Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Projekty - Nazwa strony

Ogród społeczny w Sopocie

Ogród społeczny w Sopocie

Ogrody społeczne w centrach miast mają ogromne znaczenie. Nie tylko dają możliwość spędzenia czasu wśród zieleni w okolicach gdzie tej zieleni brakuje, ale także wpływają na integrację społeczną. Są miejscem spotkań wielu pokoleń, wymiany wiedzy, zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni.
W naszej propozycji znalazło się „coś dobrego dla każdego”.
Jest miejsce rekreacji i wypoczynku, zabawy i pracy wśród roślin.
Nasza koncepcja zakłada podzielenie przestrzeni, tylko umowne, na teren dla osób starszych i dorosłych oraz dla dzieci. W tej pierwszej części znalazło się miejsce na podest do tańczenia, rozłożenia leżaków lub ćwiczenie Yogi. Wieczorami można tu również rozstawić stoliki i przeistoczyć to miejsce na potrzeb na przykłady imprezy urodzinowej, albo miejskiego pikniku.
W tej części powstanie także niewielka podniesiona rabata kwiatowa z łatwym dostępem dla osób na wózkach inwalidzkich. Również stoliki, które są równocześnie stolikami szachowymi mają możliwość dojazdu wózkiem.
Część dla dzieci to trawnik przedzielony wiklinowym tunelem wśród drzew, mały labirynt ze strzyżonych krzewów oraz indiańskie tipi rozstawione na drewnianym podeście. W tej części znalazła się również piaskownica, która po zamknięciu staje się mini sceną oraz łamigłówki tablicowe wzdłuż ogrodzenia.

Cały teren wypełniliśmy kolorową roślinnością, która powinna przyciągać nie tylko ludzi, ale także motyle i pszczoły. Tym samym nasz ogród ma stać się miejską oazą życia.

Romantyczny ogród w białej tonacji

Romantyczny ogród w białej tonacji

Ogród właściwy został podzielony na kilka mniejszych wnętrz. Trawnik główny przy tarasie wypoczynkowym otoczony rabatami bylinowymi oraz niskimi drzewami: lilak pospolity i świdośliwa. Równolegle do południowej granicy działki, metr od ogrodzenia projektowany jest niski murek oporowy, który wyrównuje poziom terenu z poziomem terenu zewnętrznego.

Od strony zachodniej w połowie budynku trawnik podzielono pasem nawierzchni, który jest granicą wirtualną kolejnego wnętrza. Jego centrum stanowi podniesiony teren otoczony murkiem oporowym nad którym wznosi się drewniana pergola. Wokół pergoli znajdują się rabaty mieszane otoczone brzozami „Doorenbos”, krzewami ozdobnymi oraz bylinami.

Po stronie wschodniej budynku znajduje się część ogrodu przeznaczona dla dzieci. Tu zaprojektowano niewielki trawnik oraz część owocową ogrodu z drzewami i krzewami owocowymi.

Ogród seniora

 Po stronie zachodniej budynku znajduje się część mieszkalna seniorów. Ogród przylegający do budynku z tej strony zawiera niewielki trawnik oraz niskie drzewa ozdobne/owocowe – świdośliwa otoczone krzewami i bylinami ozdobnymi.

Nowoczesny ogród rodem z wysp Wielkanocnych

Nowoczesny ogród rodem z wysp Wielkanocnych

Duży ogród na obrzeżach miasta. Geometryczny układ wnętrz ogrodowych urozmaiconych rzeźbami i designerskimi meblami.

Taras wypoczynkowy z ogrodem żwirowym

             Budynek swym układem tworzy wewnętrzne patio – taras wypoczynkowy, do którego proponuje się dowiązać niewielkie wnętrze ogrodowe w formie ogrodu żwirowego. Wnętrze to wydzielone zostanie z reszty ogrodu za pomocą żywopłotów z żywotnika. Od strony granicy południowej żywopłot ma mieć wysokość około 2m, natomiast od strony zachodniej ma mieć około 100cm wysokości. W tej części ogrodu proponuje się większą część terenu pokryć przepuszczalną nawierzchnią Hanse Grande. W nawierzchni mają powstać 3 duże i 2 małe wyspy zieleni. W dużych planuje się posadzenie niskich drzew o formie wielopniowej – świdośliwa odmiana „Ballerina”, oraz dużych kul bukszpanowych. W małych jedynie kule bukszpanowe. Wszystkie wyspy zieleni uzupełnione mają być trawą ozdobną – turzyca „The Beatles” oraz białymi czosnkami ozdobnymi.

Przestrzeń dla dzieci

Tuż za ogrodem żwirowym z sąsiedztwie domu proponuje się usytuowanie przestrzeni dla dzieci. Teren ten to dwa połączone z sobą trawniki rozdzielone kwietnikami pełnymi krzewów ozdobnych oraz bylin. W przyszłości będą stanowić część ozdobną ogrodu. Tymczasem są dobrze widoczne z tarasu oraz domu. W tej przestrzeni mogą znaleźć swoje miejsce domek ze zjeżdżalnią i huśtawką na bliższym trawniku oraz trampolina na bardziej oddalonym.

