Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Realizacje - Nazwa strony

Ogródek miejski

Ogródek miejski

Choć niewielki, przy zabudowie szeregowej, pomieścił w sobie zarówno szopę na ogrodowe narzędzia, miejsce do wypoczynku pod pergolą oraz „duży” trawnik dla dzieciaków.

Teren podzieliliśmy funkcjonalnie na 3 części.

Najgłębiej, na końcu ogrodu powstała szopa. Jest ukryta za drewnianym parawanem – żaluzją, który jednocześnie stanowi jedną ze ścian ogrodowego wgłębnika.

W części środkowej ogrodu pomiędzy parawanem, a podniesionym kwietnikiem z betonu architektonicznego ukryliśmy kącik wypoczynkowy. Tu pod pergolą można spokojnie wypoczywać w wygodnych kanapach. Ta część ogrodu otoczona jest bujną zielenią traw ozdobnych oraz bambusów i hortensji bukietowych.

Najbliżej domu znajduje się „duży” trawnik otoczony kwietnikami z kolorowymi kwiatami. Podniesiona rabata z betonu jest jednocześnie podstawą dla wykończonego drewnem siedziska.

Wzdłuż płotu, dla zaoszczędzenia terenu ustawiliśmy szafy na drewno kominkowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Całość jest elegancka, ale również funkcjonalna i spełnia oczekiwania rodziny z dziećmi.

 

 

Ogród bardzo romantyczny

W 2017 roku ten ogród zdobył brąz w prestiżowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie!

Ogród w stylu angielskim z mnóstwem roślin kwitnących. Ogród został podzielony na kilka wnętrz za pomocą żywopłotów grabowych, obwódek bukszpanowych oraz wysokich ciętych szpalerów z lip.

Przedogródek to otwarty, utrzymany w stylu angielskim trawnik oraz kilka strzyżonych kul bukszpanowych posadzonych symetrycznie wzdłuż ścieżki wejściowej. Główną ozdobą są tu rabaty bylinowe wzdłuż elewacji budynku oraz dziesiątki ozdobnych donic wypełnionych bylinami oraz roślinami sezonowymi. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały ozdobne krzewy oraz byliny.Większa część roślin znajduje się w pasie na zewnątrz ogrodzenia. Rosną tu brzozy odmiany „Doorenbos” w towarzystwie funki, bergenii oraz opartych o ogrodzenie hortensji pnących, róż czepnych i powojników.

W ogrodzie właściwym znajdziemy między innymi ogród różany z pięknym pawilonem, ogródek ziołowy, rabatę bylinową oraz niewielki sad. Przez środek ogrodu prowadzi ścieżka, której centrum stanowi niewielki geometryczny zbiornik z rzeźbą. W sezonie letnim ta część ogrodu pełna jest lawendy i pachnącej kocimiętki, do których ciągną rzesze motyli i pszczół. W pobliżu domu ścieżka została zakryta pergolą z metaloplastyki, na której pną się ozdobne kiwi i winorośl. Ogród ziołowy stanowi niewielką prostokątną przestrzeń, której centralną część zajmuje otoczona bukszpanową obwódką rabata wypełniona ziołami przyprawowymi. W czterech narożnikach ogródka posadzone zostały  jabłonie a nad dwoma wejściami, na łukach rozpostarto róże.

Każde z wnętrz ma swój indywidualny charakter i będzie cieszyć właścicieli o różnych porach roku. Właściciele są całkowicie oddani ogrodowi. Samodzielnie go pielęgnują i doglądają, dosadzają nowe odmiany róż i hortensji, które stały się pasją właściciela. Pani domu natomiast rozkochała się w bylinach.

Ten ogród w 2016 roku kończy 7 lat. Projekt został wykonany w 2008 roku.

W 2015 i 2016 roku ogród odwiedziła Maja Popielarska z programem „Maja w ogrodzie”. Ogród można oglądać w odcinku 628 „Bardzo romantyczny ogród”

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem

Miejski ogród z pomostem to odważny projekt nowoczesnego ogrodu. Działka charakteryzuje się małym zróżnicowaniem rzeźby terenu z minimalnym spadkiem w stronę zachodnią.
Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni w górę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze.
Dojście do właściwego ogrodu po stronie zachodniej wiedzie wzdłuż północnej ściany budynku.
W elewacji zachodniej budynku, tj. elewacji od strony ogrodu, zaprojektowano utworzenie tarasu na poziomie parteru, tj. ok. 1,4 m powyżej poziomu gruntu.
W chwili obecnej działka nie jest zagospodarowana roślinnością, nie istnieje jeszcze układ komunikacyjny w postaci ścieżek i podjazdu.

