Ale nie musi tak być. Jesień to jedynie nowa odsłona ogrodu, a jeżeli ogród jest właściwie zaprojektowany to i w zbliżającą się zimę może być przepiękny i jedyny w swoim rodzaju. Najważniejszą rzeczą przy projektowaniu ogrodu, który będzie kolorowy nie tylko latem jest zapoznanie się z roślinami i z tym, co mogą nam zaoferować o różnych porach roku. Ogród ozdobny to nie tylko kwiaty!! To również różnorodne owoce i owocostany, to kolorowe liście, pokroje roślin, ciekawe kształty i kolory pędów oraz wielobarwna kora. Wśród owoców godnymi uwagi są owoce trzmieliny, które mają czerwoną szypułkę i pomarańczowe zwisające na delikatnych niteczkach nasiona. Ciekawe kolorystycznie owoce mają również knotka, jarzęby, które w zależności od odmiany mogą mieć owoce: białe, żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone. Wśród wielu gatunków o ozdobnych owocach można również wymienić jabłonie rajskie, irgi, czy róże. Przy czym warto jest również pamiętać o ozdobnych owocostanach bylin, które może nie są tak efektowne kolorystycznie, za to mają niesamowite kształty, o czym przekonać się można obserwując chociażby trawy ozdobne.

To, co niektóre rośliny, może niezbyt atrakcyjne latem, chowają pod gęstym sezonowym ulistnieniem nierzadko mile zaskakuje jesienią i zimą. Gałązki i pędy mogą mieć nie tylko ciekawy kolor, tak jak dereń biały o intensywnie czerwonych pędach, czy dereń rozłogowy zwłaszcza jego odmiana „Midwinter Fire” o pędach w kolorze ognia. Mogą być także ciekawie powyginane tak jak u wierzby mandżurskiej odmiany „Tortuosa” oraz u leszczyny – Corylus avellana „Contorta”. Są też rośliny, które mogą poszczycić się ozdobnymi kolcami i cierniami.
Następnym bardzo efektownym i ozdobnym elementem jest kora drzewa, często zauważana dopiero w miesiącach zimowych. Oprócz koloru kory warto zwrócić uwagę również na jej rysunek, teksturę, spękania oraz sposób łuszczenia się. Przepiękną białą korę ma brzoza pożyteczna odmiany „Doorenbos”. Innymi przykładami mogą być wiśnie ozdobne oraz niektóre odmiany klonów.
Wiele krzewów i drzew dość pospolicie wyglądających w lecie ma liście, które intensywnie odbarwiają się jesienią na żółto, pomarańczowo i czerwono. Spośród wielu warto wymienić sumaki, niektóre klony, trzmieliny, berberysy, perukowce oraz winobluszcze i winorośle.
Pisałam, że jesienny ogród to nie tylko kwiaty, ale również one mają ogromne znaczenie w malowaniu naszej jesiennej rzeczywistości. Pod koniec sezonu zaczynają kwitnąć między innymi hortensje, wrzosy, niektóre odmiany astrów, tawułki chińskie, zimowity oraz ciemierniki. Niektóre krzewy kwitną również zimą i wczesną wiosną są to na przykład oczar i dereń jadalny. Aby nasz ogród, taras czy balkon były ładne i kolorowe o tej porze roku warto jednak zainwestować również w nasadzenia sezonowe charakterystyczne dla tej pory roku. Nasadzenia te wcale nie muszą wykonane być tylko i wyłączne z roślin sezonowych! Do tworzenia kompozycji posłużyć nam mogą zarówno wieloletnie wrzosy jak i astry, chryzantemy, ozdobne kapusty, kolorowe dynie, kolby kukurydzy, a także sztuczne imitacje mniej trwałych owoców takich jak jabłka i gruszki. Ozdobne kompozycje tworzyć można bezpośrednio w gruncie, jeżeli znajdziemy tylko na nie miejsce w ogrodzie. Starajmy się tworzyć kilka większych grup w strategicznych miejscach ogrodu. Na przykład przy wejściu do domu, przy schodach terenowych, w pobliżu tarasu, itp. Unikajmy rozrzucania dużej ilości małych roślin po całym ogrodzie, ponieważ w ten sposób uzyskamy bardziej efekt chaosu niż ozdoby. Jeżeli pośród naszych roślin wieloletnich nie ma już miejsca na dodatkowe dosadzenia to nasze kompozycje możemy ustawić w donicach. Również w tym przypadku powinniśmy kierować się zasadą dużych grup. Możemy zestawiać ze sobą po kilka donic różnej wielkości. Donice możemy obsadzać roślinami w jednym kolorze i jednego gatunku lub, jeżeli mamy większe pojemniki tworzyć kompozycje z różnych roślin. Donice można dekorować dodatkowo przy pomocy kolorowych wstążek, ptaszków i rumianych jabłuszek. Doskonale do jesiennych dekoracji nadają się również dynie ozdobne. Te mniejsze możemy za pomocą drucików mocować w donicach, większe doskonale wyglądają ustawiane w grupach pomiędzy roślinami i donicami. Pamiętajmy, że pomimo jesieni rośliny potrzebują wody. Jeżeli dni są ciepłe i słoneczne nie zapominajmy sprawdzać czy roślin nie należy dodatkowo podlać.
Jesień, zwłaszcza piękna polska jesień to pole do popisu dla wielu ciekawych roślin. Jeżeli nie ograniczymy się jedynie do sadzenia roślin iglastych to będziemy mogli przekonać się o tym sami w swoich ogrodach, na tarasach i balkonach. Życzę Państwu kolorowej jesieni.
Tekst i zdjęcia Agnieszka Hubeny-Żukowska