Pergola

Z tarasu i ogrodu żwirowego na zachód proponuj się utworzenie osi widokowej zakończonej pergolą oraz designerskim siedziskiem. Pergola ma mieć formę trzech prostych ram wykonanych z drewna lub stali. Po obu stronach pergoli proponuje się założenie kwietników wypełnionych kocimiętką. Proponuje się aby nawierzchnia prowadząca w stronę pergoli została wykona z betonu architektonicznego. Betonowa ścieżka z pergolą stanowi północną granicę przestrzeni dla dzieci. Na Południe znajdują się swobodniejsze wnętrza ogrodowe w tym sad.

Sad

W części północnej działki proponuje się założenie sadu z liniowymi nasadzeniami drzew owocowych w starym stylu (w wysokiej formie drzew). Wzdłuż zachodniej granicy działki proponuje się utworzenie szerokiego pasa krzewów izolującego widok na sąsiednie działki. W tej części ogrodu planuje sie również mniej formalną przestrzeń dla dzieci:  możliwość ustawienia namiotu itp.

 

 

Ogródek z dinozaurem w tle

Ogródek z dinozaurem w tle

Ogród nigdy nie jest zbyt mały, aby zmieścił Puchatkowe „małe conieco” dla każdego członka rodziny. Przedstawiamy koncepcję ogródka zaprojektowanego z myślą o mamie, tacie i dwójce małych urwisów!

PrzedogródekProjekt przewiduje pozostawienie otwartego przedogródka, bez ogrodzenia i bez  furtki. Zaprojektowano ścieżkę z kostki betonowej, która będzie prowadzić od budynku do drugiego miejsca parkingowego a następnie do kolejnej części ogrodu. Wzdłuż linii budynku planuje się posadzenie krzewów i bylin które będą pełnić funkcję dekoracyjną i jednocześnie przysłonią duże okna. Nowym elementem będzie również drewniana, ażurowa wiata nad miejscem parkingowym, która będzie bezpośrednio połączona z osłoną na śmietniki, drugą wiatą oraz szopą w dalszej części ogrodu. Planuje się również przesunięcie części ogrodzenia oraz furtki oddzielającej przedogródek od dalszej części działki.

Część utwardzona wraz z kącikiem dla dzieci.

 Kierując się z przedogródka na zachód,  docieramy do furtki, po przejściu której znajdziemy się w kolejnej nowo wydzielonej przestrzeni. Wnętrze to będzie z każdej strony  otoczone ‚ścianą’. Tuż obok furtki wzdłuż wiaty ścianę będzie tworzyło drewno opałowe, dalej wzdłuż południowej granicy obudowa śmietników oraz szpaler grabowy. Od strony zachodniej wnętrze zamykać będzie drewniana szopa, szpaler grabowy, natomiast od północy rabaty bylinowe z niewielkimi drzewkami takimi jak świdośliwa kanadyjska lub kalina sztywnolistna. Wiata drewniana została zaprojektowana w taki sposób, aby stanowiła połączenie z szopą, oraz innymi elementami tworząc jedną całość. W tej części wydzielono również miejsce dla dzieci, drewniany domek stanowiący kącik zabawowy oraz placyk z modelarską rzeźbą dinozaura.

Cichy zakątek w części północnejNa końcu działki usytuowano wnętrze otoczone ze wszystkich stron rabatami. To miejsce przeznaczono na cichy, spokojny wypoczynek pośród szumiących traw. Dodatkowo wzdłuż linii ogrodzenia po stronie północnej zaprojektowano osłony z paneli drewnianych. Powierzchnię planuje się pokryć utwardzoną nawierzchnią mineralną Hanse Grand. Na rabatach oprócz traw znajdą się kocimiętka, liatra, jeżówki,  czosnki, rozchodniki, oraz wysoki sadziec wzdłuż drewnianych paneli. W tym miejscu przewidziano również posadzenie trzech różnych odmian jabłoni.

Ogród właściwy z trawnikiem

Wnętrze to usytuowano w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu. Miejsce centralne stanowi geometryczny trawnik otulony ze wszystkich stron kwitnącymi rabatami. Tłem dla kwitnących rabat wzdłuż zachodniej granicy działki będzie szpaler grabowy, przed nim natomiast posadzone zostaną kwitnące na różowo hortensje bukietowe i trawy ozdobne. Na przeciw tarasu, kierując się w stronę północy, zaplanowano przejście do kolejnego, wydzielonego za pomocą niewysokich szpalerów z zimozielonego żywotnika ‚Globosa’, ostatniego wnętrza ogrodu.

Inspiracja słoneczną Prowansją

Inspiracja słoneczną Prowansją

Ten ogród to kompozycja przestrzeni i roślin inspirowana słoneczną Prowansją oraz możliwościami jakie daje nam klimat Kaszub. Przedogródek zaprojektowano w taki sposób, aby oprócz funkcji reprezentacyjnej  mógł  być również miejscem do cichego wypoczynku. Dużą część powierzchni planuje się przeznaczyć pod nawierzchnię utwardzoną, wykonaną z  podłużnych i wąskich płyt betonowych (o zróżnicowanej długości) ułożonych równolegle. Pomiędzy nimi proponuje się wykonanie przepuszczalnej nawierzchni mineralnej, która umożliwi przepływ oraz wsiąkanie wód opadowych. Dookoła zaprojektowano natomiast bujne i kwitnące rabaty, które będą ‘wylewać’ się z pośród betonowych pasów.

