Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Średni - Nazwa strony

Ogród społeczny w Sopocie

Ogród społeczny w Sopocie

Ogrody społeczne w centrach miast mają ogromne znaczenie. Nie tylko dają możliwość spędzenia czasu wśród zieleni w okolicach gdzie tej zieleni brakuje, ale także wpływają na integrację społeczną. Są miejscem spotkań wielu pokoleń, wymiany wiedzy, zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni.
W naszej propozycji znalazło się „coś dobrego dla każdego”.
Jest miejsce rekreacji i wypoczynku, zabawy i pracy wśród roślin.
Nasza koncepcja zakłada podzielenie przestrzeni, tylko umowne, na teren dla osób starszych i dorosłych oraz dla dzieci. W tej pierwszej części znalazło się miejsce na podest do tańczenia, rozłożenia leżaków lub ćwiczenie Yogi. Wieczorami można tu również rozstawić stoliki i przeistoczyć to miejsce na potrzeb na przykłady imprezy urodzinowej, albo miejskiego pikniku.
W tej części powstanie także niewielka podniesiona rabata kwiatowa z łatwym dostępem dla osób na wózkach inwalidzkich. Również stoliki, które są równocześnie stolikami szachowymi mają możliwość dojazdu wózkiem.
Część dla dzieci to trawnik przedzielony wiklinowym tunelem wśród drzew, mały labirynt ze strzyżonych krzewów oraz indiańskie tipi rozstawione na drewnianym podeście. W tej części znalazła się również piaskownica, która po zamknięciu staje się mini sceną oraz łamigłówki tablicowe wzdłuż ogrodzenia.

Cały teren wypełniliśmy kolorową roślinnością, która powinna przyciągać nie tylko ludzi, ale także motyle i pszczoły. Tym samym nasz ogród ma stać się miejską oazą życia.

Romantyczny ogród w białej tonacji

Romantyczny ogród w białej tonacji

Ogród właściwy został podzielony na kilka mniejszych wnętrz. Trawnik główny przy tarasie wypoczynkowym otoczony rabatami bylinowymi oraz niskimi drzewami: lilak pospolity i świdośliwa. Równolegle do południowej granicy działki, metr od ogrodzenia projektowany jest niski murek oporowy, który wyrównuje poziom terenu z poziomem terenu zewnętrznego.

Od strony zachodniej w połowie budynku trawnik podzielono pasem nawierzchni, który jest granicą wirtualną kolejnego wnętrza. Jego centrum stanowi podniesiony teren otoczony murkiem oporowym nad którym wznosi się drewniana pergola. Wokół pergoli znajdują się rabaty mieszane otoczone brzozami „Doorenbos”, krzewami ozdobnymi oraz bylinami.

Po stronie wschodniej budynku znajduje się część ogrodu przeznaczona dla dzieci. Tu zaprojektowano niewielki trawnik oraz część owocową ogrodu z drzewami i krzewami owocowymi.

Ogród seniora

 Po stronie zachodniej budynku znajduje się część mieszkalna seniorów. Ogród przylegający do budynku z tej strony zawiera niewielki trawnik oraz niskie drzewa ozdobne/owocowe – świdośliwa otoczone krzewami i bylinami ozdobnymi.

Inspiracja słoneczną Prowansją

Inspiracja słoneczną Prowansją

Ten ogród to kompozycja przestrzeni i roślin inspirowana słoneczną Prowansją oraz możliwościami jakie daje nam klimat Kaszub. Przedogródek zaprojektowano w taki sposób, aby oprócz funkcji reprezentacyjnej  mógł  być również miejscem do cichego wypoczynku. Dużą część powierzchni planuje się przeznaczyć pod nawierzchnię utwardzoną, wykonaną z  podłużnych i wąskich płyt betonowych (o zróżnicowanej długości) ułożonych równolegle. Pomiędzy nimi proponuje się wykonanie przepuszczalnej nawierzchni mineralnej, która umożliwi przepływ oraz wsiąkanie wód opadowych. Dookoła zaprojektowano natomiast bujne i kwitnące rabaty, które będą ‘wylewać’ się z pośród betonowych pasów.

