby przysłonić widok z tarasu na otaczające działki, proponuje się posadzenie wzdłuż granicy drzew średniej wielkości. Taras ze wszystkich stron otoczono dekoracyjnymi rabatami. Od strony północno-zachodniej rozpościera się widok na ogród właściwy. Schodząc z tarasu, wchodzimy na ścieżkę na końcu której ustawiono ławkę, stanowiącą zamknięcie jednej z osi widokowych.

Cichy zakątek

Schodząc z tarasu w kierunku północno-wschodnim, przechodzimy na ścieżkę z nawierzchni przepuszczalnej, na końcu której ustawiono ławeczkę. Wzdłuż ścieżki, po stronie południowo-zachodniej, zaprojektowano niewielki trawnik w cieniu brzóz pożytecznych w odmianie „Doorenboos’. Tuż obok, za gęstą ścianą z wysokiej trawy ozdobnej, miskanta chińskiego w odmianie ‘Morning Light’, wydzielono niewielką, intymną przestrzeń do zabaw lub wypoczynku.

Ogród właściwy z paleniskiem

Wnętrze pomiędzy budynkiem, południowo-zachodnią i północno-zachodnią granicą działki oraz warzywnikiem, przeznaczono na ogród właściwy. Jest to największe z zaprojektowanych wnętrz w tym ogrodzie. Wydzielono tu między innymi trawnik, gęste rabaty o geometrycznych kształtach, murowane palenisko oraz ścieżki będące łącznikiem z pozostałymi częściami ogrodu. Wokół paleniska proponuje się wykonanie murków, pełniących jednocześnie funkcję siedziska. Uzupełnieniem będą ozdobne krzewy oraz byliny.

Warzywnik

 Na północ od ogrodu właściwego, w samym rogu działki przeznaczono miejsce na ogród warzywny. Zamiast typowych grządek proponuje się uprawy w drewnianych skrzyniach. Przestrzeń pomiędzy skrzyniami będzie stanowić nawierzchnia utwardzona z cegły. W warzywniku wyznaczono również miejsce na kompostownik. Wzdłuż granicy północno zachodniej planuje się stworzenie ogrodu owocowego. Po obu stronach warzywnika posadzone zostaną dwie jabłonie, a pod nimi  maliny oraz dowolne krzewy owocowe, według uznania.

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem to odważny projekt nowoczesnego ogrodu. Działka charakteryzuje się małym zróżnicowaniem rzeźby terenu z minimalnym spadkiem w stronę zachodnią.
Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni w górę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze.
Dojście do właściwego ogrodu po stronie zachodniej wiedzie wzdłuż północnej ściany budynku.
W elewacji zachodniej budynku, tj. elewacji od strony ogrodu, zaprojektowano utworzenie tarasu na poziomie parteru, tj. ok. 1,4 m powyżej poziomu gruntu.
W chwili obecnej działka nie jest zagospodarowana roślinnością, nie istnieje jeszcze układ komunikacyjny w postaci ścieżek i podjazdu.

Przedogródek

Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni, które wraz ze ścieżką wprowadzającą na teren posesji, wykonane będą z betonu architektonicznego w jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni. Podkreśli to nowoczesny, geometryczny charakter budynku oraz zaakcentuje ganek, który lekko wgłębia się w bryłę budynku.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze. Ze względu na to zaproponowano wybudowanie murka oporowego, za którym, przy ścianie budynku, wygospodarowano miejsce na ustawienie pojemnika na odpady.
Obie strony wejścia zagospodarowano zwartą zielenią. Proponuje się nasadzenie cisów pośrednich w odmianie ‚Hicksii’, ciętych w formę żywopłotu. W ich sąsiedztwie zaprojektowano nasadzenie rododendronów o pięknych, pomarańczowych kwiatach, podsadzonych funkiami Siebolda i irysami syberyjskimi. Ważnym akcentem przedogrodu jest wiąz górski w odmianie ‚Variegata’, nasadzony pomiędzy schodami wejściowymi a murkiem oporowym.
Przestrzeń pomiędzy murkiem oporowym a granicą działki stanowi wjazd do garażu oraz dojazd do dodatkowego zewnętrznego miejsca postojowego przy północnym narożniku budynku.
W północno-wschodnim narożniku działki zaplanowano utworzenie rabaty obsadzonej irysami syberyjskimi oraz winobluszczami pięciolistkowymi, które będą piąć się po ogrodzeniu.

Północne dojście do ogrodu

Mniej więcej na wysokości linii wyznaczonej przez zachodnią ścianę budynku, po północnej stronie działki, rozpoczyna sie żwirowa ścieżka prowadząca do właściwego ogrodu. Znajduje się ona powyżej miejsca postojowego i należy pokonać pięć schodków, żeby się na niej znaleźć. Po lewej stronie schodków zlokalizowano wejście do schowka pod tarasem.
Wzdłuż całej ścieżki, po lewej stronie, znajduje się murek z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. W przyszłości murek porastać będą pnącza – winobluszcze pięciolistkowe efektownie przebarwiające się jesienią.