Ogród w części południowej

 Kierując się z przedogródka na północny-zachód, betonowe pasy przechodzą w długą i prostą ścieżkę z cegły, której zakończenie tworzyć będzie murek z drewnianą ławką. Po obu stronach ścieżki zaprojektowano rabaty z przewagą perłówki orzęsionej- trawy ozdobnej o ciekawych, długich kwiatostanach perłowej barwy.  Ponadto na rabacie wzdłuż ogrodzenia proponuje się posadzenie trzech niewielkich drzew: świdośliwy kanadyjskiej w formie wielopiennej oraz kwitnących krzewów: hortensji bukietowych w odmianie ‘Vanilla Fraise’, a po przeciwnej stronie, wzdłuż  przylegającego do budynku tarasu, hortensji w odmianie ‘Limelight’.

Taras drewniany

 Wzdłuż ścieżki, zaprojektowano wydłużony, drewniany taras w kształcie odwróconej litery ‘L,’ przylegający bezpośrednio do południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej ściany budynku. Aby dopasować taras do wysokości budynku, wyniesiono go ok. 80 cm ponad poziom gruntu. Aby przysłonić widok z tarasu na otaczające działki, proponuje się posadzenie wzdłuż granicy drzew średniej wielkości. Taras ze wszystkich stron otoczono dekoracyjnymi rabatami. Od strony północno-zachodniej rozpościera się widok na ogród właściwy. Schodząc z tarasu, wchodzimy na ścieżkę na końcu której ustawiono ławkę, stanowiącą zamknięcie jednej z osi widokowych.

Cichy zakątek

Schodząc z tarasu w kierunku północno-wschodnim, przechodzimy na ścieżkę z nawierzchni przepuszczalnej, na końcu której ustawiono ławeczkę. Wzdłuż ścieżki, po stronie południowo-zachodniej, zaprojektowano niewielki trawnik w cieniu brzóz pożytecznych w odmianie „Doorenboos’. Tuż obok, za gęstą ścianą z wysokiej trawy ozdobnej, miskanta chińskiego w odmianie ‘Morning Light’, wydzielono niewielką, intymną przestrzeń do zabaw lub wypoczynku.

Ogród właściwy z paleniskiem

Wnętrze pomiędzy budynkiem, południowo-zachodnią i północno-zachodnią granicą działki oraz warzywnikiem, przeznaczono na ogród właściwy. Jest to największe z zaprojektowanych wnętrz w tym ogrodzie. Wydzielono tu między innymi trawnik, gęste rabaty o geometrycznych kształtach, murowane palenisko oraz ścieżki będące łącznikiem z pozostałymi częściami ogrodu. Wokół paleniska proponuje się wykonanie murków, pełniących jednocześnie funkcję siedziska. Uzupełnieniem będą ozdobne krzewy oraz byliny.

Warzywnik

 Na północ od ogrodu właściwego, w samym rogu działki przeznaczono miejsce na ogród warzywny. Zamiast typowych grządek proponuje się uprawy w drewnianych skrzyniach. Przestrzeń pomiędzy skrzyniami będzie stanowić nawierzchnia utwardzona z cegły. W warzywniku wyznaczono również miejsce na kompostownik. Wzdłuż granicy północno zachodniej planuje się stworzenie ogrodu owocowego. Po obu stronach warzywnika posadzone zostaną dwie jabłonie, a pod nimi  maliny oraz dowolne krzewy owocowe, według uznania.

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem to odważny projekt nowoczesnego ogrodu. Działka charakteryzuje się małym zróżnicowaniem rzeźby terenu z minimalnym spadkiem w stronę zachodnią.
Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni w górę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze.
Dojście do właściwego ogrodu po stronie zachodniej wiedzie wzdłuż północnej ściany budynku.
W elewacji zachodniej budynku, tj. elewacji od strony ogrodu, zaprojektowano utworzenie tarasu na poziomie parteru, tj. ok. 1,4 m powyżej poziomu gruntu.
W chwili obecnej działka nie jest zagospodarowana roślinnością, nie istnieje jeszcze układ komunikacyjny w postaci ścieżek i podjazdu.