Ogród w części południowej

 Kierując się z przedogródka na północny-zachód, betonowe pasy przechodzą w długą i prostą ścieżkę z cegły, której zakończenie tworzyć będzie murek z drewnianą ławką. Po obu stronach ścieżki zaprojektowano rabaty z przewagą perłówki orzęsionej- trawy ozdobnej o ciekawych, długich kwiatostanach perłowej barwy.  Ponadto na rabacie wzdłuż ogrodzenia proponuje się posadzenie trzech niewielkich drzew: świdośliwy kanadyjskiej w formie wielopiennej oraz kwitnących krzewów: hortensji bukietowych w odmianie ‘Vanilla Fraise’, a po przeciwnej stronie, wzdłuż  przylegającego do budynku tarasu, hortensji w odmianie ‘Limelight’.

Taras drewniany

 Wzdłuż ścieżki, zaprojektowano wydłużony, drewniany taras w kształcie odwróconej litery ‘L,’ przylegający bezpośrednio do południowo-zachodniej oraz północno-zachodniej ściany budynku. Aby dopasować taras do wysokości budynku, wyniesiono go ok. 80 cm ponad poziom gruntu. Aby przysłonić widok z tarasu na otaczające działki, proponuje się posadzenie wzdłuż granicy drzew średniej wielkości. Taras ze wszystkich stron otoczono dekoracyjnymi rabatami. Od strony północno-zachodniej rozpościera się widok na ogród właściwy. Schodząc z tarasu, wchodzimy na ścieżkę na końcu której ustawiono ławkę, stanowiącą zamknięcie jednej z osi widokowych.

Cichy zakątek

Schodząc z tarasu w kierunku północno-wschodnim, przechodzimy na ścieżkę z nawierzchni przepuszczalnej, na końcu której ustawiono ławeczkę. Wzdłuż ścieżki, po stronie południowo-zachodniej, zaprojektowano niewielki trawnik w cieniu brzóz pożytecznych w odmianie „Doorenboos’. Tuż obok, za gęstą ścianą z wysokiej trawy ozdobnej, miskanta chińskiego w odmianie ‘Morning Light’, wydzielono niewielką, intymną przestrzeń do zabaw lub wypoczynku.

Ogród właściwy z paleniskiem

Wnętrze pomiędzy budynkiem, południowo-zachodnią i północno-zachodnią granicą działki oraz warzywnikiem, przeznaczono na ogród właściwy. Jest to największe z zaprojektowanych wnętrz w tym ogrodzie. Wydzielono tu między innymi trawnik, gęste rabaty o geometrycznych kształtach, murowane palenisko oraz ścieżki będące łącznikiem z pozostałymi częściami ogrodu. Wokół paleniska proponuje się wykonanie murków, pełniących jednocześnie funkcję siedziska. Uzupełnieniem będą ozdobne krzewy oraz byliny.

Warzywnik

 Na północ od ogrodu właściwego, w samym rogu działki przeznaczono miejsce na ogród warzywny. Zamiast typowych grządek proponuje się uprawy w drewnianych skrzyniach. Przestrzeń pomiędzy skrzyniami będzie stanowić nawierzchnia utwardzona z cegły. W warzywniku wyznaczono również miejsce na kompostownik. Wzdłuż granicy północno zachodniej planuje się stworzenie ogrodu owocowego. Po obu stronach warzywnika posadzone zostaną dwie jabłonie, a pod nimi  maliny oraz dowolne krzewy owocowe, według uznania.

Ogród bardzo romantyczny

W 2017 roku ten ogród zdobył brąz w prestiżowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie!

Ogród w stylu angielskim z mnóstwem roślin kwitnących. Ogród został podzielony na kilka wnętrz za pomocą żywopłotów grabowych, obwódek bukszpanowych oraz wysokich ciętych szpalerów z lip.

