Sorry, you are not authorized to access this area ! Goodbye !

Protect your online content with WP Content Copy Protection Pro - The No.1 WordPress Copy Protection Plugin on the Web

Archiwa: Za miastem - Nazwa strony

Nowoczesny ogród rodem z wysp Wielkanocnych

Nowoczesny ogród rodem z wysp Wielkanocnych

Duży ogród na obrzeżach miasta. Geometryczny układ wnętrz ogrodowych urozmaiconych rzeźbami i designerskimi meblami.

Taras wypoczynkowy z ogrodem żwirowym

             Budynek swym układem tworzy wewnętrzne patio – taras wypoczynkowy, do którego proponuje się dowiązać niewielkie wnętrze ogrodowe w formie ogrodu żwirowego. Wnętrze to wydzielone zostanie z reszty ogrodu za pomocą żywopłotów z żywotnika. Od strony granicy południowej żywopłot ma mieć wysokość około 2m, natomiast od strony zachodniej ma mieć około 100cm wysokości. W tej części ogrodu proponuje się większą część terenu pokryć przepuszczalną nawierzchnią Hanse Grande. W nawierzchni mają powstać 3 duże i 2 małe wyspy zieleni. W dużych planuje się posadzenie niskich drzew o formie wielopniowej – świdośliwa odmiana „Ballerina”, oraz dużych kul bukszpanowych. W małych jedynie kule bukszpanowe. Wszystkie wyspy zieleni uzupełnione mają być trawą ozdobną – turzyca „The Beatles” oraz białymi czosnkami ozdobnymi.

Przestrzeń dla dzieci

Tuż za ogrodem żwirowym z sąsiedztwie domu proponuje się usytuowanie przestrzeni dla dzieci. Teren ten to dwa połączone z sobą trawniki rozdzielone kwietnikami pełnymi krzewów ozdobnych oraz bylin. W przyszłości będą stanowić część ozdobną ogrodu. Tymczasem są dobrze widoczne z tarasu oraz domu. W tej przestrzeni mogą znaleźć swoje miejsce domek ze zjeżdżalnią i huśtawką na bliższym trawniku oraz trampolina na bardziej oddalonym.

Pergola

Z tarasu i ogrodu żwirowego na zachód proponuj się utworzenie osi widokowej zakończonej pergolą oraz designerskim siedziskiem. Pergola ma mieć formę trzech prostych ram wykonanych z drewna lub stali. Po obu stronach pergoli proponuje się założenie kwietników wypełnionych kocimiętką. Proponuje się aby nawierzchnia prowadząca w stronę pergoli została wykona z betonu architektonicznego. Betonowa ścieżka z pergolą stanowi północną granicę przestrzeni dla dzieci. Na Południe znajdują się swobodniejsze wnętrza ogrodowe w tym sad.

Sad

W części północnej działki proponuje się założenie sadu z liniowymi nasadzeniami drzew owocowych w starym stylu (w wysokiej formie drzew). Wzdłuż zachodniej granicy działki proponuje się utworzenie szerokiego pasa krzewów izolującego widok na sąsiednie działki. W tej części ogrodu planuje sie również mniej formalną przestrzeń dla dzieci:  możliwość ustawienia namiotu itp.

 

 

Ogród pełen bylin

Ogród pełen bylin

Wszystkie nasze ogrody wypełnione są po brzegi roślinami. Bardzo ważną rolę pełnią w nich rośliny wieloletnie – byliny. Byliny to fantastyczne rośliny, których części nadziemne zamierają na zimę, zimuje jednak część podziemna. Wystarczy więc posadzić je w ogrodzie tylko raz, aby cieszyć się ich zmiennością przez wiele lat. Do bylin należą także trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Nasze ogrody są pełne niespodzianek, pełne zmian, koloru, owadów i ptaków. W naszych ogrodach, jeżeli tylko pozwolicie, z pewnością pojawią się też jeże i inne drobne zwierzęta. Dzięki mnogości gatunków ogrody, które projektujemy są spiżarnią dla wszystkich małych przyjaciół. Bioróżnorodność sprzyja ekologii.

