Tak jak na rynku mody, tak też w ogrodnictwie wystawy lansują nowe trendy na zbliżający się sezon. Co więc będzie modne tego roku? Czy zakładać ogrody nowoczesne, angielskie czy może chińskie? Jakie rośliny, czy też kolory powinny się znaleźć w naszych ogrodach w tym roku? Już od kilku sezonów zaobserwować można tendencję projektantów do łączenia ogrodu z domem. Otwierania budynków tak, aby ogrody tworzyły dodatkowe wnętrza użytkowe. Projektanci pokazują nam swoje propozycje ogrodowych kuchni, z których można korzystać przez większość roku. Dla zapracowanych, interesujące mogą się okazać ogrodowe gabinety z podłączeniem do Internetu. A dla zmęczonych potrzebujących wypoczynku „ogrodników” projektanci proponują niewielkie przestrzenie pełne pachnących kwiatów, miękkich poduch czy romantycznych huśtawek. Wszystkie te wnętrza ogrodowe przedstawiane są zarówno w wersji nowoczesnej jak i klasycznej pasującej do dużych domów oraz sielskich klimatów rezydencji wiejskich.
Na wystawach zaobserwować można, z jaką pasją i kunsztem twórcy ogrodów zagospodarowują zielenią każdy nawet najmniejszy fragment terenu, tarasu, dachu czy nawet balkonu. Anglicy niewątpliwie są mistrzami zakładania dużych ogrodów oraz zagospodarowywania niewielkich przestrzeni powstałych pomiędzy ścianami budynków. Szwedzi natomiast z pełną gracją projektują swoje niewielkie balkony i tarasy. Jednak zarówno w pracach jednych jak i drugich można zaobserwować pewne trendy kolorystyczne i materiałowe. Niewątpliwym hitem ostatnich sezonów jest kolor purpurowy, czerwony i biały. Modne są rośliny o purpurowych liściach oraz ciemnych, prawie czarnych kwiatach, zwłaszcza w kontrastowym połączeniu z kolorem pomarańczowym, żółtym lub czerwonym. Te zestawienia mogą być utworzone zarówno z kolorowych kwiatów jak i elementów architektury, czy też dodatków w postaci mebli ogrodowych, donic, poduch czy pledów. Takie zestawienia kolorystyczne dominują w założeniach nowoczesnych. W bardziej klasycznych ogrodach preferowane są kolory pastelowe, fiolety, róże, biel oraz błękit. Bardzo modne jest szkło zarówno barwione, mleczne jak i zwykłe przejrzyste tafle szkła. Wykorzystywane są do oddzielania wnętrz ogrodowych, w elementach wodnych oraz jako rzeźba ogrodowa. To samo tyczy się różnorodnych metali, z których wykonywane są zarazem nowoczesne jak i klasyczne elementy małej architektury ogrodowej. Od kilku sezonów hitem są wyroby metalowe pokryte rdzą, małe elementy ozdobne na przykład donice, kule, posążki, oraz duże elementy architektoniczne takie jak ściany czy detale wodne. Na wystawach zaobserwować też można jeszcze jedną tendencję, otóż ogrody są bardzo gęsto obsadzane roślinnością. Zarówno w założeniach nowoczesnych, pomijając minimalistyczne, jak i w klasycznych ogrodach kwiatowych. Proponowane są zestawienia drzew, krzewów i bylin (w tym również roślin cebulowych) zmieszanych ze sobą tak, że tworzą gęstą, kolorową, strukturalnie urozmaiconą masę kwiatów i liści. Takie zastosowanie roślin sprzyja leniwym. Po pierwsze przy takiej ilości roślin łatwo jest dobrać gatunki tak, aby o każdej porze roku „coś” kwitło, lub przynajmniej było atrakcyjne z liści. Po drugie, nawet jeżeli do naszej kompozycji wedrze się kilka chwastów to nikt tego nie zauważy. Takie obsadzenia wynikają również z chęci szybkiego efektu, większość z nas nie chce czekać na piękny ogród latami.
Tak więc jeżeli chodzi o trendy na nadchodzący rok to modne będą ogrody zarówno nowoczesne jak i klasyczne, minimalistyczne oraz te pełne kwiatów. Najważniejsze jednak jest to by projektowany ogród pasował do sąsiadujących budynków i żeby znalazł się w nim kącik wypoczynkowy z wyścielonymi poduchami wygodnymi meblami ogrodowymi. Potem, z zimnym napojem pozostaje nam tylko oczekiwać na ładną pogodę… Należy bowiem pamiętać, że w tym sezonie najmodniejszy jest relaks w ogrodzie.
Tekst i zdjęcia Agnieszka Hubeny-Żukowska