„MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ”
Minimalizm jest terminem rozpoznawalnym przez większość ludzi. Kojarzy się z prostotą, porządkiem, czystością, geometrią linii, ograniczonym użyciem materiałów oraz stonowanymi kolorami. Obecnie to właśnie minimalizm dominuje wokół naszych domów. Jest to pełna sprzeczności nowa forma ogrodów, która doskonale wyraża nastrój naszych czasów. Pomimo że charakteryzuje się nowoczesnością, jej podstawy zakorzenione są w historii i tradycji różnych epok i kultur. Spokój i skromność ogrodów minimalistycznych wynika zapewne z wpływów ogrodów Dalekiego Wschodu, natomiast geometria architektury oraz duże bloki roślin były przed wiekami domeną włoskiego renesansu.
Ogrody minimalistyczne łączą ze sobą jeszcze inne cechy, które zdawałoby się pochodzą z dwu odmiennych biegunów: naturalne materiały oraz nowoczesne technologie. To na przykład wspaniałe połączenie kamienia, drewna i materiału roślinnego z betonem, stalą, szkłem i światłem.

Ogród w stylu minimalistycznym jest prosty w formie, ale nie musi być pusty. Może ukrywać w sobie skarb subtelności i być wypełniony przedmiotami czysto symbolicznymi, ale może też być doskonałym tłem do sadzenia roślin. Nie musi być monotonny w swej kolorystyce. Może tętnić nie tylko barwą, ale i życiem można w nim, bowiem uprawiać szeroką gamę rośliny.
Współcześnie powstające ogrody dzięki swojej formie mogą zapierać dech w piersiach, a mimo to stwarzać atmosferę spokoju i relaksu. Ogrody minimalistyczne to połączenie nowej ekspresji otaczającego nas świata, zrównoważonej ekologii oraz chęci wyciszenia się.

* Ogrody minimalistyczne to przestrzenie, które w głównej mierze mają służyć naszemu odpoczynkowi. Aby stworzyć ku temu dobre warunki warto jest pomyśleć o kuchni ogrodowej lub altanie, które powinny być jednak zaprojektowane w prostej formie. Połączenie naturalnego kamienia, drewna oraz miękkich poduch sprawia wrażenie przejrzystości i elegancji. W powiązaniu z pachnącymi kwiatami oraz zadaszeniem, które przepuszcza część promieni słonecznych powstaje oaza odpoczynku i relaksu.
** Geometria może występować w ogrodach minimalistycznych na przykład w formie modułów. Część kształtów powstałych w wyniku podziału przestrzeni przeznacza się na nawierzchnie utwardzone, inne można wypełnić wodą, lub strzyżonymi formami bukszpanu, jeszcze inne trawnikiem lub niską roślinnością. Dla kontrastu pozostałą część modułów można wypełnić różnogatunkową mieszaniną roślin kwitnących, które dodadzą ogrodowi lekkości oraz koloru.
*** Elementy wodne zwłaszcza w formie przelewów lub kanałów to nieodzowne elementy współcześnie projektowanych ogrodów. Są one bardzo proste w swej formie wprowadzają jednak do statecznych ogrodów minimalistycznych odrobinę ruchu oraz przyjemnego dla ucha szmeru, ponadto odbijają promienie słoneczne stając się nie lada ozdobą. Aby nie przeładowywać ogrodu małą architekturą, dla wprowadzenia geometrycznych linii wystarczy posadzić równo strzyżone bukszpany, a dla nadania koloru wypełnić powstałe moduły ulubionymi kwiatami.
**** Mniej znaczy więcej. Ogród minimalistyczny może obyć się bez trawnika i bez kwiatów. Zamiast nich głównymi elementami kompozycji mogą się stać prosta altana, głaz lub drzewo o architektonicznych kształtach. Tworzenie takiej kompozycja wymaga jednak niezwykłej staranności i wyważenia elementów. Należy pamiętać również, że tego typu rozwiązanie, choć zdawałoby się proste wcale nie musi być najtańsze! Tu o efekcie końcowym zadecydują, bowiem, nie tylko, jakość materiału, ale również staranność wykonania detali.
***** Współczesny ogród nie musi być prosty i kanciasty. Również miłośnicy miękkiej linii mogą sobie pozwolić na piękny ogród w modnym stylu. Do tworzenia falistych murków i ścian doskonale nadają się zarówno kamień, stal jak i beton architektoniczny, które świetnie kontrastują z soczystą zielenią wypełniających rabaty roślin. Główną zasadą przy sadzeniu zarówno krzewów jak i bylin jest duże zagęszczenie oraz różnorodność form i kształtów liści. Kwiaty często nie są w ogóle brane pod uwagę lub stanowią jedynie barwny akcent.
Tekst i fot. Agnieszka Hubeny – Żukowska