Przedogródek to otwarty, utrzymany w stylu angielskim trawnik oraz kilka strzyżonych kul bukszpanowych posadzonych symetrycznie wzdłuż ścieżki wejściowej. Główną ozdobą są tu rabaty bylinowe wzdłuż elewacji budynku oraz dziesiątki ozdobnych donic wypełnionych bylinami oraz roślinami sezonowymi. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały ozdobne krzewy oraz byliny.Większa część roślin znajduje się w pasie na zewnątrz ogrodzenia. Rosną tu brzozy odmiany „Doorenbos” w towarzystwie funki, bergenii oraz opartych o ogrodzenie hortensji pnących, róż czepnych i powojników.

W ogrodzie właściwym znajdziemy między innymi ogród różany z pięknym pawilonem, ogródek ziołowy, rabatę bylinową oraz niewielki sad. Przez środek ogrodu prowadzi ścieżka, której centrum stanowi niewielki geometryczny zbiornik z rzeźbą. W sezonie letnim ta część ogrodu pełna jest lawendy i pachnącej kocimiętki, do których ciągną rzesze motyli i pszczół. W pobliżu domu ścieżka została zakryta pergolą z metaloplastyki, na której pną się ozdobne kiwi i winorośl. Ogród ziołowy stanowi niewielką prostokątną przestrzeń, której centralną część zajmuje otoczona bukszpanową obwódką rabata wypełniona ziołami przyprawowymi. W czterech narożnikach ogródka posadzone zostały  jabłonie a nad dwoma wejściami, na łukach rozpostarto róże.

Każde z wnętrz ma swój indywidualny charakter i będzie cieszyć właścicieli o różnych porach roku. Właściciele są całkowicie oddani ogrodowi. Samodzielnie go pielęgnują i doglądają, dosadzają nowe odmiany róż i hortensji, które stały się pasją właściciela. Pani domu natomiast rozkochała się w bylinach.

Ten ogród w 2016 roku kończy 7 lat. Projekt został wykonany w 2008 roku.

W 2015 i 2016 roku ogród odwiedziła Maja Popielarska z programem „Maja w ogrodzie”. Ogród można oglądać w odcinku 628 „Bardzo romantyczny ogród”

Ogród pełen bylin

Ogród pełen bylin

Wszystkie nasze ogrody wypełnione są po brzegi roślinami. Bardzo ważną rolę pełnią w nich rośliny wieloletnie – byliny. Byliny to fantastyczne rośliny, których części nadziemne zamierają na zimę, zimuje jednak część podziemna. Wystarczy więc posadzić je w ogrodzie tylko raz, aby cieszyć się ich zmiennością przez wiele lat. Do bylin należą także trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Nasze ogrody są pełne niespodzianek, pełne zmian, koloru, owadów i ptaków. W naszych ogrodach, jeżeli tylko pozwolicie, z pewnością pojawią się też jeże i inne drobne zwierzęta. Dzięki mnogości gatunków ogrody, które projektujemy są spiżarnią dla wszystkich małych przyjaciół. Bioróżnorodność sprzyja ekologii.

Ogrody pełne bylin zmieniają się z dnia na dzień. Coś zaczyna kwitnąć, coś przekwita. Pojawiają się nowe kolory, różne kształty i tekstury liści, kwiatów i pędów. W słońcu, w deszczu, mrozie i w śniegu, rano i wieczorem, ogrody wypełnione bylinami i krzewami liściastymi są zawsze inne i zaskakujące.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z jednego ogrodu. Zobaczcie sami jak zmienia się nasz ogród i jak fantastycznie wygląda w różnych porach roku. Zapewniamy, ze ogród który ma być interesujący przez cały rok nie musi być wypełniony roślinami zimozielonymi.

 

Laureat A’DESIGN AWARD 2016 Mediolan, IDA 2015 Los Angeles i Polski Krajobraz 2015

28 VI 2016 nasz ogród otrzymał wyróżnienie w THE 9th ANNUAL INTERNATIONAL DESIGN AWARDS w Los Angeles.

15 kwietnia zostały ogłoszone wyniki międzynarodowego A’DESIGN AWARD 2015-2016. W kategorii Planowanie przestrzeni i Projektowanie ogrodów zwyciężył nasz ogród zdobywając SILVER AWARD