Ogród właściwy

Ogród właściwy zajmuje największą część działki. Stanowi go centralnie zlokalizowany trawnik o powierzchni 34 m2. Od strony tarasu i pomostu trawnik okalają nasadzenia roślinne złożone głównie z bylin i traw ozdobnych. Zewnętrzną krawędź tarasu oddzielono dodatkowo żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’.
Od strony południowej i zachodniej trawnik graniczy ze żwirową, przepuszczalną nawierzchnią, spełniającą zarówno funkcję komunikacyjną (ścieżki do schodów prowadzących na taras i pomost) jak i rekreacyjną – wydzielono tu miejsce na ustawienie ogrodowych kanap, puf i stolika.
Za kącikiem wypoczynkowym, przy zachodniej granicy działki zaplanowano nasadzenie dwóch świdośliw, pęcherznicy kalinolistnej ‚Diabolo’ oraz traw ozdobnych. Od posesji po stronie południowej ogród oddzielony jest żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’ oraz ozdobnymi krzewami i bylinami. Zaprojektowano między innymi skupinę z mrozoodpornego bambusa Fargesia ‚Jiuzhaigou’, kalinę sztywnolistną oraz kombinację bylin: irysów, funkii, zawilców i bodziszków.

Taras i pomost

Miejski ogród z pomostem to pomysł raczej niespotykany. W tym ogrodzie elementem spajającym ogród z domem jest drewniany taras, który bezpośrednio łączy się z pomostem zawieszonym na wysokości 1,6 m i wiodącym wzdłuż północnej granicy działki. Od strony północnej podporę dla tarasu stanowią donice wykonane z koszy gabionowych o wysokości 163 cm. Planuje się w nich nasadzenie trzech świdośliw o delikatnym, ażurowym pokroju, pięknych białych kwiatach pojawiających się wczesną wiosną, a później jadalnych owocach. Pod drzewami akcent stanowić będzie rząd niewysokich pęcherznic o bordowych liściach, podsadzony bylinami o słonecznych barwach: żurawkami ‘Creme Brulee’, kuklikiem szkarłatnym i wznoszącymi się żółtymi główkami czosnków ozdobnych.
W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni miejsce pod tarasem zaadaptowano jako schowek, do którego prowadzi wejście od strony północnej.

Świat dzieci

Przestrzeń pod pomostem postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. W gabionowych donicach postanowiono umieścić betonowe kręgi, tworzące tajne przejście na drugą stronę ogrodu. Od trawnika i kącika wypoczynkowego dziecięcą kryjówkę oddzielają nasadzenia traw ozdobnych, co gwarantuje małym odkrywcom odrobinę prywatności i swobody. Jako nawierzchnię przestrzeni dla dzieci proponuje się zastosowanie drewnianych zrębków w naturalnym odcieniu, przepuszczających wody opadowe i pozwalających na swobodny wzrost roślin.

Laureat A’DESIGN AWARD 2016 Mediolan, IDA 2015 Los Angeles i Polski Krajobraz 2015

28 VI 2016 nasz ogród otrzymał wyróżnienie w THE 9th ANNUAL INTERNATIONAL DESIGN AWARDS w Los Angeles.

15 kwietnia zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego A’DESIGN AWARD 2015-2016. W kategorii Planowanie przestrzeni i Projektowanie ogrodów zwyciężył nasz ogród zdobywając SILVER AWARD

A’ Design Award & Competitition to największy na świecie i najbardziej zróżnicowany międzynarodowy konkurs designerski z radością ogłasza wyniki edycji 2015 – 2016 : 1277 Zwycięzców z 88 krajów w 94 różnych dyscyplinach związanych z projektowaniem i wzornictwem. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez niezależne, międzynarodowe jury składające się z czołowych wykładowców tej dziedziny, członków prasy, profesjonalistów i doświadczonych  przedsiębiorców. Wszyscy oni dołożyli wszelkich starań by jak najrzetelniej ocenić każdy z projektów. Nagradzane są najlepsze produkty, projekty, a także serwisy z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii. A’ Design Award to symbol doskonałości we wzornictwie i innowacyjności.

8 VI 2016 uczestniczyliśmy w wielkiej gali w Como, w okolicach Mediolany, podczas której otrzymaliśmy statuetkę A’ Design Award & Competition.

Nasz ogród zdobył 1 miejsce głosami internautów w kategorii ogród prywatny w Plebiscycie Polski Krajobraz 2015 zorganizowanego przez Sztukę Krajobrazu.