Przedogródek

Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni, które wraz ze ścieżką wprowadzającą na teren posesji, wykonane będą z betonu architektonicznego w jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni. Podkreśli to nowoczesny, geometryczny charakter budynku oraz zaakcentuje ganek, który lekko wgłębia się w bryłę budynku.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze. Ze względu na to zaproponowano wybudowanie murka oporowego, za którym, przy ścianie budynku, wygospodarowano miejsce na ustawienie pojemnika na odpady.
Obie strony wejścia zagospodarowano zwartą zielenią. Proponuje się nasadzenie cisów pośrednich w odmianie ‚Hicksii’, ciętych w formę żywopłotu. W ich sąsiedztwie zaprojektowano nasadzenie rododendronów o pięknych, pomarańczowych kwiatach, podsadzonych funkiami Siebolda i irysami syberyjskimi. Ważnym akcentem przedogrodu jest wiąz górski w odmianie ‚Variegata’, nasadzony pomiędzy schodami wejściowymi a murkiem oporowym.
Przestrzeń pomiędzy murkiem oporowym a granicą działki stanowi wjazd do garażu oraz dojazd do dodatkowego zewnętrznego miejsca postojowego przy północnym narożniku budynku.
W północno-wschodnim narożniku działki zaplanowano utworzenie rabaty obsadzonej irysami syberyjskimi oraz winobluszczami pięciolistkowymi, które będą piąć się po ogrodzeniu.

Północne dojście do ogrodu

Mniej więcej na wysokości linii wyznaczonej przez zachodnią ścianę budynku, po północnej stronie działki, rozpoczyna sie żwirowa ścieżka prowadząca do właściwego ogrodu. Znajduje się ona powyżej miejsca postojowego i należy pokonać pięć schodków, żeby się na niej znaleźć. Po lewej stronie schodków zlokalizowano wejście do schowka pod tarasem.
Wzdłuż całej ścieżki, po lewej stronie, znajduje się murek z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. W przyszłości murek porastać będą pnącza – winobluszcze pięciolistkowe efektownie przebarwiające się jesienią.

Ogród właściwy

Ogród właściwy zajmuje największą część działki. Stanowi go centralnie zlokalizowany trawnik o powierzchni 34 m2. Od strony tarasu i pomostu trawnik okalają nasadzenia roślinne złożone głównie z bylin i traw ozdobnych. Zewnętrzną krawędź tarasu oddzielono dodatkowo żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’.
Od strony południowej i zachodniej trawnik graniczy ze żwirową, przepuszczalną nawierzchnią, spełniającą zarówno funkcję komunikacyjną (ścieżki do schodów prowadzących na taras i pomost) jak i rekreacyjną – wydzielono tu miejsce na ustawienie ogrodowych kanap, puf i stolika.
Za kącikiem wypoczynkowym, przy zachodniej granicy działki zaplanowano nasadzenie dwóch świdośliw, pęcherznicy kalinolistnej ‚Diabolo’ oraz traw ozdobnych. Od posesji po stronie południowej ogród oddzielony jest żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’ oraz ozdobnymi krzewami i bylinami. Zaprojektowano między innymi skupinę z mrozoodpornego bambusa Fargesia ‚Jiuzhaigou’, kalinę sztywnolistną oraz kombinację bylin: irysów, funkii, zawilców i bodziszków.

Taras i pomost

Miejski ogród z pomostem to pomysł raczej niespotykany. W tym ogrodzie elementem spajającym ogród z domem jest drewniany taras, który bezpośrednio łączy się z pomostem zawieszonym na wysokości 1,6 m i wiodącym wzdłuż północnej granicy działki. Od strony północnej podporę dla tarasu stanowią donice wykonane z koszy gabionowych o wysokości 163 cm. Planuje się w nich nasadzenie trzech świdośliw o delikatnym, ażurowym pokroju, pięknych białych kwiatach pojawiających się wczesną wiosną, a później jadalnych owocach. Pod drzewami akcent stanowić będzie rząd niewysokich pęcherznic o bordowych liściach, podsadzony bylinami o słonecznych barwach: żurawkami ‘Creme Brulee’, kuklikiem szkarłatnym i wznoszącymi się żółtymi główkami czosnków ozdobnych.
W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni miejsce pod tarasem zaadaptowano jako schowek, do którego prowadzi wejście od strony północnej.

Świat dzieci

Przestrzeń pod pomostem postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. W gabionowych donicach postanowiono umieścić betonowe kręgi, tworzące tajne przejście na drugą stronę ogrodu. Od trawnika i kącika wypoczynkowego dziecięcą kryjówkę oddzielają nasadzenia traw ozdobnych, co gwarantuje małym odkrywcom odrobinę prywatności i swobody. Jako nawierzchnię przestrzeni dla dzieci proponuje się zastosowanie drewnianych zrębków w naturalnym odcieniu, przepuszczających wody opadowe i pozwalających na swobodny wzrost roślin.

Hobbitowe Wzgórza – zieleń przy ośrodku wypoczynkowym

Hobbitowe Wzgórza

Hobbitowe Wzgórza to zespół domków wypoczynkowych na stromym zboczu jeziora Przywidzkiego. Całość stylizowana jest na wioskę Hobbitów, Każdy z domków otrzyma indywidualny ogródek oraz odmienne wykończenie zarówno elewacji jak i wnętrza. Goście będą mogli wybierać pomiędzy domkiem kowala, stolarza, młynarza, rybaka, zielarza… Jest 10 domków, każdy z nich to domek innego Hobbita. Wraz z zawodami związanymi z domkami zmienia się kolorystyka stolarki okiennej i drzwiowej, zmienia się też ogródek.