Ogrody pełne bylin zmieniają się z dnia na dzień. Coś zaczyna kwitnąć, coś przekwita. Pojawiają się nowe kolory, różne kształty i tekstury liści, kwiatów i pędów. W słońcu, w deszczu, mrozie i w śniegu, rano i wieczorem, ogrody wypełnione bylinami i krzewami liściastymi są zawsze inne i zaskakujące.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z jednego ogrodu. Zobaczcie sami jak zmienia się nasz ogród i jak fantastycznie wygląda w różnych porach roku. Zapewniamy, ze ogród który ma być interesujący przez cały rok nie musi być wypełniony roślinami zimozielonymi.

 

Hobbitowe Wzgórza – zieleń przy ośrodku wypoczynkowym

Hobbitowe Wzgórza

Hobbitowe Wzgórza to zespół domków wypoczynkowych na stromym zboczu jeziora Przywidzkiego. Całość stylizowana jest na wioskę Hobbitów, Każdy z domków otrzyma indywidualny ogródek oraz odmienne wykończenie zarówno elewacji jak i wnętrza. Goście będą mogli wybierać pomiędzy domkiem kowala, stolarza, młynarza, rybaka, zielarza… Jest 10 domków, każdy z nich to domek innego Hobbita. Wraz z zawodami związanymi z domkami zmienia się kolorystyka stolarki okiennej i drzwiowej, zmienia się też ogródek.

Kolorowe domki i ogrody

W ogrodzie młynarza dominuje kolor biały, a elementem charakterystycznym będzie wielkie koło młyńskie. W domku rybaka, w którym znajdzie się również stara łódź, a okna i drzwi mają kobaltowo niebieską barwę dominują trawy ozdobne. Wikliniarz ma ogród pełen wiklinowych koszy, a pod starymi głowiastymi wierzbami rośnie łąka kwietna. U garncarza będzie można podziwiać stare gliniane donice i dzbany, które będą się suszyć na drewnianym płocie. Domek kowala zdobią czerwone okrągłe drzwi i mnóstwo kutych elementów. Jego ogród aż kipi od czerwonych i pomarańczowych kwiatów. Dużo spokojniej jest w ogródku drwala, gdzie dominuje roślinność zimozielona: kosodrzewina i niskie różaneczniki. To ogród leśmy więc pełen jest paproci, tawułek i parzydła leśnego. U gorzelnika na domku zagościł chmiel, a w ogrodzie jest aż gęsto od drewnianych beczek.

Mała architektura

Teren ośrodka zajmuje teren o dużym spadku terenu w stronę jeziora. Jest to południowy stok o pięknym widoku na jezioro, do którego przylega ośrodek. Ze względu na trudny teren ścieżki stanowią sieć wąskich korytarzy otoczonych zielenią i murkami z kamienia polnego. Jest tu również sporo schodków i drewnianych pomostów. Ogrodzienia zostaną wykonane indywidualnie dla każdego domku. Będą drewniane, z wikliny i kute.

Ziemianki z zielonymi dachami

Domki Hobbitów to ziemianki pokryte zielonymi dachami przypominającymi gęste czupryny. Na dachach zostaną posadzone zioła i trawy ozdobne, a przy elewacjach rozpostarte zostaną róże, powojniki i chmiel.

Hobbitowe Wzgórza to ośrodek otoczony bujną zielenią, wykonany z sercem i smakiem. Otwarcie ośrodka planowane jest na lato 2016

 

SLANT Garden Design Award 2011 WYRÓŻNIENIE

SLANT Garden Design Award 2011 zasady konkursu

Zasady konkursu SLANT Garden Design Award 2011 były ograniczone do minimum i dawały uczestnikom szerokie pole do popisu. Uczestnicy otrzymali plan działki, na której umieszczono rzut parteru domu jednorodzinnego. Każdy z uczestników mógł wybrać lokalizację działki oraz zdecydować o jej najbliższym otoczeniu. Uczestnicy mogli także wybrać styl i kształty zabudowy oraz zaproponować rzeźbę terenu. Niezmienny musiał pozostać kształt działki oraz rzut parteru. Nikt jednak nie ograniczył projektantów narzucając im styl, czy wielkość budynku. Niektórzy z uczestników umieścili swoją działkę na pustyni, inni w lesie, a jeszcze inni na skraju urwiska. W pracach konkursowych przedstawiono zarówno budynki parterowe jak i wielokondygnacyjne. Dla niektórych parter był zarówno dachem, dla innych środkową kondygnacją, gdyż dodali dodatkowe piętra poniżej.