W czerwcu 2015 ponownie mieliśmy przyjemność gościć ekipę TVN w jednym z zaprojektowanych i założonych przez nas ogrodów. Tym razem Maja Popielarska odwiedziła nas w Gdańsku w ogrodzie założonym przy zabytkowej Willi Kirch. Pogoda nam dopisała, cały dzień spędziliśmy na opowiadaniu o tym jak powstawał ogród. Program zostanie emitowany prawdopodobnie w 2016 roku. O jego transmisji oczywiście poinformujemy wcześniej. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda nasz ogród i jak przebiegały prace nad nim to zapraszamy TUTAJ

Więcej o naszym sukcesie i tym ogrodzie również w:

Maja w Ogrodzie odc. 602

Dzień Dobry TVN pogoda 23.06.2016

Magazyn Świat Rezydencji Wnętrz i Ogrodów nr 5-6 21016

culture.pl

delux.trojmiasto.pl

design-revolution.com

exspace.pl

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem to odważny projekt nowoczesnego ogrodu. Działka charakteryzuje się małym zróżnicowaniem rzeźby terenu z minimalnym spadkiem w stronę zachodnią.
Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni w górę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze.
Dojście do właściwego ogrodu po stronie zachodniej wiedzie wzdłuż północnej ściany budynku.
W elewacji zachodniej budynku, tj. elewacji od strony ogrodu, zaprojektowano utworzenie tarasu na poziomie parteru, tj. ok. 1,4 m powyżej poziomu gruntu.
W chwili obecnej działka nie jest zagospodarowana roślinnością, nie istnieje jeszcze układ komunikacyjny w postaci ścieżek i podjazdu.

Przedogródek

Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni, które wraz ze ścieżką wprowadzającą na teren posesji, wykonane będą z betonu architektonicznego w jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni. Podkreśli to nowoczesny, geometryczny charakter budynku oraz zaakcentuje ganek, który lekko wgłębia się w bryłę budynku.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze. Ze względu na to zaproponowano wybudowanie murka oporowego, za którym, przy ścianie budynku, wygospodarowano miejsce na ustawienie pojemnika na odpady.
Obie strony wejścia zagospodarowano zwartą zielenią. Proponuje się nasadzenie cisów pośrednich w odmianie ‚Hicksii’, ciętych w formę żywopłotu. W ich sąsiedztwie zaprojektowano nasadzenie rododendronów o pięknych, pomarańczowych kwiatach, podsadzonych funkiami Siebolda i irysami syberyjskimi. Ważnym akcentem przedogrodu jest wiąz górski w odmianie ‚Variegata’, nasadzony pomiędzy schodami wejściowymi a murkiem oporowym.
Przestrzeń pomiędzy murkiem oporowym a granicą działki stanowi wjazd do garażu oraz dojazd do dodatkowego zewnętrznego miejsca postojowego przy północnym narożniku budynku.
W północno-wschodnim narożniku działki zaplanowano utworzenie rabaty obsadzonej irysami syberyjskimi oraz winobluszczami pięciolistkowymi, które będą piąć się po ogrodzeniu.

Północne dojście do ogrodu

Mniej więcej na wysokości linii wyznaczonej przez zachodnią ścianę budynku, po północnej stronie działki, rozpoczyna sie żwirowa ścieżka prowadząca do właściwego ogrodu. Znajduje się ona powyżej miejsca postojowego i należy pokonać pięć schodków, żeby się na niej znaleźć. Po lewej stronie schodków zlokalizowano wejście do schowka pod tarasem.
Wzdłuż całej ścieżki, po lewej stronie, znajduje się murek z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. W przyszłości murek porastać będą pnącza – winobluszcze pięciolistkowe efektownie przebarwiające się jesienią.

Ogród właściwy

Ogród właściwy zajmuje największą część działki. Stanowi go centralnie zlokalizowany trawnik o powierzchni 34 m2. Od strony tarasu i pomostu trawnik okalają nasadzenia roślinne złożone głównie z bylin i traw ozdobnych. Zewnętrzną krawędź tarasu oddzielono dodatkowo żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’.
Od strony południowej i zachodniej trawnik graniczy ze żwirową, przepuszczalną nawierzchnią, spełniającą zarówno funkcję komunikacyjną (ścieżki do schodów prowadzących na taras i pomost) jak i rekreacyjną – wydzielono tu miejsce na ustawienie ogrodowych kanap, puf i stolika.
Za kącikiem wypoczynkowym, przy zachodniej granicy działki zaplanowano nasadzenie dwóch świdośliw, pęcherznicy kalinolistnej ‚Diabolo’ oraz traw ozdobnych. Od posesji po stronie południowej ogród oddzielony jest żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’ oraz ozdobnymi krzewami i bylinami. Zaprojektowano między innymi skupinę z mrozoodpornego bambusa Fargesia ‚Jiuzhaigou’, kalinę sztywnolistną oraz kombinację bylin: irysów, funkii, zawilców i bodziszków.