Kolorowe domki i ogrody

W ogrodzie młynarza dominuje kolor biały, a elementem charakterystycznym będzie wielkie koło młyńskie. W domku rybaka, w którym znajdzie się również stara łódź, a okna i drzwi mają kobaltowo niebieską barwę dominują trawy ozdobne. Wikliniarz ma ogród pełen wiklinowych koszy, a pod starymi głowiastymi wierzbami rośnie łąka kwietna. U garncarza będzie można podziwiać stare gliniane donice i dzbany, które będą się suszyć na drewnianym płocie. Domek kowala zdobią czerwone okrągłe drzwi i mnóstwo kutych elementów. Jego ogród aż kipi od czerwonych i pomarańczowych kwiatów. Dużo spokojniej jest w ogródku drwala, gdzie dominuje roślinność zimozielona: kosodrzewina i niskie różaneczniki. To ogród leśmy więc pełen jest paproci, tawułek i parzydła leśnego. U gorzelnika na domku zagościł chmiel, a w ogrodzie jest aż gęsto od drewnianych beczek.

Mała architektura

Teren ośrodka zajmuje teren o dużym spadku terenu w stronę jeziora. Jest to południowy stok o pięknym widoku na jezioro, do którego przylega ośrodek. Ze względu na trudny teren ścieżki stanowią sieć wąskich korytarzy otoczonych zielenią i murkami z kamienia polnego. Jest tu również sporo schodków i drewnianych pomostów. Ogrodzienia zostaną wykonane indywidualnie dla każdego domku. Będą drewniane, z wikliny i kute.

Ziemianki z zielonymi dachami

Domki Hobbitów to ziemianki pokryte zielonymi dachami przypominającymi gęste czupryny. Na dachach zostaną posadzone zioła i trawy ozdobne, a przy elewacjach rozpostarte zostaną róże, powojniki i chmiel.

Hobbitowe Wzgórza to ośrodek otoczony bujną zielenią, wykonany z sercem i smakiem. Otwarcie ośrodka planowane jest na lato 2016

 

SLANT Garden Design Award 2011 WYRÓŻNIENIE

SLANT Garden Design Award 2011 zasady konkursu

Zasady konkursu SLANT Garden Design Award 2011 były ograniczone do minimum i dawały uczestnikom szerokie pole do popisu. Uczestnicy otrzymali plan działki, na której umieszczono rzut parteru domu jednorodzinnego. Każdy z uczestników mógł wybrać lokalizację działki oraz zdecydować o jej najbliższym otoczeniu. Uczestnicy mogli także wybrać styl i kształty zabudowy oraz zaproponować rzeźbę terenu. Niezmienny musiał pozostać kształt działki oraz rzut parteru. Nikt jednak nie ograniczył projektantów narzucając im styl, czy wielkość budynku. Niektórzy z uczestników umieścili swoją działkę na pustyni, inni w lesie, a jeszcze inni na skraju urwiska. W pracach konkursowych przedstawiono zarówno budynki parterowe jak i wielokondygnacyjne. Dla niektórych parter był zarówno dachem, dla innych środkową kondygnacją, gdyż dodali dodatkowe piętra poniżej.

Założenia projektu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej:

Założenia Projektu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej oparte były na krajobrazie Kaszub, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Projektantka zlokalizowała ogród nad jednym z kaszubskich jezior. Od południa działka graniczy z jeziorem, od północy z lasem , od wschodu i zachodu najbliższe otoczenie stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.Ogród powstał na trzech poziomach. Głównym atutem działki miał być widok na jezioro. Na najwyższym poziomie – parterze, zlokalizowała podjazd z miejscami parkingowymi, ze skromną zielenią nawiązującą do otaczających lasów mieszanych. Poziom pośredni to duży trawnik, do który podkreślono tarasem widokowym, który usytuowała na poziomie piwnicy.

SLANT Garden Design Award 2011 WYRÓŻNIENIE

Praca konkursowa Agnieszki Hubeny-Żukowskiej znalazła się na liście „Highly Commended Projects”, autorka otrzymała również „certificate of merit”,

Judges comments

Agnieszka Hubeny-Zukowska (Poland)
This is a strong and confident design and demonstrates an excellent knowledge of special awareness on the part of its designer Agnieszka Hubeny-Zukowska.
The entire garden has been carefully planned, and not a single square metre has been overlooked. There is an over-riding sense of calmness and order, and the transition between the three different levels is expertly executed.
Agnieszka has conceived a variety of spaces varying from the functional to the relaxed and on to the purely aesthetic. We are encouraged to explore this garden along a variety of routes, but our journey is never difficult and is rewarded by changes in both vista and of mood. Privacy and intrigue are just some of the qualities of this well balanced design.
My only criticism would be that although I do like this design, I found that the decision to use the white on black format for the master plan meant that it was a bit hard to read.
Hugh Ryan

O tym projekcie napisali

Bardzo mały, bardzo wąski

Projekt ogrodu

Projekt ogrodu przy budynku zamieszkiwanym przez kilka rodzin. Nasza klientka zamieszkiwała pierwsze piętro wielorodzinnego budynku. Należący do niej fragment działki przylegał do 2 elewacji jej mieszkania. Klientka zainteresowana była projektem bardzo nowoczesnym z nietuzinkowymi elementami małej architektury. Jednocześnie podkreśliła, że co jakiś czas lubi „przemeblowywać” swoje otoczenie.