Założenia projektu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej:

Założenia Projektu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej oparte były na krajobrazie Kaszub, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Projektantka zlokalizowała ogród nad jednym z kaszubskich jezior. Od południa działka graniczy z jeziorem, od północy z lasem , od wschodu i zachodu najbliższe otoczenie stanowi zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.Ogród powstał na trzech poziomach. Głównym atutem działki miał być widok na jezioro. Na najwyższym poziomie – parterze, zlokalizowała podjazd z miejscami parkingowymi, ze skromną zielenią nawiązującą do otaczających lasów mieszanych. Poziom pośredni to duży trawnik, do który podkreślono tarasem widokowym, który usytuowała na poziomie piwnicy.

SLANT Garden Design Award 2011 WYRÓŻNIENIE

Praca konkursowa Agnieszki Hubeny-Żukowskiej znalazła się na liście „Highly Commended Projects”, autorka otrzymała również „certificate of merit”,

Judges comments

Agnieszka Hubeny-Zukowska (Poland)
This is a strong and confident design and demonstrates an excellent knowledge of special awareness on the part of its designer Agnieszka Hubeny-Zukowska.
The entire garden has been carefully planned, and not a single square metre has been overlooked. There is an over-riding sense of calmness and order, and the transition between the three different levels is expertly executed.
Agnieszka has conceived a variety of spaces varying from the functional to the relaxed and on to the purely aesthetic. We are encouraged to explore this garden along a variety of routes, but our journey is never difficult and is rewarded by changes in both vista and of mood. Privacy and intrigue are just some of the qualities of this well balanced design.
My only criticism would be that although I do like this design, I found that the decision to use the white on black format for the master plan meant that it was a bit hard to read.
Hugh Ryan

O tym projekcie napisali

Ogród dla architekta

Ogród przy budynku jednorodzinnym. Ogród dla architekta i jego rodziny pełen niezwykłych elementów małej architektury. Siedziska wokół ogniska projektu właściciela – będą wykonane z kamieni polnych oraz starych siodełek od roweru…

Projekt nowoczesnego ogrodu nawiązującego do ogrodów Prowansji. Geometryczne wnętrza ogrodowe otoczone gęstymi łanami traw ozdobnych oraz kontrastującymi z nimi strzyżonymi żywopłotami. Okrągły kształt trawnika oraz centralnego miejsca ogniskowego podkreślony za pomocą przerywanych okręgów z betonu. Strzeliste jałowce Skyrocket przemieszane z lawendą, rozchodnikami, trawami ozdobnymi i strzyżonymi żywopłotami.

Wnętrza ogrodowe nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci.

 

Sielsko i elegancko

Sielsko i elegancko.

To nasz nowy ogród przy przepięknym budynku jednorodzinnym. Działka sąsiadująca z lasem. Styl budynków z ceglaną elewacją oraz preferencje właścicieli pozwoliły nam stworzyć niepowtarzalny ogród. W tym ogrodzie strukturę założenia tworzą strzyżone szpalery grabów, kule bukszpanowe oraz mała architektura z cegły i kamienia polnego. Jest to ogród wypełniony bylinami i krzewami ozdobnymi. Dużą rolę spełniają tu również rośliny cebulowe – wiosną będą kwitły tysiące krokusów i tulipanów, latem czosnki ozdobne.
Przedogródek został oddzielony od ogrodu właściwego za pomocą strzyżonego szpaleru z grabów oraz kamiennego murku, który z obu stron okolony został mieszanymi rabatami. Budynek gospodarczy stanowi zamknięcie głównego trawnika, który usytuowany jest na froncie budynku mieszkalnego. Za budynkiem gospodarczym, na wyższym tarasie, do którego prowadzą kamienne schodki, usytuowaliśmy ogród warzywny. Jest to formalny ogródek o niskich strzyżonych obwódkach bukszpanowych. Z ogrody warzywnego prowadzi ścieżka do sadu, który sąsiaduje z łąką kwietną oraz lasem.