Przedogródek

Wejście do budynku mieszkalnego zlokalizowane jest od wschodu. Prowadzi do niego dziewięć stopni, które wraz ze ścieżką wprowadzającą na teren posesji, wykonane będą z betonu architektonicznego w jasnym odcieniu i gładkiej powierzchni. Podkreśli to nowoczesny, geometryczny charakter budynku oraz zaakcentuje ganek, który lekko wgłębia się w bryłę budynku.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się wjazd do garażu stanowiącego niższą kondygnację, co wpływa na obniżenie terenu w tym obszarze. Ze względu na to zaproponowano wybudowanie murka oporowego, za którym, przy ścianie budynku, wygospodarowano miejsce na ustawienie pojemnika na odpady.
Obie strony wejścia zagospodarowano zwartą zielenią. Proponuje się nasadzenie cisów pośrednich w odmianie ‚Hicksii’, ciętych w formę żywopłotu. W ich sąsiedztwie zaprojektowano nasadzenie rododendronów o pięknych, pomarańczowych kwiatach, podsadzonych funkiami Siebolda i irysami syberyjskimi. Ważnym akcentem przedogrodu jest wiąz górski w odmianie ‚Variegata’, nasadzony pomiędzy schodami wejściowymi a murkiem oporowym.
Przestrzeń pomiędzy murkiem oporowym a granicą działki stanowi wjazd do garażu oraz dojazd do dodatkowego zewnętrznego miejsca postojowego przy północnym narożniku budynku.
W północno-wschodnim narożniku działki zaplanowano utworzenie rabaty obsadzonej irysami syberyjskimi oraz winobluszczami pięciolistkowymi, które będą piąć się po ogrodzeniu.

Północne dojście do ogrodu

Mniej więcej na wysokości linii wyznaczonej przez zachodnią ścianę budynku, po północnej stronie działki, rozpoczyna sie żwirowa ścieżka prowadząca do właściwego ogrodu. Znajduje się ona powyżej miejsca postojowego i należy pokonać pięć schodków, żeby się na niej znaleźć. Po lewej stronie schodków zlokalizowano wejście do schowka pod tarasem.
Wzdłuż całej ścieżki, po lewej stronie, znajduje się murek z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami. W przyszłości murek porastać będą pnącza – winobluszcze pięciolistkowe efektownie przebarwiające się jesienią.

Ogród właściwy

Ogród właściwy zajmuje największą część działki. Stanowi go centralnie zlokalizowany trawnik o powierzchni 34 m2. Od strony tarasu i pomostu trawnik okalają nasadzenia roślinne złożone głównie z bylin i traw ozdobnych. Zewnętrzną krawędź tarasu oddzielono dodatkowo żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’.
Od strony południowej i zachodniej trawnik graniczy ze żwirową, przepuszczalną nawierzchnią, spełniającą zarówno funkcję komunikacyjną (ścieżki do schodów prowadzących na taras i pomost) jak i rekreacyjną – wydzielono tu miejsce na ustawienie ogrodowych kanap, puf i stolika.
Za kącikiem wypoczynkowym, przy zachodniej granicy działki zaplanowano nasadzenie dwóch świdośliw, pęcherznicy kalinolistnej ‚Diabolo’ oraz traw ozdobnych. Od posesji po stronie południowej ogród oddzielony jest żywopłotem z żywotników zachodnich ‚Smaragd’ oraz ozdobnymi krzewami i bylinami. Zaprojektowano między innymi skupinę z mrozoodpornego bambusa Fargesia ‚Jiuzhaigou’, kalinę sztywnolistną oraz kombinację bylin: irysów, funkii, zawilców i bodziszków.

Taras i pomost

Miejski ogród z pomostem to pomysł raczej niespotykany. W tym ogrodzie elementem spajającym ogród z domem jest drewniany taras, który bezpośrednio łączy się z pomostem zawieszonym na wysokości 1,6 m i wiodącym wzdłuż północnej granicy działki. Od strony północnej podporę dla tarasu stanowią donice wykonane z koszy gabionowych o wysokości 163 cm. Planuje się w nich nasadzenie trzech świdośliw o delikatnym, ażurowym pokroju, pięknych białych kwiatach pojawiających się wczesną wiosną, a później jadalnych owocach. Pod drzewami akcent stanowić będzie rząd niewysokich pęcherznic o bordowych liściach, podsadzony bylinami o słonecznych barwach: żurawkami ‘Creme Brulee’, kuklikiem szkarłatnym i wznoszącymi się żółtymi główkami czosnków ozdobnych.
W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni miejsce pod tarasem zaadaptowano jako schowek, do którego prowadzi wejście od strony północnej.