Taras i pomost

Miejski ogród z pomostem to pomysł raczej niespotykany. W tym ogrodzie elementem spajającym ogród z domem jest drewniany taras, który bezpośrednio łączy się z pomostem zawieszonym na wysokości 1,6 m i wiodącym wzdłuż północnej granicy działki. Od strony północnej podporę dla tarasu stanowią donice wykonane z koszy gabionowych o wysokości 163 cm. Planuje się w nich nasadzenie trzech świdośliw o delikatnym, ażurowym pokroju, pięknych białych kwiatach pojawiających się wczesną wiosną, a później jadalnych owocach. Pod drzewami akcent stanowić będzie rząd niewysokich pęcherznic o bordowych liściach, podsadzony bylinami o słonecznych barwach: żurawkami ‘Creme Brulee’, kuklikiem szkarłatnym i wznoszącymi się żółtymi główkami czosnków ozdobnych.
W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni miejsce pod tarasem zaadaptowano jako schowek, do którego prowadzi wejście od strony północnej.

Świat dzieci

Przestrzeń pod pomostem postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. W gabionowych donicach postanowiono umieścić betonowe kręgi, tworzące tajne przejście na drugą stronę ogrodu. Od trawnika i kącika wypoczynkowego dziecięcą kryjówkę oddzielają nasadzenia traw ozdobnych, co gwarantuje małym odkrywcom odrobinę prywatności i swobody. Jako nawierzchnię przestrzeni dla dzieci proponuje się zastosowanie drewnianych zrębków w naturalnym odcieniu, przepuszczających wody opadowe i pozwalających na swobodny wzrost roślin.

Najpiękniejszy ogród w Europie A’Design Award Mediolan, IDA 2015 Los Angeles

Zwycięzca  A’DESIGN AWARD & COMPETITION 2015-2016 Mediolan
Wyróżnienie w International Design Award 2015 Los Angeles
Polski Krajobraz 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne
Ten ogród gościł również programach „Maja w Ogrodzie” odc. 602  oraz Dzień Dobry TVN (pogoda) 23.06.2016

O ogrodzie pisali: „Świat Rezydencji, Wnętrz i Ogrodów” 5-6 2016, delux.trojmiasto.pl, culture.plO.pl, grabska.plcomunicati.net, exspace.pl,  sztuka-architektury.pl, kobieta.onet.pl,  sztuka-wnetrza.pl,

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańsku

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańska to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom Przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom Ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom Najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ. Projekt i realizacja zagospodarowania terenu. Z okazji obchodów rocznicy na terenie Westerplatte powstała olbrzymia scena otoczona widownią. Ze względu na rangę przedsięwzięcia oraz mających pojawić się na obchodach przywódców państw wykonaliśmy zarówno projekt zagospodarowania terenu wokół sceny jak i propozycję zabezpieczeń przeciw snajperom. Zaproponowaliśmy zamiast maskującej siatki wojskowej utworzenie tymczasowego lasu brzozowego, który zasłaniał widok z znajdujących się  w pewnej odległości zabudowań. Również z naszej inicjatywy zamiast zadaszenia nad widownią goście otrzymali białe parasole z logo imprezy. Parasole mogły zasłonić zarówno przed deszczem jak i przed słońcem.

Realizacja projektu w terenie.

Realizacja projektu w terenie, pomimo wielu ekip z różnych branży, przebiegała bardzo szybko i sprawnie. Drzewa o wysokości ponad 6 metrów zostały wycięte oraz przetransportowane na miejsce, gdzie wstawiliśmy je  we wcześniej przygotowane doły. Na terenie nie było możliwości posadzenia drzew na stałe. Wszystkie prace przebiegały w obecności saperów. Na terenie Westerplatte oraz przed główną sceną wykonaliśmy kompozycję z kilku tysięcy białych chryzantem. Prace na terenie musiały być wykonane w ciągu jednej doby. Ekipy montażowe, nagłośnieniowe i nasza ogrodnicza, a także służby ochrony skończyły prace około 5 nad ranem. Impreza rozpoczynała się o 10:00, a o godzinie 14:00 zaczęły się prace rozbiórkowe, które trwały do późnego wieczora.

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ. Więcej zdjęć na naszym BLOGU

Geometrycznie i zwiewnie

Nowoczesny ogród przy szeregówce realizacja Pracownia Sztuki Ogrodowej

Nowoczesny ogród przy szeregówce realizacja Pracownia Sztuki Ogrodowej w Gdyni. Nawet tak małe wnętrze można ciekawie urządzić.  Nasz projekt był prezentem ślubnym dla młodej pary. Małżeństwo poprosiło nas o geometryczny, nowoczesny ogród nie wymagający skomplikowanej pielęgnacji. Pomimo niewielkich rozmiarów działki zaproponowaliśmy podzielenie przestrzeni tak, aby stworzyć przestrzeń zarówno do zabawy jak i do wypoczynku.