Wokół zabytkowego pałacu

Ogród wokół zespołu budynków przy zabytkowym pałacu. Działka zajmuje powierzchnię około 6ha, a pałac znajduje się pośród lasów. Założenie składa się z parterów węzłowych z bukszpanu, ogrodu ziołowego, ogrodu leśnego, zbiornika wodnego z kaskadą oraz głównego trawnika usytuowanego pomiędzy pałacem, a pozostałą zabudową.

Parter węzłowy został wykonany z kilkunastu tysięcy sadzonek bukszpanu i uzupełniany jest roślinami sezonowymi. Ogród ziołowy usytuowano przy jednej ze ścian budynku basenowego. Stanowi niewielkie wnętrze z centralnym ogródkiem węzłowym z lawendy, bukszpanu i miniaturowych czerwonych berberysów. Z boku umieściliśmy ławeczkę, która ukryta jest pod pergolą – kopułą obsadzoną różami czepnymi.  W całym wnętrzu posadziliśmy kwiaty i wonne zioła. Dodatkowymi elementami są rzeźba aniołka i strzyżone spiralnie cisy.

Zbiornik wodny z kaskadą usytuowany został na skraju lasu pod wysoką skarpą, którą zaadaptowaliśmy na strumień.

Egzotyczny ogród w Wielkiej Brytanii

To nasza pierwsza realizacja wykonana na podstawie naszego projektu. Lokalizacja wspaniała, bo przy zabytkowej posiadłości wiejskiej w hrabstwie Kent w Wielkiej Brytanii. Nasz ogród stanowi jedno z wnętrz kompleksu ogrodowego otwartego dla zwiedzających kilka razy do roku. Ogród jest w kształcie prostokąta, który poprzez skośnie krzyżujące się linie został podzielony na 6 trójkątów i centralnie położony rąb.  Cztery trójkąty położone przy 4 narożnikach ogrodu tworzą oddzielne kwatery z różnymi warunkami glebowymi i świetlnymi. W tym zakątku ogrodu występują bowiem różne warunki wodne – pół ogrodu jest ciągle wilgotne, podczas gdy druga połowa jest ciągle sucha. Słońce dochodzi również tylko do połowy ogrodu. Tworzą się 4 różne stanowiska: suchy w cieniu, suchy w słońcu, wilgotny w cieniu i wilgotny w słońcu. Do tego ogród jest osłonięty z 4 stron żywopłotem, budynkami i wysokimi drzewami. Powstały idealne warunki dla paproci drzewiastych, dracen, gunnery, palm i innych egzotycznych roślin. Jak widać po kilku latach ogród ma się świetnie

Wgłębnik z widokiem na klasztor

Ogród nowoczesny w Krakowie przy budynku jednorodzinnym. Projekt ogrodu na niewielkiej działce. Budynek sąsiaduje z 1 strony z kolejną działką z budynkiem jednorodzinnym, z 2 strony z nieukończonym rozległym budynkiem domu opieki, a z 3 strony z naturalnymi łąkami i widokiem na dolinę rzeki, w oddali widać klasztor…. Trzy zupełnie inne krajobrazy!

Postanowiliśmy zostawić otwarty widok na klasztor, odwrócić uwagę od nieukończonych zabudowań i nieco osłonić się od sąsiadów. Młodnik utworzony z brzóz oraz gęste nasadzenia z krzewów przysłoniły i odwróciły uwagę od zabudowań. Z dala od sąsiadów powstał wgłębnik, który wyniknął również z naturalnego spadku terenu. Nowe ukształtowanie zamarkowaliśmy częściowo krzewami. Niewielki trawnik sąsiadujący z tarasem otoczony został niewysokimi drzewami i trawami ozdobnymi, za którymi majaczyć będzie widok na klasztor.