Świat dzieci

Przestrzeń pod pomostem postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. W gabionowych donicach postanowiono umieścić betonowe kręgi, tworzące tajne przejście na drugą stronę ogrodu. Od trawnika i kącika wypoczynkowego dziecięcą kryjówkę oddzielają nasadzenia traw ozdobnych, co gwarantuje małym odkrywcom odrobinę prywatności i swobody. Jako nawierzchnię przestrzeni dla dzieci proponuje się zastosowanie drewnianych zrębków w naturalnym odcieniu, przepuszczających wody opadowe i pozwalających na swobodny wzrost roślin.

Ogród pełen bylin

Ogród pełen bylin

Wszystkie nasze ogrody wypełnione są po brzegi roślinami. Bardzo ważną rolę pełnią w nich rośliny wieloletnie – byliny. Byliny to fantastyczne rośliny, których części nadziemne zamierają na zimę, zimuje jednak część podziemna. Wystarczy więc posadzić je w ogrodzie tylko raz, aby cieszyć się ich zmiennością przez wiele lat. Do bylin należą także trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Nasze ogrody są pełne niespodzianek, pełne zmian, koloru, owadów i ptaków. W naszych ogrodach, jeżeli tylko pozwolicie, z pewnością pojawią się też jeże i inne drobne zwierzęta. Dzięki mnogości gatunków ogrody, które projektujemy są spiżarnią dla wszystkich małych przyjaciół. Bioróżnorodność sprzyja ekologii.

Ogrody pełne bylin zmieniają się z dnia na dzień. Coś zaczyna kwitnąć, coś przekwita. Pojawiają się nowe kolory, różne kształty i tekstury liści, kwiatów i pędów. W słońcu, w deszczu, mrozie i w śniegu, rano i wieczorem, ogrody wypełnione bylinami i krzewami liściastymi są zawsze inne i zaskakujące.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z jednego ogrodu. Zobaczcie sami jak zmienia się nasz ogród i jak fantastycznie wygląda w różnych porach roku. Zapewniamy, ze ogród który ma być interesujący przez cały rok nie musi być wypełniony roślinami zimozielonymi.

 

Laureat A’DESIGN AWARD 2016 Mediolan, IDA 2015 Los Angeles i Polski Krajobraz 2015

28 VI 2016 nasz ogród otrzymał wyróżnienie w THE 9th ANNUAL INTERNATIONAL DESIGN AWARDS w Los Angeles.

15 kwietnia zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego A’DESIGN AWARD 2015-2016. W kategorii Planowanie przestrzeni i Projektowanie ogrodów zwyciężył nasz ogród zdobywając SILVER AWARD

A’ Design Award & Competitition to największy na świecie i najbardziej zróżnicowany międzynarodowy konkurs designerski z radością ogłasza wyniki edycji 2015 – 2016 : 1277 Zwycięzców z 88 krajów w 94 różnych dyscyplinach związanych z projektowaniem i wzornictwem. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez niezależne, międzynarodowe jury składające się z czołowych wykładowców tej dziedziny, członków prasy, profesjonalistów i doświadczonych  przedsiębiorców. Wszyscy oni dołożyli wszelkich starań by jak najrzetelniej ocenić każdy z projektów. Nagradzane są najlepsze produkty, projekty, a także serwisy z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii. A’ Design Award to symbol doskonałości we wzornictwie i innowacyjności.

8 VI 2016 uczestniczyliśmy w wielkiej gali w Como, w okolicach Mediolany, podczas której otrzymaliśmy statuetkę A’ Design Award & Competition.

Nasz ogród zdobył 1 miejsce głosami internautów w kategorii ogród prywatny w Plebiscycie Polski Krajobraz 2015 zorganizowanego przez Sztukę Krajobrazu.