A’ Design Award & Competitition to największy na świecie i najbardziej zróżnicowany międzynarodowy konkurs designerski z radością ogłasza wyniki edycji 2015 – 2016 : 1277 Zwycięzców z 88 krajów w 94 różnych dyscyplinach związanych z projektowaniem i wzornictwem. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez niezależne, międzynarodowe jury składające się z czołowych wykładowców tej dziedziny, członków prasy, profesjonalistów i doświadczonych  przedsiębiorców. Wszyscy oni dołożyli wszelkich starań by jak najrzetelniej ocenić każdy z projektów. Nagradzane są najlepsze produkty, projekty, a także serwisy z całego świata, wyróżniające się wyjątkowym designem, kreatywnością i zastosowaniem technologii. A’ Design Award to symbol doskonałości we wzornictwie i innowacyjności.

8 VI 2016 uczestniczyliśmy w wielkiej gali w Como, w okolicach Mediolany, podczas której otrzymaliśmy statuetkę A’ Design Award & Competition.

Nasz ogród zdobył 1 miejsce głosami internautów w kategorii ogród prywatny w Plebiscycie Polski Krajobraz 2015 zorganizowanego przez Sztukę Krajobrazu.

W czerwcu 2015 ponownie mieliśmy przyjemność gościć ekipę TVN w jednym z zaprojektowanych i założonych przez nas ogrodów. Tym razem Maja Popielarska odwiedziła nas w Gdańsku w ogrodzie założonym przy zabytkowej Willi Kirch. Pogoda nam dopisała, cały dzień spędziliśmy na opowiadaniu o tym jak powstawał ogród. Program zostanie emitowany prawdopodobnie w 2016 roku. O jego transmisji oczywiście poinformujemy wcześniej. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda nasz ogród i jak przebiegały prace nad nim to zapraszamy TUTAJ

Więcej o naszym sukcesie i tym ogrodzie również w:

Maja w Ogrodzie odc. 602

Dzień Dobry TVN pogoda 23.06.2016

Magazyn Świat Rezydencji Wnętrz i Ogrodów nr 5-6 21016

culture.pl

delux.trojmiasto.pl

design-revolution.com

exspace.pl

Najpiękniejszy ogród w Europie A’Design Award Mediolan, IDA 2015 Los Angeles

Zwycięzca  A’DESIGN AWARD & COMPETITION 2015-2016 Mediolan
Wyróżnienie w International Design Award 2015 Los Angeles
Polski Krajobraz 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne
Ten ogród gościł również programach „Maja w Ogrodzie” odc. 602  oraz Dzień Dobry TVN (pogoda) 23.06.2016

O ogrodzie pisali: „Świat Rezydencji, Wnętrz i Ogrodów” 5-6 2016, delux.trojmiasto.pl, culture.plO.pl, grabska.plcomunicati.net, exspace.pl,  sztuka-architektury.pl, kobieta.onet.pl,  sztuka-wnetrza.pl,

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańsku

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańska to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom Przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom Ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom Najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.

SLANT Garden Design Award 2011 WYRÓŻNIENIE

SLANT Garden Design Award 2011 zasady konkursu

Zasady konkursu SLANT Garden Design Award 2011 były ograniczone do minimum i dawały uczestnikom szerokie pole do popisu. Uczestnicy otrzymali plan działki, na której umieszczono rzut parteru domu jednorodzinnego. Każdy z uczestników mógł wybrać lokalizację działki oraz zdecydować o jej najbliższym otoczeniu. Uczestnicy mogli także wybrać styl i kształty zabudowy oraz zaproponować rzeźbę terenu. Niezmienny musiał pozostać kształt działki oraz rzut parteru. Nikt jednak nie ograniczył projektantów narzucając im styl, czy wielkość budynku. Niektórzy z uczestników umieścili swoją działkę na pustyni, inni w lesie, a jeszcze inni na skraju urwiska. W pracach konkursowych przedstawiono zarówno budynki parterowe jak i wielokondygnacyjne. Dla niektórych parter był zarówno dachem, dla innych środkową kondygnacją, gdyż dodali dodatkowe piętra poniżej.