Nowoczesny ogród

Nowoczesny ogród w bardzo skomplikowanym kształcie z problematycznym dojściem to nie lada wyzwanie! Postanowiliśmy skrócić drogę dojścia do ogrodu. Wprowadziliśmy kręcone schody z balkonu pierwszego piętra wprost do gródka. Pierwsza, bardzo wąska część ogrodu tuż przy budynku została podzielona za pomocą nawierzchni, czerwonych betonowych ścian oraz zasłony luksfer. W ten sposób skróciliśmy wizualnie przestrzeń nadając jej bardzo nowoczesnego i odważnego charakteru. Powstały dodatkowe wnętrza. W pierwszym powstał salonik, gdzie zaproponowaliśmy podwyższone kwietniki z ławami. Dalej korytarzykiem pod metalową pergolą można przejść na trawnik otoczony trawami ozdobnymi oraz drewnianymi, pomarańczowymi słupami.
Zaproponowaliśmy wydzielenie wnętrz za pomocą wysokich murów tynkowanych, które można malować na dowolny kolor oraz ściany z bezbarwnych luksfer. Ponadto zaproponowaliśmy urozmaicenie wysokości terenu, które udało nam się uzyskać dzięki tarasom drewnianym na dwu różnych poziomach, dodaliśmy także podwyższone kwietniki otoczone murkami.
Wszystko nadaje się do „przemeblowania” poprzez przemalowanie. Wyjściowe kolory to: czerwone ściany i murki oraz pomarańczowe drewniane słupy. Ze względu na niewielką przestrzeń przeznaczoną na rośliny, również kwietniki mogą z czasem ulec przemeblowaniu.

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym w Gdańsku. Jest to projekt ogrodu nowoczesnego, ale nie minimalistycznego. Geometryczne kształty ogrodu zmiękczone zostały dużą ilością roślin, a przede wszystkim kwiatów i traw ozdobnych, które wprost wylewają się z kwietników. Taras betonowy przedłużony został za pomocą poprzecznej kładki drewnianej i szerokich, wygodnych schodów zakręcających pod kątem prostym do ogrodu. Umyślnie zawracająca ścieżka pozwoliła powiązać taras i główne miejsce wypoczynkowe w ogrodzie – wgłębnik, w którym znajduje się trawnik i altana.

Wgłębnik

Wgłębnik powstał z boku budynku i zakończony jest od strony ulicy eleganckim zadaszeniem w formie altany z drewna i gabionów. Sercem wgłębnika jest niewielki trawnik otoczony rabatami, a od strony sąsiedniej działki wysokim strzyżonym żywopłotem. Do wgłębnika prowadza dwa wejścia. Jedno od strony tarasu poprzez drewniany taras i wygodne drewniane schody. Drugie wejście znajduje się tuż przy altanie i łączy przedogródek z ogrodem właściwym.

Altana z gabionów i drewna

Altana powstała z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Stanowi ona jednocześnie wizualną zasłonę, która skutecznie ogranicza widok z ulicy i przedogródka do ogrodu właściwego. Konstrukcja drewniana „tonie” wśród roślin. Dzięki takiej konstrukcji altany mogliśmy maksymalnie wykorzystać areał działki i przysunąć część wypoczynkową ogrodu do osiedlowej ulicy.

Sad

Za domem zaprojektowaliśmy niewielki sad składający się z kilku drzew i krzewów owocowych. U podstawy drzew zostały posadzone poziomki i truskawki.

Tiananmen Square Landscape Architecture Competition II nagroda

Udział w Wide Open Ideas Competition for Tiananmen Square in Beijing, China był bardzo ciekawym wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze plac Tiananmen jest najbardziej znanym, a przede wszystkim największym placem publicznym na świecie. Po drugie znajduje się w Chinach, a jak wiadomo kultura dalekiego wschodu jest zupełnie inną kulturą niż nasza europejska. Zaprezentowanie pomysłu, który zostanie zauważony oraz zaakceptowany przez przedstawiciela jury z Chin było wyzwaniem samym w sobie. Po trzecie każdy z uczestników mógł zobaczyć pomysły innych architektów z chwilą oddania pracy, czyli zawieszenia jej na stronie internetowej. Konkurs w swych zasadach wyraźnie określał, że punktowane będą nowe pomysły. Tworząc swój projekt czułam presję czasu, aby nikt inny nie oddał projektu z podobnymi rozwiązaniami przede mną. Po czwarte konkurs był przedsięwzięciem międzynarodowym, co wpływało znacznie na ilość zgłoszonych prac oraz podnosiło poprzeczkę rywalizacji.

Ogród dla architekta

Ogród przy budynku jednorodzinnym. Ogród dla architekta i jego rodziny pełen niezwykłych elementów małej architektury. Siedziska wokół ogniska projektu właściciela – będą wykonane z kamieni polnych oraz starych siodełek od roweru…

Projekt nowoczesnego ogrodu nawiązującego do ogrodów Prowansji. Geometryczne wnętrza ogrodowe otoczone gęstymi łanami traw ozdobnych oraz kontrastującymi z nimi strzyżonymi żywopłotami. Okrągły kształt trawnika oraz centralnego miejsca ogniskowego podkreślony za pomocą przerywanych okręgów z betonu. Strzeliste jałowce Skyrocket przemieszane z lawendą, rozchodnikami, trawami ozdobnymi i strzyżonymi żywopłotami.