Wnętrza ogrodowe

Wnętrza ogrodowe nawet w najmniejszym ogrodzie mogą wizualnie powiększyć przestrzeń. W tym ogrodzie powstały aż 4 wnętrza:

• taras, będący przedłużeniem salonu

• część centralna z trawnikiem

• malutkie wnętrze z ławeczką

• części wypoczynkowej (niewielki salonik ogrodowy)

Realizacja ogrodu

Realizacja ogrodu  przy zabudowie szeregowej został w całości wykonana zaledwie w kilka dni. W pierwszej fazie prac w trawniku zostały wycięte kształty kwietników oraz nawierzchni. Aby podkreślić nowoczesny charakter ogrodu w saloniku ogrodowym nawierzchnię wykonaliśmy z płyt betonowych 50x50cm. Ze względu na mały rozmiar ogrodu postanowiliśmy, że  ścieżka żwirowa zamiast krawężników betonowych będzie miała krawężnik stalowy. Taras przy budynku powstał z drewna egzotycznego.

Ze względu na złe podłoże w miejscach nasadzeń wykonano wymianę ziemi. Wykorzystaliśmy bukszpan i trawy ozdobne. Pseudoakacje „Umbraculifera” zamknęły wnętrze, zasłoniły przed wzrokiem sąsiadów i stworzyły atmosferę prywatności. Właścicielce zostawiliśmy możliwość posadzenia roślin sezonowych.

 

Bardzo mały, bardzo wąski

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu przy budynku zamieszkiwanym przez kilka rodzin. Nasza klientka zamieszkiwała pierwsze piętro wielorodzinnego budynku. Należący do niej fragment działki przylegał do 2 elewacji jej mieszkania. Klientka zainteresowana była projektem bardzo nowoczesnym z nietuzinkowymi elementami małej architektury. Jednocześnie podkreśliła, że co jakiś czas lubi „przemeblowywać” swoje otoczenie.

Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród w bardzo skomplikowanym kształcie z problematycznym dojściem to nie lada wyzwanie! Postanowiliśmy skrócić drogę dojścia do ogrodu. Wprowadziliśmy kręcone schody z balkonu pierwszego piętra wprost do gródka. Pierwsza, bardzo wąska część ogrodu tuż przy budynku została podzielona za pomocą nawierzchni, czerwonych betonowych ścian oraz zasłony luksfer. W ten sposób skróciliśmy wizualnie przestrzeń nadając jej bardzo nowoczesnego i odważnego charakteru. Powstały dodatkowe wnętrza. W pierwszym powstał salonik, gdzie zaproponowaliśmy podwyższone kwietniki z ławami. Dalej korytarzykiem pod metalową pergolą można przejść na trawnik otoczony trawami ozdobnymi oraz drewnianymi, pomarańczowymi słupami.
Zaproponowaliśmy wydzielenie wnętrz za pomocą wysokich murów tynkowanych, które można malować na dowolny kolor oraz ściany z bezbarwnych luksfer. Ponadto zaproponowaliśmy urozmaicenie wysokości terenu, które udało nam się uzyskać dzięki tarasom drewnianym na dwu różnych poziomach, dodaliśmy także podwyższone kwietniki otoczone murkami.
Wszystko nadaje się do „przemeblowania” poprzez przemalowanie. Wyjściowe kolory to: czerwone ściany i murki oraz pomarańczowe drewniane słupy. Ze względu na niewielką przestrzeń przeznaczoną na rośliny, również kwietniki mogą z czasem ulec przemeblowaniu.

Zielona oaza dla pracowników

Zielona oaza dla pracowników firmy

Zielona oaza dla pracowników to miejsce, w którym ma szansę wypocząć coraz więcej zabieganych ludzi. Coraz więcej pracodawców zaczyna dbać nie tylko o wygląd otoczenia firmy, ale także o samopoczucie swoich pracowników. Właściciel tej firmy chciał, aby zieleń pełniła nie tylko  funkcje ozdobne, ale także wypoczynkowe. Zaprojektowaliśmy więc i wykonaliśmy ogród z wnętrzem wypoczynkowym. Dzięki temu pracownicy mają miejsce do krótkiego relaksu podczas przerw w pracy, z drugiej strony mogą także organizować we własnym ogrodzie imprezy firmowe.

Zabytkowy dworek z ogrodem – siedziba firmy

Wizytówką firmy jest nie tylko jej siedziba, ale także jej estetyczne otoczenie. Ładnie wyremontowany zabytkowy budynek będący siedzibą naszych klientów został otoczony łatwą w pielęgnacji, niewymagającą zielenią. Ze względu na zacienienie znalazły się tu, jako rośliny zadarniające – zimozielone bluszcze i trzmieliny, ozdobne z liści i kwiatów funkie, niskie jałowce oraz kwitnące wiosną azalie i różaneczniki. Wszystkie te rośliny utworzyły gęsty kobierzec, który uniemożliwia wzrost chwastów. Jedynymi zabiegami przy takim obsadzeniu są: podlewanie, nawożenie oraz „wiosenne porządki”.

Ten ogród pozostaje pod naszą opieką od dnia założenia, czyli od 2004 roku.