Założenia projektu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej:

Założenia Projektu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej oparte były na krajobrazie Kaszub, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Projektantka zlokalizowała ogród nad jednym z kaszubskich jezior. Od południa działka graniczy z jeziorem, od północy z lasem , od wschodu i zachodu najbliższe otoczenie stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.Ogród powstał na trzech poziomach. Głównym atutem działki miał być widok na jezioro. Na najwyższym poziomie – parterze, zlokalizowała podjazd z miejscami parkingowymi, ze skromną zielenią nawiązującą do otaczających lasów mieszanych. Poziom pośredni to duży trawnik, do który podkreślono tarasem widokowym, który usytuowała na poziomie piwnicy.

SLANT Garden Design Award 2011 WYRÓŻNIENIE

Praca konkursowa Agnieszki Hubeny-Żukowskiej znalazła się na liście „Highly Commended Projects”, autorka otrzymała również „certificate of merit”,

Judges comments

Agnieszka Hubeny-Zukowska (Poland)
This is a strong and confident design and demonstrates an excellent knowledge of special awareness on the part of its designer Agnieszka Hubeny-Zukowska.
The entire garden has been carefully planned, and not a single square metre has been overlooked. There is an over-riding sense of calmness and order, and the transition between the three different levels is expertly executed.
Agnieszka has conceived a variety of spaces varying from the functional to the relaxed and on to the purely aesthetic. We are encouraged to explore this garden along a variety of routes, but our journey is never difficult and is rewarded by changes in both vista and of mood. Privacy and intrigue are just some of the qualities of this well balanced design.
My only criticism would be that although I do like this design, I found that the decision to use the white on black format for the master plan meant that it was a bit hard to read.
Hugh Ryan

O tym projekcie napisali

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym w Gdańsku. Jest to projekt ogrodu nowoczesnego, ale nie minimalistycznego. Geometryczne kształty ogrodu zmiękczone zostały dużą ilością roślin, a przede wszystkim kwiatów i traw ozdobnych, które wprost wylewają się z kwietników. Taras betonowy przedłużony został za pomocą poprzecznej kładki drewnianej i szerokich, wygodnych schodów zakręcających pod kątem prostym do ogrodu. Umyślnie zawracająca ścieżka pozwoliła powiązać taras i główne miejsce wypoczynkowe w ogrodzie – wgłębnik, w którym znajduje się trawnik i altana.

Wgłębnik

Wgłębnik powstał z boku budynku i zakończony jest od strony ulicy eleganckim zadaszeniem w formie altany z drewna i gabionów. Sercem wgłębnika jest niewielki trawnik otoczony rabatami, a od strony sąsiedniej działki wysokim strzyżonym żywopłotem. Do wgłębnika prowadza dwa wejścia. Jedno od strony tarasu poprzez drewniany taras i wygodne drewniane schody. Drugie wejście znajduje się tuż przy altanie i łączy przedogródek z ogrodem właściwym.

Altana z gabionów i drewna

Altana powstała z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Stanowi ona jednocześnie wizualną zasłonę, która skutecznie ogranicza widok z ulicy i przedogródka do ogrodu właściwego. Konstrukcja drewniana „tonie” wśród roślin. Dzięki takiej konstrukcji altany mogliśmy maksymalnie wykorzystać areał działki i przysunąć część wypoczynkową ogrodu do osiedlowej ulicy.

Sad

Za domem zaprojektowaliśmy niewielki sad składający się z kilku drzew i krzewów owocowych. U podstawy drzew zostały posadzone poziomki i truskawki.

Romantyczny ogród przy pensjonacie

Ogród przy pensjonacie

Ogród wokół pensjonatu został zaprojektowany tak, aby spełniał zarówno funkcję ogródka prywatnego Pani Domu jak i miejsca wypoczynku przebywających w nim gości. Dzięki podwyższeniu terenu wokół formalnego zbiornika wodnego uzyskaliśmy dodatkowe wydzielone wnętrze ogrodowe. Robinie akacjowe tworzą zielone sklepienie, pod którym mogą odpoczywać goście delektując się widokiem na oczko wodne. Teren prywatny oddzielony został od ogólnie dostępnej części konstrukcją ze słupów drewnianych i grubej liny, po której wiją się powojniki i róże.