W czerwcu 2015 ponownie mieliśmy przyjemność gościć ekipę TVN w jednym z zaprojektowanych i założonych przez nas ogrodów. Tym razem Maja Popielarska odwiedziła nas w Gdańsku w ogrodzie założonym przy zabytkowej Willi Kirch. Pogoda nam dopisała, cały dzień spędziliśmy na opowiadaniu o tym jak powstawał ogród. Program zostanie emitowany prawdopodobnie w 2016 roku. O jego transmisji oczywiście poinformujemy wcześniej. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda nasz ogród i jak przebiegały prace nad nim to zapraszamy TUTAJ

Więcej o naszym sukcesie i tym ogrodzie również w:

Maja w Ogrodzie odc. 602

Dzień Dobry TVN pogoda 23.06.2016

Magazyn Świat Rezydencji Wnętrz i Ogrodów nr 5-6 21016

culture.pl

delux.trojmiasto.pl

design-revolution.com

exspace.pl

Najpiękniejszy ogród w Europie A’Design Award Mediolan, IDA 2015 Los Angeles

Zwycięzca  A’DESIGN AWARD & COMPETITION 2015-2016 Mediolan
Wyróżnienie w International Design Award 2015 Los Angeles
Polski Krajobraz 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne
Ten ogród gościł również programach „Maja w Ogrodzie” odc. 602  oraz Dzień Dobry TVN (pogoda) 23.06.2016

O ogrodzie pisali: „Świat Rezydencji, Wnętrz i Ogrodów” 5-6 2016, delux.trojmiasto.pl, culture.plO.pl, grabska.plcomunicati.net, exspace.pl,  sztuka-architektury.pl, kobieta.onet.pl,  sztuka-wnetrza.pl,

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańsku

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańska to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom Przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom Ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom Najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ. Projekt i realizacja zagospodarowania terenu. Z okazji obchodów rocznicy na terenie Westerplatte powstała olbrzymia scena otoczona widownią. Ze względu na rangę przedsięwzięcia oraz mających pojawić się na obchodach przywódców państw wykonaliśmy zarówno projekt zagospodarowania terenu wokół sceny jak i propozycję zabezpieczeń przeciw snajperom. Zaproponowaliśmy zamiast maskującej siatki wojskowej utworzenie tymczasowego lasu brzozowego, który zasłaniał widok z znajdujących się  w pewnej odległości zabudowań. Również z naszej inicjatywy zamiast zadaszenia nad widownią goście otrzymali białe parasole z logo imprezy. Parasole mogły zasłonić zarówno przed deszczem jak i przed słońcem.

Realizacja projektu w terenie.

Realizacja projektu w terenie, pomimo wielu ekip z różnych branży, przebiegała bardzo szybko i sprawnie. Drzewa o wysokości ponad 6 metrów zostały wycięte oraz przetransportowane na miejsce, gdzie wstawiliśmy je  we wcześniej przygotowane doły. Na terenie nie było możliwości posadzenia drzew na stałe. Wszystkie prace przebiegały w obecności saperów. Na terenie Westerplatte oraz przed główną sceną wykonaliśmy kompozycję z kilku tysięcy białych chryzantem. Prace na terenie musiały być wykonane w ciągu jednej doby. Ekipy montażowe, nagłośnieniowe i nasza ogrodnicza, a także służby ochrony skończyły prace około 5 nad ranem. Impreza rozpoczynała się o 10:00, a o godzinie 14:00 zaczęły się prace rozbiórkowe, które trwały do późnego wieczora.

Westerplatte – Obchody 70 rocznicy wybuchu II WŚ. Więcej zdjęć na naszym BLOGU

Geometrycznie i zwiewnie

Nowoczesny ogród przy szeregówce realizacja Pracownia Sztuki Ogrodowej

Nowoczesny ogród przy szeregówce realizacja Pracownia Sztuki Ogrodowej w Gdyni. Nawet tak małe wnętrze można ciekawie urządzić.  Nasz projekt był prezentem ślubnym dla młodej pary. Małżeństwo poprosiło nas o geometryczny, nowoczesny ogród nie wymagający skomplikowanej pielęgnacji. Pomimo niewielkich rozmiarów działki zaproponowaliśmy podzielenie przestrzeni tak, aby stworzyć przestrzeń zarówno do zabawy jak i do wypoczynku.

Wnętrza ogrodowe

Wnętrza ogrodowe nawet w najmniejszym ogrodzie mogą wizualnie powiększyć przestrzeń. W tym ogrodzie powstały aż 4 wnętrza:

• taras, będący przedłużeniem salonu

• część centralna z trawnikiem

• malutkie wnętrze z ławeczką

• części wypoczynkowej (niewielki salonik ogrodowy)

Realizacja ogrodu

Realizacja ogrodu  przy zabudowie szeregowej został w całości wykonana zaledwie w kilka dni. W pierwszej fazie prac w trawniku zostały wycięte kształty kwietników oraz nawierzchni. Aby podkreślić nowoczesny charakter ogrodu w saloniku ogrodowym nawierzchnię wykonaliśmy z płyt betonowych 50x50cm. Ze względu na mały rozmiar ogrodu postanowiliśmy, że  ścieżka żwirowa zamiast krawężników betonowych będzie miała krawężnik stalowy. Taras przy budynku powstał z drewna egzotycznego.