Wnętrza ogrodowe nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.

 

Konkurs Jardin de metis 2015

Praca konkursowa Redford gardens Jardin de metis 2015

Elegancka nowoczesność

Na życzenie inwestora kompozycja ma charakter nowoczesny. Całość założenia została zaprojektowana w taki sposób, aby bryła budynku i ogród tworzyły harmonijną całość – były spójne w stylu, kompozycji i zastosowanej kolorystyce. Roślinność zaproponowana w projekcie w większości stanowi rośliny architektoniczne takie jak trawy ozdobne, sumaki octowce oraz oczar. Pozostałe to rośliny tworzące główny „szkielet” ogrodu: półpełne szpalery grabowe, poduchy z bukszpanu oraz wypełniacze w postaci kwitnących krzewów i bylin.

Część właściwa ogrodu podzielona została na 4 poziomy:

Pierwszy poziom to taras drewniany przy budynku. W jego sąsiedztwie proponuje się budowę kanałów wodnych oraz osadzonych na ścianie wylewek wodnych.

Drugi poziom to poziom trawnika.

Trzeci poziom to kameralna przestrzeń wycięta w skarpie. Została otoczona murami oporowymi, które tworzą nowoczesną altanę z kominkiem. Całość zadaszono pergolą. Na najwyższym tarasie, ze względu na stromą skarpę, istniejące duże drzewa oraz sąsiedztwo ściany lasu projekt zakłada wprowadzenie różnych odmian cienioznośnych dereni. W okresie letnim będą jedynie zielonym tłem dla ogrodu jednak w okresie zimowym ich kolorowe pędy będą stanowić nie lada atrakcję.

Wgłębnik z widokiem na klasztor

Ogród nowoczesny w Krakowie przy budynku jednorodzinnym. Projekt ogrodu na niewielkiej działce. Budynek sąsiaduje z 1 strony z kolejną działką z budynkiem jednorodzinnym, z 2 strony z nieukończonym rozległym budynkiem domu opieki, a z 3 strony z naturalnymi łąkami i widokiem na dolinę rzeki, w oddali widać klasztor…. Trzy zupełnie inne krajobrazy!

Postanowiliśmy zostawić otwarty widok na klasztor, odwrócić uwagę od nieukończonych zabudowań i nieco osłonić się od sąsiadów. Młodnik utworzony z brzóz oraz gęste nasadzenia z krzewów przysłoniły i odwróciły uwagę od zabudowań. Z dala od sąsiadów powstał wgłębnik, który wyniknął również z naturalnego spadku terenu. Nowe ukształtowanie zamarkowaliśmy częściowo krzewami. Niewielki trawnik sąsiadujący z tarasem otoczony został niewysokimi drzewami i trawami ozdobnymi, za którymi majaczyć będzie widok na klasztor.

Nowoczesny ogród nad jeziorem

Nowoczesny ogród na dużej działce o ciekawym ukształtowaniu terenu. Ogród podzielony na wnętrza ogrodowe oraz, ze względu na spadek terenu, na tarasy.  Duży przedogródek wynikający z linii zabudowy. Dzięki cofnięciu w głąb działki fragmentu ogrodzenia uzyskaliśmy możliwość posadzenia drzew oraz krzewów wzdłuż ulicy. Taki zabieg oprócz walorów estetycznych pozwolił na lepsze wyeksponowanie wjazdu na działkę. Dom został „schowany ” za gęstym pasem nieregularnie posadzonych brzóz. Przedogródek to głównie duży trawnik oraz kilka prostokątnych powierzchni niskiego strzyżonego żywopłotu. Głównym elementem ozdobnym jest tu centralna rabata z dominantom w postaci jasnej, nowoczesnej rzeźby. Rabata obsadzona trawami ozdobnymi oraz bylinami w tym roślinami cebulowymi kwitnącymi o różnych porach roku. Rośliny zostały posadzone w sposób swobodny i tworzą jakby łąkę kwietną.

W pobliżu wyjścia do ogrodu zaproponowaliśmy wnętrze z kominkiem gazowym w formie długiej ściany. Wnętrze od strony przedogródka oraz sąsiedniej działki wyodrębnione zostało za pomocą wysokiego szpaleru grabowego. Wokół znajdą się rośliny lubiące stanowisko półcieniste. Poniżej ogród schodzi tarasowo w dół. Przy budynku tarasy ziemne wzmocnione są murkami niżej tworzy je naturalna skarpa.

Czym dalej od ogrodu tym ogród staje się swobodniejszy. W tej części ogrodu dominują trawy ozdobne, trawniki łąkowe oraz drzew i krzewy owocowe. Wyjątek stanowi wnętrze ogniskowe, które powstało na planie koła i otoczone jest wałem ziemnym obsadzonym niskimi drzewami w formie wielopiennej oraz krzewami ozdobnymi. Na samym końcu działki znajduje się królestwo dzieci, do którego można dostać się poprzez „tunel” utworzony z betonowych kręgów oraz wysokich traw.