Ogród dla architekta

Ogród przy budynku jednorodzinnym. Ogród dla architekta i jego rodziny pełen niezwykłych elementów małej architektury. Siedziska wokół ogniska projektu właściciela – będą wykonane z kamieni polnych oraz starych siodełek od roweru…

Projekt nowoczesnego ogrodu nawiązującego do ogrodów Prowansji. Geometryczne wnętrza ogrodowe otoczone gęstymi łanami traw ozdobnych oraz kontrastującymi z nimi strzyżonymi żywopłotami. Okrągły kształt trawnika oraz centralnego miejsca ogniskowego podkreślony za pomocą przerywanych okręgów z betonu. Strzeliste jałowce Skyrocket przemieszane z lawendą, rozchodnikami, trawami ozdobnymi i strzyżonymi żywopłotami.

Wnętrza ogrodowe nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.

 

Nowoczesny z orientalną nutą

Realizacja projektu obejmującego teren obu ogrodów przy budynku bliźniaczym zamieszkiwanym przez jedną rodzinę. Ogród mocno zacieniony przez sąsiadujący las. Działka o mocnym zróżnicowaniu terenu. Założenie w stylu nowoczesnym z elementami inspirowanymi ogrodami wschodnimi.
Projekt ogrodu rozpoczynaliśmy na etapie budowy. Dzięki temu mogliśmy zaproponować dodatkowe wyjścia z prądem na oświetlenie oraz rozwiązania związane z poborem wody. Mury zostały wykonane z bloczków betonowych, a nawierzchnie z łupka szarogłazowego.
Ze względu na wytyczne inwestora w ogrodzie posadzono duże jednogatunkowe grupy krzewów oraz bylin. Zastosowano zarówno gatunki zimozielone jak i krzewy ozdobne z kolorowych pędów oraz odbarwiających się jesienią liści. Ogród będzie się zmieniał wraz z porami roku.

Sielsko i elegancko

Sielsko i elegancko.

To nasz nowy ogród przy przepięknym budynku jednorodzinnym. Działka sąsiadująca z lasem. Styl budynków z ceglaną elewacją oraz preferencje właścicieli pozwoliły nam stworzyć niepowtarzalny ogród. W tym ogrodzie strukturę założenia tworzą strzyżone szpalery grabów, kule bukszpanowe oraz mała architektura z cegły i kamienia polnego. Jest to ogród wypełniony bylinami i krzewami ozdobnymi. Dużą rolę spełniają tu również rośliny cebulowe – wiosną będą kwitły tysiące krokusów i tulipanów, latem czosnki ozdobne.
Przedogródek został oddzielony od ogrodu właściwego za pomocą strzyżonego szpaleru z grabów oraz kamiennego murku, który z obu stron okolony został mieszanymi rabatami. Budynek gospodarczy stanowi zamknięcie głównego trawnika, który usytuowany jest na froncie budynku mieszkalnego. Za budynkiem gospodarczym, na wyższym tarasie, do którego prowadzą kamienne schodki, usytuowaliśmy ogród warzywny. Jest to formalny ogródek o niskich strzyżonych obwódkach bukszpanowych. Z ogrody warzywnego prowadzi ścieżka do sadu, który sąsiaduje z łąką kwietną oraz lasem.

Przytulnie i nowocześnie

Cały ogród został podzielony na kilka części. Przy elewacji południowej budynku utworzono główną część rekreacyjną z niewielkim trawnikiem oraz altaną pokrytą pergolą. Plecy altany wykonane z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Umieszczona we wgłębniku konstrukcja wraz z towarzyszącymi jej żywopłotami ma fizycznie wydzielać tą część ogrodu. Jej centralnym miejscem jest niewielki trawnik w kształcie prostokąta. Od strony budynku powyżej trawnika poprowadzona zostanie ścieżka, która łączyć będzie furtkę wejściową, altanę oraz drzwi tarasowe. Altana ma mieć pionowe słupy spięte u góry poprzeczkami z drewna. Wokół trawnika projekt zakłada posadzenie bylin oraz niewysokich krzewów ozdobnych.