Ze względu na złe podłoże w miejscach nasadzeń wykonano wymianę ziemi. Wykorzystaliśmy bukszpan i trawy ozdobne. Pseudoakacje „Umbraculifera” zamknęły wnętrze, zasłoniły przed wzrokiem sąsiadów i stworzyły atmosferę prywatności. Właścicielce zostawiliśmy możliwość posadzenia roślin sezonowych.

 

Zielona oaza dla pracowników

Zielona oaza dla pracowników firmy

Zielona oaza dla pracowników to miejsce, w którym ma szansę wypocząć coraz więcej zabieganych ludzi. Coraz więcej pracodawców zaczyna dbać nie tylko o wygląd otoczenia firmy, ale także o samopoczucie swoich pracowników. Właściciel tej firmy chciał, aby zieleń pełniła nie tylko  funkcje ozdobne, ale także wypoczynkowe. Zaprojektowaliśmy więc i wykonaliśmy ogród z wnętrzem wypoczynkowym. Dzięki temu pracownicy mają miejsce do krótkiego relaksu podczas przerw w pracy, z drugiej strony mogą także organizować we własnym ogrodzie imprezy firmowe.

Zabytkowy dworek z ogrodem – siedziba firmy

Wizytówką firmy jest nie tylko jej siedziba, ale także jej estetyczne otoczenie. Ładnie wyremontowany zabytkowy budynek będący siedzibą naszych klientów został otoczony łatwą w pielęgnacji, niewymagającą zielenią. Ze względu na zacienienie znalazły się tu, jako rośliny zadarniające – zimozielone bluszcze i trzmieliny, ozdobne z liści i kwiatów funkie, niskie jałowce oraz kwitnące wiosną azalie i różaneczniki. Wszystkie te rośliny utworzyły gęsty kobierzec, który uniemożliwia wzrost chwastów. Jedynymi zabiegami przy takim obsadzeniu są: podlewanie, nawożenie oraz „wiosenne porządki”.

Ten ogród pozostaje pod naszą opieką od dnia założenia, czyli od 2004 roku.

Zieleń na dachu biurowca

Zieleń da dachu biurowca

Zieleń na dachu biurowca i siedziby Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Dzięki współpracy architektów jeszcze na etapie projektu budynku udało nam się wspólnie stworzyć niewielki ogród na dachu. Rośliny posadzone zostały w dużych, pokrytych drewnem dębowym, skrzyniach tworzących jeden ciąg kompozycyjny. Większość z nich rozstawiona jest wzdłuż dwu ścian budynku. Dodatkowa, największa skrzynia znajduje się w centrum patio i stanowi jedną konstrukcję wraz z wyniesionym na wysokość trzech stopni tarasem. W skrzyni tej główne miejsce zajmuje brzoza – Betula utilis “Doorenbos”, która wyróżnia się wśród innych odmian brzóz swoją śnieżnobiałą, łuszczącą się korowiną. Na dachu oprócz zajmującego główne miejsce drzewa, znalazły się również niższe rośliny nie zasłaniające okien lokali bezpośrednio sąsiadujących z patio. W wysokich na 70cm skrzyniach zostały posadzone między innymi płożące jałowce, kosodrzewiny, irgi, długo kwitnące tawuły i krzewuszki o ciemno-bordowych liściach. Ponadto posadziliśmy kwitnące o różnych porach roku byliny oraz wrzosy. Ciekawy efekt został uzyskany dzięki trawom ozdobnym, które delikatnie rzucają cień na srebrne fragmenty elewacji. Na patio zostało posadzonych prawie 1000 cebulek krokusów, które wdzięcznie będą zaglądać do okien biur wiosną. Jesienią kwitną chryzantemy w kolorze terakoty, które doskonale współgrają z odcieniem drewna oraz elewacją z klinkieru

Romantyczny ogród przy pensjonacie

Ogród przy pensjonacie

Ogród wokół pensjonatu został zaprojektowany tak, aby spełniał zarówno funkcję ogródka prywatnego Pani Domu jak i miejsca wypoczynku przebywających w nim gości. Dzięki podwyższeniu terenu wokół formalnego zbiornika wodnego uzyskaliśmy dodatkowe wydzielone wnętrze ogrodowe. Robinie akacjowe tworzą zielone sklepienie, pod którym mogą odpoczywać goście delektując się widokiem na oczko wodne. Teren prywatny oddzielony został od ogólnie dostępnej części konstrukcją ze słupów drewnianych i grubej liny, po której wiją się powojniki i róże.