Nowoczesny ogród nad jeziorem

Nowoczesny ogród na dużej działce o ciekawym ukształtowaniu terenu. Ogród podzielony na wnętrza ogrodowe oraz, ze względu na spadek terenu, na tarasy.  Duży przedogródek wynikający z linii zabudowy. Dzięki cofnięciu w głąb działki fragmentu ogrodzenia uzyskaliśmy możliwość posadzenia drzew oraz krzewów wzdłuż ulicy. Taki zabieg oprócz walorów estetycznych pozwolił na lepsze wyeksponowanie wjazdu na działkę. Dom został „schowany ” za gęstym pasem nieregularnie posadzonych brzóz. Przedogródek to głównie duży trawnik oraz kilka prostokątnych powierzchni niskiego strzyżonego żywopłotu. Głównym elementem ozdobnym jest tu centralna rabata z dominantom w postaci jasnej, nowoczesnej rzeźby. Rabata obsadzona trawami ozdobnymi oraz bylinami w tym roślinami cebulowymi kwitnącymi o różnych porach roku. Rośliny zostały posadzone w sposób swobodny i tworzą jakby łąkę kwietną.

W pobliżu wyjścia do ogrodu zaproponowaliśmy wnętrze z kominkiem gazowym w formie długiej ściany. Wnętrze od strony przedogródka oraz sąsiedniej działki wyodrębnione zostało za pomocą wysokiego szpaleru grabowego. Wokół znajdą się rośliny lubiące stanowisko półcieniste. Poniżej ogród schodzi tarasowo w dół. Przy budynku tarasy ziemne wzmocnione są murkami niżej tworzy je naturalna skarpa.

Czym dalej od ogrodu tym ogród staje się swobodniejszy. W tej części ogrodu dominują trawy ozdobne, trawniki łąkowe oraz drzew i krzewy owocowe. Wyjątek stanowi wnętrze ogniskowe, które powstało na planie koła i otoczone jest wałem ziemnym obsadzonym niskimi drzewami w formie wielopiennej oraz krzewami ozdobnymi. Na samym końcu działki znajduje się królestwo dzieci, do którego można dostać się poprzez „tunel” utworzony z betonowych kręgów oraz wysokich traw.

Ogród z tajemniczym zakątkiem

Realizacja projektu z lutego 2007. Na terenie ogrodu znajdowały się istniejące nasadzenia, które w części zostały zaadaptowane. Budynek z wszystkich stron jest otoczony zabudową jednorodzinną. Właściciele nie czuli się swobodnie we własnym ogrodzie. Wprowadziliśmy kilka nowych wnętrz. W tym niewielki drewniany taras pośród wysokich traw. Tarasik mieści jeden leżak i stanowi ulubione miejsce kąpieli słonecznych właścicielki. Do leżaka można dostać się jedynie poprzez kreta drewnianą kładkę.

W ogrodzie zastosowano szeroką gamę roślin, które dzięki kwiatom, kwiatostanom, pędom, liściom są ozdobne przez cały rok. Ogród zmienia się wraz z porami roku.

Ogród w kształcie muszli

Całość założenia została zaprojektowana tak, aby poprzez ogród połączyć nowoczesną bryłę budynku z preferowanymi przez inwestorów bardziej sielskimi nasadzeniami. W ogrodzie zastosowano kamień drewno oraz stal nierdzewną. Mała architektura w postaci murków oraz nawierzchni została wykonana z łupka szarogłazowego. Łukowato wygiętą drewutnię wykonano ze stali nierdzewnej, która koresponduje ze stylistyką okien. W ogrodzie pojawił się wgłębnik w kształcie muszli, żywopłoty posadzone na planie fali oraz trawy ozdobne. Ten projekt został w roku 2014 poszerzony o kolejną część, której fragment stanowi łąka kwietna.

Ogród ten zdobył 1 miejsce w Plebiscycie Polski Krajobraz 2014 w kategorii Ogrody Prywatne. Ogród został także przedstawiony w programie „Maja w Ogrodzie” (odcinek 554)

Ogród stylizowany na stare gospodarstwo

Duży ogród w stylu angielskim otoczony lasami i pięknymi łąkami. Ogród składa sie z kilku wnętrz ogrodowych między innymi z ogrodu warzywnego, który otoczony został murem z kamienia polnego oraz drewnianym ogrodzeniem. Geometryczny ogród różany wydzielony został za pomocą żywopłotów grabowych i wypełniony nie tylko krzewami róż, ale także ziołami i bylinami. Przy głównym budynku założono geometryczny trawnik otoczony rabatami mieszanymi. Wokół części formalnej założone zostały łąki kwietne, które łączą ogród z naturalnym otoczeniem.
Ten ogród można obejrzeć w programie „Maja w Ogrodzie” odcinek 451

Angielskie klimaty pod Bydgoszczą

W 2017 roku ten ogród zdobył brąz w prestiżowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie!