W części południowo-zachodniej budynku znajduje się taras murowany. Projekt zakłada wydłużenie tego tarasu poprzez dobudowę lekkiej części drewnianej. Wzniesiona nad ziemię część tarasu połączona będzie z wgłębnikiem oraz altaną za pomocą szerokich schodów wykonanych również z drewna. Wokół tej części ogrodu proponuje się posadzenie niewysokich drzewek ozdobnych w formie wielopiennej oraz dużej ilości bylin ozdobnych nie tylko z kwiatów, ale także z liści. Znajdą się tu między innymi takie krzewy jak: perukowiec podolski, pęcherz nica kalino listna, lilak Meyera oraz hortensja bukietowa. Z bylin projekt zakłada posadzenie między innymi: traw ozdobnych, piwonii, rozchodników, jeżówek, perowskii, szałwii, czosnków olbrzymich i tarczownicy.

Elegancka nowoczesność

Na życzenie inwestora kompozycja ma charakter nowoczesny. Całość założenia została zaprojektowana w taki sposób, aby bryła budynku i ogród tworzyły harmonijną całość – były spójne w stylu, kompozycji i zastosowanej kolorystyce. Roślinność zaproponowana w projekcie w większości stanowi rośliny architektoniczne takie jak trawy ozdobne, sumaki octowce oraz oczar. Pozostałe to rośliny tworzące główny „szkielet” ogrodu: półpełne szpalery grabowe, poduchy z bukszpanu oraz wypełniacze w postaci kwitnących krzewów i bylin.

Część właściwa ogrodu podzielona została na 4 poziomy:

Pierwszy poziom to taras drewniany przy budynku. W jego sąsiedztwie proponuje się budowę kanałów wodnych oraz osadzonych na ścianie wylewek wodnych.

Drugi poziom to poziom trawnika.

Trzeci poziom to kameralna przestrzeń wycięta w skarpie. Została otoczona murami oporowymi, które tworzą nowoczesną altanę z kominkiem. Całość zadaszono pergolą. Na najwyższym tarasie, ze względu na stromą skarpę, istniejące duże drzewa oraz sąsiedztwo ściany lasu projekt zakłada wprowadzenie różnych odmian cienioznośnych dereni. W okresie letnim będą jedynie zielonym tłem dla ogrodu jednak w okresie zimowym ich kolorowe pędy będą stanowić nie lada atrakcję.

Ogród z tajemniczym zakątkiem

Realizacja projektu z lutego 2007. Na terenie ogrodu znajdowały się istniejące nasadzenia, które w części zostały zaadaptowane. Budynek z wszystkich stron jest otoczony zabudową jednorodzinną. Właściciele nie czuli się swobodnie we własnym ogrodzie. Wprowadziliśmy kilka nowych wnętrz. W tym niewielki drewniany taras pośród wysokich traw. Tarasik mieści jeden leżak i stanowi ulubione miejsce kąpieli słonecznych właścicielki. Do leżaka można dostać się jedynie poprzez kreta drewnianą kładkę.

W ogrodzie zastosowano szeroką gamę roślin, które dzięki kwiatom, kwiatostanom, pędom, liściom są ozdobne przez cały rok. Ogród zmienia się wraz z porami roku.

Ogród w kształcie muszli

Całość założenia została zaprojektowana tak, aby poprzez ogród połączyć nowoczesną bryłę budynku z preferowanymi przez inwestorów bardziej sielskimi nasadzeniami. W ogrodzie zastosowano kamień drewno oraz stal nierdzewną. Mała architektura w postaci murków oraz nawierzchni została wykonana z łupka szarogłazowego. Łukowato wygiętą drewutnię wykonano ze stali nierdzewnej, która koresponduje ze stylistyką okien. W ogrodzie pojawił się wgłębnik w kształcie muszli, żywopłoty posadzone na planie fali oraz trawy ozdobne. Ten projekt został w roku 2014 poszerzony o kolejną część, której fragment stanowi łąka kwietna.

Ogród ten zdobył 1 miejsce w Plebiscycie Polski Krajobraz 2014 w kategorii Ogrody Prywatne. Ogród został także przedstawiony w programie „Maja w Ogrodzie” (odcinek 554)

Ogród przy zabytkowym dworku

Ogród przy zabytkowym dworku

Ogród przy zabytkowym dworku w centrum Gdańska to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom Przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom Ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom Najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.