Męski ogród

Niewielki gród znajduje się w centrum miasta. Jest wciśnięty pomiędzy ruchliwą ulicę, skarpę i sąsiednią działkę. Wejście znajduje się na poziomie -1, a ogród na poziomie parteru. Przedogródek zajmuje dach garażu, dalej wąskie przejście prowadzi do ogródka właściwego.

Ogródek miał stanowić przestrzeń do spotkań i wspólnego biesiadowania w męskim gronie.

Przedogródek jest prosty w kompozycji, stylizowany na ogrody orientalne. Ze względu na ograniczoną warstwę ziemi na dachu garażu, w tej części zaprojektowano ogród żwirowy z wyższymi pagórkami (w narożnikach ścian garażu), gdzie posadzono byliny. Poza obrębem dachu garażu zaprojektowano nieekspansywne bambusy. Całość otoczony drewnianym ogrodzeniem typu „żaluzja”.

Ogródek właściwy stanowi drewniany taras otoczony, ze względu na ukształtowanie terenu, murkiem oporowym z kamienia. W murek wkomponowano ławę wypoczynkową, kominek/grill, oraz trójkątną donicę. Donica jest wyniesiona dzięki czemu stanowi jednocześnie ogródek ziołowy oraz kolejne siedzisko. Po drugiej stronie donicy wkomponowaliśmy nieduży bar z nowoczesnymi hokerami, a na ścianie ogrodzenia podświetlany mural.  Ta sama donica rozdziela część przejściową od części wypoczynkowej ogródka. We wnętrzu zastosowano zioła, trawy ozdobne oraz krzewy, które wzmacniają skarpę znajdującą się nad murkami.

Nowoczesny ogród z fosą. Gdańsk

 

Ogród położony przy mieszkaniu parterowym w bloku wielorodzinnym. Ciekawa działka, której niedogodnością, był rów melioracyjny położony wzdłuż najdłuższej granicy niewielkiej działki. Projekt zakłada adaptację rowu. Taras został nadwieszony nad rowem, a w dalszej części działki przewidziano kilka niedużych kładek, które wykorzystują ukształtowanie terenu. W ten sposób rów stał się atutem działki.

Projekt zakłada stworzenie kilku wnętrz ogrodowych, które wykorzystują zarówno ukształtowanie działki jak i jej nasłonecznienie. Zaproponowano powiększenie tarasu wypoczynkowego, utworzenie wnętrza dla dzieci połączonego z drewnianymi kładkami oraz powstanie nawierzchni utwardzonej – miejsca zamiennie na huśtawkę, basen ogrodowy, grilla. Przy oknie pokoju dziecięcego powstanie skrzynia – siedzisko z poduchami.

Wgłębnik pod pergolą

Niewielki nowoczesny  ogródek z małą architekturą wykonaną z najwyższej klasy materiałów. Płyty ceramiczne, beton architektoniczny i stal nierdzewna.  Zaplanowaliśmy też sporo roślin będą strzyżone żywopłoty, trawy ozdobne, bambusy, hortensje oraz wielopienne formy świdośliwy. Ogród podzieliliśmy na wnętrza. Zaplanowaliśmy taras przy budynku, wgłębnik z kompletem wypoczynkowym i huśtawką.  Przy trawniku dla dzieci, na podwyższonym kwietniku z betonu architektonicznego znajdzie się drewniane siedzisko. Będzie gdzie siedzieć i gdzie się chować. Na końcu ogrodu pod przedłużoną pergolą zaplanowaliśmy szopę ogrodową. Ciekawym elementem będą trzy niewielkie drewutnie wykonane ze stali nierdzewnej.

Nowoczesny ogród w pobliżu miasta

Nowoczesny ogród przy nowo powstającym budynku jednorodzinnym. Ciekawe położenie działki. Dom usytuowany przy drodze osiedla domków jednorodzinnych. Od strony ogrodu przepiękne widoki na naturalne łąki. Wprawdzie w ogrodzie wprowadziliśmy wnętrza ogrodowe, jednak centralną częścią pozostaje trawnik z otwartym widokiem na otaczający krajobraz. Po bokach budynku znalazł się plac zabaw dla dzieci, ogródek warzywny, kuchnia letnia z grillem i wędzarnią oraz ścieżka urozmaicona małą architekturą w postaci kilku drewutni.

Po bokach budynku stworzyliśmy niewielkie wnętrza ogrodowe. Z jednej strony powstał ogródek warzywny w skrzyniach sąsiadujący z letnią kuchnią ogrodową w postaci grilla z wędzarnią oraz nawierzchni utwardzonej z dużym stołem.

Po przeciwnej stronie ogrodu powstanie miejsce dla dzieci, które doskonale widoczne będzie zarówno z kuchni letniej jak i z kuchni oraz salonu. Plac zabaw sąsiadować będzie z ogromnym tarasem przylegającym do budynku oraz z trawnikiem głównym.