Ogród z artystyczną duszą

Nowoczesny z orientalną nutą

Realizacja projektu obejmującego teren obu ogrodów przy budynku bliźniaczym zamieszkiwanym przez jedną rodzinę. Ogród mocno zacieniony przez sąsiadujący las. Działka o mocnym zróżnicowaniu terenu. Założenie w stylu nowoczesnym z elementami inspirowanymi ogrodami wschodnimi.
Projekt ogrodu rozpoczynaliśmy na etapie budowy. Dzięki temu mogliśmy zaproponować dodatkowe wyjścia z prądem na oświetlenie oraz rozwiązania związane z poborem wody. Mury zostały wykonane z bloczków betonowych, a nawierzchnie z łupka szarogłazowego.
Ze względu na wytyczne inwestora w ogrodzie posadzono duże jednogatunkowe grupy krzewów oraz bylin. Zastosowano zarówno gatunki zimozielone jak i krzewy ozdobne z kolorowych pędów oraz odbarwiających się jesienią liści. Ogród będzie się zmieniał wraz z porami roku.

Sielsko i elegancko

Sielsko i elegancko.

To nasz nowy ogród przy przepięknym budynku jednorodzinnym. Działka sąsiadująca z lasem. Styl budynków z ceglaną elewacją oraz preferencje właścicieli pozwoliły nam stworzyć niepowtarzalny ogród. W tym ogrodzie strukturę założenia tworzą strzyżone szpalery grabów, kule bukszpanowe oraz mała architektura z cegły i kamienia polnego. Jest to ogród wypełniony bylinami i krzewami ozdobnymi. Dużą rolę spełniają tu również rośliny cebulowe – wiosną będą kwitły tysiące krokusów i tulipanów, latem czosnki ozdobne.
Przedogródek został oddzielony od ogrodu właściwego za pomocą strzyżonego szpaleru z grabów oraz kamiennego murku, który z obu stron okolony został mieszanymi rabatami. Budynek gospodarczy stanowi zamknięcie głównego trawnika, który usytuowany jest na froncie budynku mieszkalnego. Za budynkiem gospodarczym, na wyższym tarasie, do którego prowadzą kamienne schodki, usytuowaliśmy ogród warzywny. Jest to formalny ogródek o niskich strzyżonych obwódkach bukszpanowych. Z ogrody warzywnego prowadzi ścieżka do sadu, który sąsiaduje z łąką kwietną oraz lasem.

Wokół zabytkowego pałacu

Ogród wokół zespołu budynków przy zabytkowym pałacu. Działka zajmuje powierzchnię około 6ha, a pałac znajduje się pośród lasów. Założenie składa się z parterów węzłowych z bukszpanu, ogrodu ziołowego, ogrodu leśnego, zbiornika wodnego z kaskadą oraz głównego trawnika usytuowanego pomiędzy pałacem, a pozostałą zabudową.

Parter węzłowy został wykonany z kilkunastu tysięcy sadzonek bukszpanu i uzupełniany jest roślinami sezonowymi. Ogród ziołowy usytuowano przy jednej ze ścian budynku basenowego. Stanowi niewielkie wnętrze z centralnym ogródkiem węzłowym z lawendy, bukszpanu i miniaturowych czerwonych berberysów. Z boku umieściliśmy ławeczkę, która ukryta jest pod pergolą – kopułą obsadzoną różami czepnymi.  W całym wnętrzu posadziliśmy kwiaty i wonne zioła. Dodatkowymi elementami są rzeźba aniołka i strzyżone spiralnie cisy.

Zbiornik wodny z kaskadą usytuowany został na skraju lasu pod wysoką skarpą, którą zaadaptowaliśmy na strumień.

Przytulnie i nowocześnie

Cały ogród został podzielony na kilka części. Przy elewacji południowej budynku utworzono główną część rekreacyjną z niewielkim trawnikiem oraz altaną pokrytą pergolą. Plecy altany wykonane z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Umieszczona we wgłębniku konstrukcja wraz z towarzyszącymi jej żywopłotami ma fizycznie wydzielać tą część ogrodu. Jej centralnym miejscem jest niewielki trawnik w kształcie prostokąta. Od strony budynku powyżej trawnika poprowadzona zostanie ścieżka, która łączyć będzie furtkę wejściową, altanę oraz drzwi tarasowe. Altana ma mieć pionowe słupy spięte u góry poprzeczkami z drewna. Wokół trawnika projekt zakłada posadzenie bylin oraz niewysokich krzewów ozdobnych.