Ogród w stylu angielskim z mnóstwem roślin kwitnących. Ogród został podzielony na kilka wnętrz za pomocą żywopłotów grabowych, obwódek bukszpanowych oraz wysokich ciętych szpalerów z lip.

Przedogródek to otwarty, utrzymany w stylu angielskim trawnik oraz kilka strzyżonych kul bukszpanowych posadzonych symetrycznie wzdłuż ścieżki wejściowej. Główną ozdobą są tu rabaty bylinowe wzdłuż elewacji budynku oraz dziesiątki ozdobnych donic wypełnionych bylinami oraz roślinami sezonowymi. Wzdłuż ogrodzenia posadzone zostały ozdobne krzewy oraz byliny.Większa część roślin znajduje się w pasie na zewnątrz ogrodzenia. Rosną tu brzozy odmiany „Doorenbos” w towarzystwie funki, bergenii oraz opartych o ogrodzenie hortensji pnących, róż czepnych i powojników.

W ogrodzie właściwym znajdziemy między innymi ogród różany z pięknym pawilonem, ogródek ziołowy, rabatę bylinową oraz niewielki sad. Przez środek ogrodu prowadzi ścieżka, której centrum stanowi niewielki geometryczny zbiornik z rzeźbą. W sezonie letnim ta część ogrodu pełna jest lawendy i pachnącej kocimiętki, do których ciągną rzesze motyli i pszczół. W pobliżu domu ścieżka została zakryta pergolą z metaloplastyki, na której pną się ozdobne kiwi i winorośl. Ogród ziołowy stanowi niewielką prostokątną przestrzeń, której centralną część zajmuje otoczona bukszpanową obwódką rabata wypełniona ziołami przyprawowymi. W czterech narożnikach ogródka posadzone zostały  jabłonie a nad dwoma wejściami, na łukach rozpostarto róże.

Każde z wnętrz ma swój indywidualny charakter i będzie cieszyć właścicieli o różnych porach roku. Właściciele są całkowicie oddani ogrodowi. Samodzielnie go pielęgnują i doglądają, dosadzają nowe odmiany róż i hortensji, które stały się pasją właściciela. Pani domu natomiast rozkochała się w bylinach.

Ten ogród w 2016 roku kończy 7 lat. Projekt został wykonany w 2008 roku.

W 2015 i 2016 roku ogród odwiedziła Maja Popielarska z programem „Maja w ogrodzie”. Ogród można oglądać w odcinku 628 „Bardzo romantyczny ogród”

 

Nowoczesny ogród w pobliżu miasta

Nowoczesny ogród przy nowo powstającym budynku jednorodzinnym. Ciekawe położenie działki. Dom usytuowany przy drodze osiedla domków jednorodzinnych. Od strony ogrodu przepiękne widoki na naturalne łąki. Wprawdzie w ogrodzie wprowadziliśmy wnętrza ogrodowe, jednak centralną częścią pozostaje trawnik z otwartym widokiem na otaczający krajobraz. Po bokach budynku znalazł się plac zabaw dla dzieci, ogródek warzywny, kuchnia letnia z grillem i wędzarnią oraz ścieżka urozmaicona małą architekturą w postaci kilku drewutni.

Po bokach budynku stworzyliśmy niewielkie wnętrza ogrodowe. Z jednej strony powstał ogródek warzywny w skrzyniach sąsiadujący z letnią kuchnią ogrodową w postaci grilla z wędzarnią oraz nawierzchni utwardzonej z dużym stołem.

Po przeciwnej stronie ogrodu powstanie miejsce dla dzieci, które doskonale widoczne będzie zarówno z kuchni letniej jak i z kuchni oraz salonu. Plac zabaw sąsiadować będzie z ogromnym tarasem przylegającym do budynku oraz z trawnikiem głównym.