Zieleń na dachu biurowca

Zieleń da dachu biurowca

Zieleń na dachu biurowca i siedziby Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Dzięki współpracy architektów jeszcze na etapie projektu budynku udało nam się wspólnie stworzyć niewielki ogród na dachu. Rośliny posadzone zostały w dużych, pokrytych drewnem dębowym, skrzyniach tworzących jeden ciąg kompozycyjny. Większość z nich rozstawiona jest wzdłuż dwu ścian budynku. Dodatkowa, największa skrzynia znajduje się w centrum patio i stanowi jedną konstrukcję wraz z wyniesionym na wysokość trzech stopni tarasem. W skrzyni tej główne miejsce zajmuje brzoza – Betula utilis “Doorenbos”, która wyróżnia się wśród innych odmian brzóz swoją śnieżnobiałą, łuszczącą się korowiną. Na dachu oprócz zajmującego główne miejsce drzewa, znalazły się również niższe rośliny nie zasłaniające okien lokali bezpośrednio sąsiadujących z patio. W wysokich na 70cm skrzyniach zostały posadzone między innymi płożące jałowce, kosodrzewiny, irgi, długo kwitnące tawuły i krzewuszki o ciemno-bordowych liściach. Ponadto posadziliśmy kwitnące o różnych porach roku byliny oraz wrzosy. Ciekawy efekt został uzyskany dzięki trawom ozdobnym, które delikatnie rzucają cień na srebrne fragmenty elewacji. Na patio zostało posadzonych prawie 1000 cebulek krokusów, które wdzięcznie będą zaglądać do okien biur wiosną. Jesienią kwitną chryzantemy w kolorze terakoty, które doskonale współgrają z odcieniem drewna oraz elewacją z klinkieru

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym w Gdańsku. Jest to projekt ogrodu nowoczesnego, ale nie minimalistycznego. Geometryczne kształty ogrodu zmiękczone zostały dużą ilością roślin, a przede wszystkim kwiatów i traw ozdobnych, które wprost wylewają się z kwietników. Taras betonowy przedłużony został za pomocą poprzecznej kładki drewnianej i szerokich, wygodnych schodów zakręcających pod kątem prostym do ogrodu. Umyślnie zawracająca ścieżka pozwoliła powiązać taras i główne miejsce wypoczynkowe w ogrodzie – wgłębnik, w którym znajduje się trawnik i altana.

Wgłębnik

Wgłębnik powstał z boku budynku i zakończony jest od strony ulicy eleganckim zadaszeniem w formie altany z drewna i gabionów. Sercem wgłębnika jest niewielki trawnik otoczony rabatami, a od strony sąsiedniej działki wysokim strzyżonym żywopłotem. Do wgłębnika prowadza dwa wejścia. Jedno od strony tarasu poprzez drewniany taras i wygodne drewniane schody. Drugie wejście znajduje się tuż przy altanie i łączy przedogródek z ogrodem właściwym.

Altana z gabionów i drewna

Altana powstała z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Stanowi ona jednocześnie wizualną zasłonę, która skutecznie ogranicza widok z ulicy i przedogródka do ogrodu właściwego. Konstrukcja drewniana „tonie” wśród roślin. Dzięki takiej konstrukcji altany mogliśmy maksymalnie wykorzystać areał działki i przysunąć część wypoczynkową ogrodu do osiedlowej ulicy.

Sad

Za domem zaprojektowaliśmy niewielki sad składający się z kilku drzew i krzewów owocowych. U podstawy drzew zostały posadzone poziomki i truskawki.

Romantyczny ogród przy pensjonacie

Ogród przy pensjonacie

Ogród wokół pensjonatu został zaprojektowany tak, aby spełniał zarówno funkcję ogródka prywatnego Pani Domu jak i miejsca wypoczynku przebywających w nim gości. Dzięki podwyższeniu terenu wokół formalnego zbiornika wodnego uzyskaliśmy dodatkowe wydzielone wnętrze ogrodowe. Robinie akacjowe tworzą zielone sklepienie, pod którym mogą odpoczywać goście delektując się widokiem na oczko wodne. Teren prywatny oddzielony został od ogólnie dostępnej części konstrukcją ze słupów drewnianych i grubej liny, po której wiją się powojniki i róże.

Ogród z artystyczną duszą

Tiananmen Square Landscape Architecture Competition II nagroda

Udział w Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China był bardzo ciekawym wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze plac Tiananmen jest najbardziej znanym, a przede wszystkim największym placem publicznym na świecie. Po drugie znajduje się w Chinach, a jak wiadomo kultura dalekiego wschodu jest zupełnie inną kulturą niż nasza europejska. Zaprezentowanie pomysłu, który zostanie zauważony oraz zaakceptowany przez przedstawiciela jury z Chin było wyzwaniem samym w sobie. Po trzecie każdy z uczestników mógł zobaczyć pomysły innych architektów z chwilą oddania pracy, czyli zawieszenia jej na stronie internetowej. Konkurs w swych zasadach wyraźnie określał, że punktowane będą nowe pomysły. Tworząc swój projekt czułam presję czasu, aby nikt inny nie oddał projektu z podobnymi rozwiązaniami przede mną. Po czwarte konkurs był przedsięwzięciem międzynarodowym, co wpływało znacznie na ilość zgłoszonych prac oraz podnosiło poprzeczkę rywalizacji.