W części południowo-zachodniej budynku znajduje się taras murowany. Projekt zakłada wydłużenie tego tarasu poprzez dobudowę lekkiej części drewnianej. Wzniesiona nad ziemię część tarasu połączona będzie z wgłębnikiem oraz altaną za pomocą szerokich schodów wykonanych również z drewna. Wokół tej części ogrodu proponuje się posadzenie niewysokich drzewek ozdobnych w formie wielopiennej oraz dużej ilości bylin ozdobnych nie tylko z kwiatów, ale także z liści. Znajdą się tu między innymi takie krzewy jak: perukowiec podolski, pęcherz nica kalino listna, lilak Meyera oraz hortensja bukietowa. Z bylin projekt zakłada posadzenie między innymi: traw ozdobnych, piwonii, rozchodników, jeżówek, perowskii, szałwii, czosnków olbrzymich i tarczownicy.

Egzotyczny ogród w Wielkiej Brytanii

To nasza pierwsza realizacja wykonana na podstawie naszego projektu. Lokalizacja wspaniała, bo przy zabytkowej posiadłości wiejskiej w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Nasz ogród stanowi jedno z wnętrz kompleksu ogrodowego otwartego dla zwiedzających kilka razy do roku. Ogród jest w kształcie prostokąta, który poprzez skośnie krzyżujące się linie został podzielony na 6 trójkątów i centralnie położony rąb.  Cztery trójkąty położone przy 4 narożnikach ogrodu tworzą oddzielne kwatery z różnymi warunkami glebowymi i świetlnymi. W tym zakątku ogrodu występują bowiem różne warunki wodne – pół ogrodu jest ciągle wilgotne, podczas gdy druga połowa jest ciągle sucha. Słońce dochodzi również tylko do połowy ogrodu. Tworzą się 4 różne stanowiska: suchy w cieniu, suchy w słońcu, wilgotny w cieniu i wilgotny w słońcu. Do tego ogród jest osłonięty z 4 stron żywopłotem, budynkami i wysokimi drzewami. Powstały idealne warunki dla paproci drzewiastych, dracen, gunnery, palm i innych egzotycznych roślin. Jak widać po kilku latach ogród ma się świetnie

Nowoczesny drobiazg

Długi i wąski ogródek przy szeregówce. Dojście do ogrodu? Jedynie przez salon i kuchnie. I właśnie przez salon wjechała ziemia ogrodnicza, materiały budowlane i rośliny. Ogródek podzielony jest na 4 części. Taras przy budynku, trawnik, podniesiony taras drewniany otoczony podniesionymi kwietnikami i ogródek warzywny. Wnętrza mają kształt geometryczny i oddzielone są od siebie różnej wysokości żywopłotami. Dodatkowo taras podkreślony został za pomocą pseudoakacji o kulistych koronach. W ogrodzie posadzono między innymi hortensje, jeżówki, trawy ozdobne oraz rośliny o purpurowych liściach.

Ogród z tajemniczym zakątkiem

Realizacja projektu z lutego 2007. Na terenie ogrodu znajdowały się istniejące nasadzenia, które w części zostały zaadaptowane. Budynek z wszystkich stron jest otoczony zabudową jednorodzinną. Właściciele nie czuli się swobodnie we własnym ogrodzie. Wprowadziliśmy kilka nowych wnętrz. W tym niewielki drewniany taras pośród wysokich traw. Tarasik mieści jeden leżak i stanowi ulubione miejsce kąpieli słonecznych właścicielki. Do leżaka można dostać się jedynie poprzez kreta drewnianą kładkę.

W ogrodzie zastosowano szeroką gamę roślin, które dzięki kwiatom, kwiatostanom, pędom, liściom są ozdobne przez cały rok. Ogród zmienia się wraz z porami roku.

Ogród w kształcie muszli

Całość założenia została zaprojektowana tak, aby poprzez ogród połączyć nowoczesną bryłę budynku z preferowanymi przez inwestorów bardziej sielskimi nasadzeniami. W ogrodzie zastosowano kamień drewno oraz stal nierdzewną. Mała architektura w postaci murków oraz nawierzchni została wykonana z łupka szarogłazowego. Łukowato wygiętą drewutnię wykonano ze stali nierdzewnej, która koresponduje ze stylistyką okien. W ogrodzie pojawił się wgłębnik w kształcie muszli, żywopłoty posadzone na planie fali oraz trawy ozdobne. Ten projekt został w roku 2014 poszerzony o kolejną część, której fragment stanowi łąka kwietna.