Ten ogród zdobył I nagrodę w plebiscycie Polski Krajobrazu 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne.

 

 

Angielskie klimaty pod Bydgoszczą

W 2017 roku ten ogród zdobył brąz w prestiżowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie!

Ogród w stylu angielskim z mnóstwem roślin kwitnących. Ogród został podzielony na kilka wnętrz za pomocą żywopłotów grabowych, obwódek bukszpanowych oraz wysokich ciętych szpalerów z lip.

Przedogródek to otwarty, utrzymany w stylu angielskim trawnik oraz kilka strzyżonych kul bukszpanowych posadzonych symetrycznie wzdłuż ścieżki wejściowej. Główną ozdobą są tu rabaty bylinowe wzdłuż elewacji budynku oraz dziesiątki ozdobnych donic wypełnionych bylinami oraz roślinami sezonowymi. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały ozdobne krzewy oraz byliny.Większa część roślin znajduje się w pasie na zewnątrz ogrodzenia. Rosną tu brzozy odmiany „Doorenbos” w towarzystwie funki, bergenii oraz opartych o ogrodzenie hortensji pnących, róż czepnych i powojników.

W ogrodzie właściwym znajdziemy między innymi ogród różany z pięknym pawilonem, ogródek ziołowy, rabatę bylinową oraz niewielki sad. Przez środek ogrodu prowadzi ścieżka, której centrum stanowi niewielki geometryczny zbiornik z rzeźbą. W sezonie letnim ta część ogrodu pełna jest lawendy i pachnącej kocimiętki, do których ciągną rzesze motyli i pszczół. W pobliżu domu ścieżka została zakryta pergolą z metaloplastyki, na której pną się ozdobne kiwi i winorośl. Ogród ziołowy stanowi niewielką prostokątną przestrzeń, której centralną część zajmuje otoczona bukszpanową obwódką rabata wypełniona ziołami przyprawowymi. W czterech narożnikach ogródka posadzone zostały  jabłonie a nad dwoma wejściami, na łukach rozpostarto róże.

Każde z wnętrz ma swój indywidualny charakter i będzie cieszyć właścicieli o różnych porach roku. Właściciele są całkowicie oddani ogrodowi. Samodzielnie go pielęgnują i doglądają, dosadzają nowe odmiany róż i hortensji, które stały się pasją właściciela. Pani domu natomiast rozkochała się w bylinach.

Ten ogród w 2016 roku kończy 7 lat. Projekt został wykonany w 2008 roku.

W 2015 i 2016 roku ogród odwiedziła Maja Popielarska z programem „Maja w ogrodzie”. Ogród można oglądać w odcinku 628 „Bardzo romantyczny ogród”

 

Nowoczesny ogród w pobliżu miasta

Nowoczesny ogród przy nowo powstającym budynku jednorodzinnym. Ciekawe położenie działki. Dom usytuowany przy drodze osiedla domków jednorodzinnych. Od strony ogrodu przepiękne widoki na naturalne łąki. Wprawdzie w ogrodzie wprowadziliśmy wnętrza ogrodowe, jednak centralną częścią pozostaje trawnik z otwartym widokiem na otaczający krajobraz. Po bokach budynku znalazł się plac zabaw dla dzieci, ogródek warzywny, kuchnia letnia z grillem i wędzarnią oraz ścieżka urozmaicona małą architekturą w postaci kilku drewutni.

Po bokach budynku stworzyliśmy niewielkie wnętrza ogrodowe. Z jednej strony powstał ogródek warzywny w skrzyniach sąsiadujący z letnią kuchnią ogrodową w postaci grilla z wędzarnią oraz nawierzchni utwardzonej z dużym stołem.

Po przeciwnej stronie ogrodu powstanie miejsce dla dzieci, które doskonale widoczne będzie zarówno z kuchni letniej jak i z kuchni oraz salonu. Plac zabaw sąsiadować będzie z ogromnym tarasem przylegającym do budynku oraz z trawnikiem głównym.