Nowoczesny z orientalną nutą

Realizacja projektu obejmującego teren obu ogrodów przy budynku bliźniaczym zamieszkiwanym przez jedną rodzinę. Ogród mocno zacieniony przez sąsiadujący las. Działka o mocnym zróżnicowaniu terenu. Założenie w stylu nowoczesnym z elementami inspirowanymi ogrodami wschodnimi.
Projekt ogrodu rozpoczynaliśmy na etapie budowy. Dzięki temu mogliśmy zaproponować dodatkowe wyjścia z prądem na oświetlenie oraz rozwiązania związane z poborem wody. Mury zostały wykonane z bloczków betonowych, a nawierzchnie z łupka szarogłazowego.
Ze względu na wytyczne inwestora w ogrodzie posadzono duże jednogatunkowe grupy krzewów oraz bylin. Zastosowano zarówno gatunki zimozielone jak i krzewy ozdobne z kolorowych pędów oraz odbarwiających się jesienią liści. Ogród będzie się zmieniał wraz z porami roku.

Przytulnie i nowocześnie

Cały ogród został podzielony na kilka części. Przy elewacji południowej budynku utworzono główną część rekreacyjną z niewielkim trawnikiem oraz altaną pokrytą pergolą. Plecy altany wykonane z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Umieszczona we wgłębniku konstrukcja wraz z towarzyszącymi jej żywopłotami ma fizycznie wydzielać tą część ogrodu. Jej centralnym miejscem jest niewielki trawnik w kształcie prostokąta. Od strony budynku powyżej trawnika poprowadzona zostanie ścieżka, która łączyć będzie furtkę wejściową, altanę oraz drzwi tarasowe. Altana ma mieć pionowe słupy spięte u góry poprzeczkami z drewna. Wokół trawnika projekt zakłada posadzenie bylin oraz niewysokich krzewów ozdobnych.

W części południowo-zachodniej budynku znajduje się taras murowany. Projekt zakłada wydłużenie tego tarasu poprzez dobudowę lekkiej części drewnianej. Wzniesiona nad ziemię część tarasu połączona będzie z wgłębnikiem oraz altaną za pomocą szerokich schodów wykonanych również z drewna. Wokół tej części ogrodu proponuje się posadzenie niewysokich drzewek ozdobnych w formie wielopiennej oraz dużej ilości bylin ozdobnych nie tylko z kwiatów, ale także z liści. Znajdą się tu między innymi takie krzewy jak: perukowiec podolski, pęcherz nica kalino listna, lilak Meyera oraz hortensja bukietowa. Z bylin projekt zakłada posadzenie między innymi: traw ozdobnych, piwonii, rozchodników, jeżówek, perowskii, szałwii, czosnków olbrzymich i tarczownicy.

Elegancka nowoczesność

Na życzenie inwestora kompozycja ma charakter nowoczesny. Całość założenia została zaprojektowana w taki sposób, aby bryła budynku i ogród tworzyły harmonijną całość – były spójne w stylu, kompozycji i zastosowanej kolorystyce. Roślinność zaproponowana w projekcie w większości stanowi rośliny architektoniczne takie jak trawy ozdobne, sumaki octowce oraz oczar. Pozostałe to rośliny tworzące główny „szkielet” ogrodu: półpełne szpalery grabowe, poduchy z bukszpanu oraz wypełniacze w postaci kwitnących krzewów i bylin.

Część właściwa ogrodu podzielona została na 4 poziomy:

Pierwszy poziom to taras drewniany przy budynku. W jego sąsiedztwie proponuje się budowę kanałów wodnych oraz osadzonych na ścianie wylewek wodnych.

Drugi poziom to poziom trawnika.

Trzeci poziom to kameralna przestrzeń wycięta w skarpie. Została otoczona murami oporowymi, które tworzą nowoczesną altanę z kominkiem. Całość zadaszono pergolą. Na najwyższym tarasie, ze względu na stromą skarpę, istniejące duże drzewa oraz sąsiedztwo ściany lasu projekt zakłada wprowadzenie różnych odmian cienioznośnych dereni. W okresie letnim będą jedynie zielonym tłem dla ogrodu jednak w okresie zimowym ich kolorowe pędy będą stanowić nie lada atrakcję.