Ogród ten zdobył 1 miejsce w Plebiscycie Polski Krajobraz 2014 w kategorii Ogrody Prywatne. Ogród został także przedstawiony w programie „Maja w Ogrodzie” (odcinek 554)

Arkońska Business Park

Zagospodarowanie zieleni wokół kompleksu budynków biurowych. Projekt przewidywał utworzenie gęstej zieleni reprezentatywnej z zielonym wnętrzem do wypoczynku. Założenie ma charakter nowoczesny. Zieleń została zaprojektowana w postaci promieniście rozchodzących się kręgów i linii. Geometryczne nasadzenia zostały skomponowane z traw i krzewów ozdobnych różnych gatunków. Dodatkowo kompozycję urozmaicają pseudoakacje odmiany „Umbraculifera” oraz brzozy „Doorenbos”.

Część niskiej zieleni powstała na stropodachu garażu.

Ogród stylizowany na stare gospodarstwo

Duży ogród w stylu angielskim otoczony lasami i pięknymi łąkami. Ogród składa sie z kilku wnętrz ogrodowych między innymi z ogrodu warzywnego, który otoczony został murem z kamienia polnego oraz drewnianym ogrodzeniem. Geometryczny ogród różany wydzielony został za pomocą żywopłotów grabowych i wypełniony nie tylko krzewami róż, ale także ziołami i bylinami. Przy głównym budynku założono geometryczny trawnik otoczony rabatami mieszanymi. Wokół części formalnej założone zostały łąki kwietne, które łączą ogród z naturalnym otoczeniem.
Ten ogród można obejrzeć w programie „Maja w Ogrodzie” odcinek 451

Ogród przy zabytkowym dworku

Ogród przy zabytkowym dworku

Ogród przy zabytkowym dworku w centrum Gdańska to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom Przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom Ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom Najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.

Ten ogród zdobył I nagrodę w plebiscycie Polski Krajobrazu 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne.

 

 

Angielskie klimaty pod Bydgoszczą

W 2017 roku ten ogród zdobył brąz w prestiżowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie!

Ogród w stylu angielskim z mnóstwem roślin kwitnących. Ogród został podzielony na kilka wnętrz za pomocą żywopłotów grabowych, obwódek bukszpanowych oraz wysokich ciętych szpalerów z lip.

Przedogródek to otwarty, utrzymany w stylu angielskim trawnik oraz kilka strzyżonych kul bukszpanowych posadzonych symetrycznie wzdłuż ścieżki wejściowej. Główną ozdobą są tu rabaty bylinowe wzdłuż elewacji budynku oraz dziesiątki ozdobnych donic wypełnionych bylinami oraz roślinami sezonowymi. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały ozdobne krzewy oraz byliny.Większa część roślin znajduje się w pasie na zewnątrz ogrodzenia. Rosną tu brzozy odmiany „Doorenbos” w towarzystwie funki, bergenii oraz opartych o ogrodzenie hortensji pnących, róż czepnych i powojników.

W ogrodzie właściwym znajdziemy między innymi ogród różany z pięknym pawilonem, ogródek ziołowy, rabatę bylinową oraz niewielki sad. Przez środek ogrodu prowadzi ścieżka, której centrum stanowi niewielki geometryczny zbiornik z rzeźbą. W sezonie letnim ta część ogrodu pełna jest lawendy i pachnącej kocimiętki, do których ciągną rzesze motyli i pszczół. W pobliżu domu ścieżka została zakryta pergolą z metaloplastyki, na której pną się ozdobne kiwi i winorośl. Ogród ziołowy stanowi niewielką prostokątną przestrzeń, której centralną część zajmuje otoczona bukszpanową obwódką rabata wypełniona ziołami przyprawowymi. W czterech narożnikach ogródka posadzone zostały  jabłonie a nad dwoma wejściami, na łukach rozpostarto róże.

Każde z wnętrz ma swój indywidualny charakter i będzie cieszyć właścicieli o różnych porach roku. Właściciele są całkowicie oddani ogrodowi. Samodzielnie go pielęgnują i doglądają, dosadzają nowe odmiany róż i hortensji, które stały się pasją właściciela. Pani domu natomiast rozkochała się w bylinach.

Ten ogród w 2016 roku kończy 7 lat. Projekt został wykonany w 2008 roku.

W 2015 i 2016 roku ogród odwiedziła Maja Popielarska z programem „Maja w ogrodzie”. Ogród można oglądać w odcinku 628 „Bardzo romantyczny ogród”