Nowoczesny drobiazg

Długi i wąski ogródek przy szeregówce. Dojście do ogrodu? Jedynie przez salon i kuchnie. I właśnie przez salon wjechała ziemia ogrodnicza, materiały budowlane i rośliny. Ogródek podzielony jest na 4 części. Taras przy budynku, trawnik, podniesiony taras drewniany otoczony podniesionymi kwietnikami i ogródek warzywny. Wnętrza mają kształt geometryczny i oddzielone są od siebie różnej wysokości żywopłotami. Dodatkowo taras podkreślony został za pomocą pseudoakacji o kulistych koronach. W ogrodzie posadzono między innymi hortensje, jeżówki, trawy ozdobne oraz rośliny o purpurowych liściach.

Męski ogród

Niewielki gród znajduje się w centrum miasta. Jest wciśnięty pomiędzy ruchliwą ulicę, skarpę i sąsiednią działkę. Wejście znajduje się na poziomie -1, a ogród na poziomie parteru. Przedogródek zajmuje dach garażu, dalej wąskie przejście prowadzi do ogródka właściwego.

Ogródek miał stanowić przestrzeń do spotkań i wspólnego biesiadowania w męskim gronie.

Przedogródek jest prosty w kompozycji, stylizowany na ogrody orientalne. Ze względu na ograniczoną warstwę ziemi na dachu garażu, w tej części zaprojektowano ogród żwirowy z wyższymi pagórkami (w narożnikach ścian garażu), gdzie posadzono byliny. Poza obrębem dachu garażu zaprojektowano nieekspansywne bambusy. Całość otoczony drewnianym ogrodzeniem typu „żaluzja”.

Ogródek właściwy stanowi drewniany taras otoczony, ze względu na ukształtowanie terenu, murkiem oporowym z kamienia. W murek wkomponowano ławę wypoczynkową, kominek/grill, oraz trójkątną donicę. Donica jest wyniesiona dzięki czemu stanowi jednocześnie ogródek ziołowy oraz kolejne siedzisko. Po drugiej stronie donicy wkomponowaliśmy nieduży bar z nowoczesnymi hokerami, a na ścianie ogrodzenia podświetlany mural.  Ta sama donica rozdziela część przejściową od części wypoczynkowej ogródka. We wnętrzu zastosowano zioła, trawy ozdobne oraz krzewy, które wzmacniają skarpę znajdującą się nad murkami.

Arkońska Business Park

Zagospodarowanie zieleni wokół kompleksu budynków biurowych. Projekt przewidywał utworzenie gęstej zieleni reprezentatywnej z zielonym wnętrzem do wypoczynku. Założenie ma charakter nowoczesny. Zieleń została zaprojektowana w postaci promieniście rozchodzących się kręgów i linii. Geometryczne nasadzenia zostały skomponowane z traw i krzewów ozdobnych różnych gatunków. Dodatkowo kompozycję urozmaicają pseudoakacje odmiany „Umbraculifera” oraz brzozy „Doorenbos”.

Część niskiej zieleni powstała na stropodachu garażu.

Nowoczesny ogród z fosą. Gdańsk

 

Ogród położony przy mieszkaniu parterowym w bloku wielorodzinnym. Ciekawa działka, której niedogodnością, był rów melioracyjny położony wzdłuż najdłuższej granicy niewielkiej działki. Projekt zakłada adaptację rowu. Taras został nadwieszony nad rowem, a w dalszej części działki przewidziano kilka niedużych kładek, które wykorzystują ukształtowanie terenu. W ten sposób rów stał się atutem działki.

Projekt zakłada stworzenie kilku wnętrz ogrodowych, które wykorzystują zarówno ukształtowanie działki jak i jej nasłonecznienie. Zaproponowano powiększenie tarasu wypoczynkowego, utworzenie wnętrza dla dzieci połączonego z drewnianymi kładkami oraz powstanie nawierzchni utwardzonej – miejsca zamiennie na huśtawkę, basen ogrodowy, grilla. Przy oknie pokoju dziecięcego powstanie skrzynia – siedzisko z poduchami.

Ogród przy zabytkowym dworku

Ogród przy zabytkowym dworku

Ogród przy zabytkowym dworku w centrum Gdańska to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom Przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom Ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom Najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.

Ten ogród zdobył I nagrodę w plebiscycie Polski Krajobrazu 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne.

 

 

Wgłębnik pod pergolą

Niewielki nowoczesny  ogródek z małą architekturą wykonaną z najwyższej klasy materiałów. Płyty ceramiczne, beton architektoniczny i stal nierdzewna.  Zaplanowaliśmy też sporo roślin będą strzyżone żywopłoty, trawy ozdobne, bambusy, hortensje oraz wielopienne formy świdośliwy. Ogród podzieliliśmy na wnętrza. Zaplanowaliśmy taras przy budynku, wgłębnik z kompletem wypoczynkowym i huśtawką.  Przy trawniku dla dzieci, na podwyższonym kwietniku z betonu architektonicznego znajdzie się drewniane siedzisko. Będzie gdzie siedzieć i gdzie się chować. Na końcu ogrodu pod przedłużoną pergolą zaplanowaliśmy szopę ogrodową. Ciekawym elementem będą trzy niewielkie drewutnie wykonane ze stali nierdzewnej.