Ta rozbieżność jest spowodowana różnorodnością styli i form powstającej obecnie architektury oraz pojawiającej się na rynku nieruchomości coraz większej liczby obiektów zabytkowych. Idąc za potrzebą klientów projektanci ogrodów oraz architekci krajobrazu prześcigają się proponując nam coraz to nowe rozwiązania techniczne i materiałowe.
Głównymi elementami, które fascynują projektantów i w których możemy zauważyć zmiany są nawierzchnie ogrodowe, meble, mała architektura oraz elementy wodne. Zdecydowanie do łask powraca kamień naturalny. Jak mogliśmy zaobserwować na wystawie w Sztokholmie, hitem roku 2007 były piaskowce, granity, oraz marmury w różnych odcieniach i formach. Z drugiej jednak strony, pospolity wydawałoby się beton również przeżywa swój renesans. Bardzo modne, zwłaszcza w założeniach nowoczesnych, są elementy małej architektury: murki, ławki, czy też rzeźby z surowego betonu. Popularne są też duże betonowe płyty oraz stylizowane kafle betonowe z różnego rodzaju wzorami, przypominającymi na przykład mozaikę z muszli. Projektanci przedstawiają nam też różnorodne zestawienia wyrobów betonowych z kamieniem naturalnym. Bardzo modne jest szkło oraz ceramika, można by rzec w każdej postaci: rzeźby, donice, elementy wodne, przeszklenia w formie ścian oraz witraże. W tym sezonie kunsztem rzemieślniczym będą musieli pochwalić się również metaloplastycy. Elementy z różnego rodzaju metali będą modne zarówno w ogrodach nowoczesnych jak i klasycznych.

W małych ogrodach prezentowanych na światowych wystawach ogrodniczych zobaczyć można różnorodne meble ogrodowe, a zwłaszcza wymyślne metalowe huśtawki w kształcie kul czy też wiszących koszy. Natomiast w dużych założeniach pergole, bramy, mostki i ławki ogrodowe. Projektanci proponują nam także ustawianie różnorodnych metalowych elementów – rzeźb, wśród zieleni.Jeżeli chodzi o rośliny to ponownie wyróżnić można dwa trendy. W ogrodzie nowoczesnym charakteryzującym cię czystością i prostotą lansowane są rośliny architektoniczne o wyrazistych kształtach. Bardzo modne jest kontrastowe zestawienie traw ozdobnych z jeżówką purpurową, szałwią lub czosnkiem ozdobnym. Na wystawie dużą popularnością cieszyły się również rośliny o purpurowych liściach, z krzewów warto tu wymienić: bez czarny „Gerda”, pęcherznice kalinolistną „Diabolo” i jego nową odmianę „Lady in Red” oraz znany nam perukowiec podolski „Royal Purple”. Wśród bylin gwiazdami były między innymi: żurawka drobnokwiatowa „Palace Purple” oraz rozchodnik okazały „Matrona”.
W ogrodach nowoczesnych obserwujemy zarówno modę na czyste, niemalże minimalistyczne obsadzenia z krzewów ozdobnych głównie z liści, jak i obsadzenia bardziej kolorowe urozmaicone kwiatami. W ogrodach nowoczesnych projektanci lansują zestawienia kontrastowe. Bardzo modne jest mieszanie koloru purpurowego z karminowym, pomarańczowym lub żółtym. W ogrodach klasycznych przeważają bardziej rośliny kwiatowe, mile widziane są zestawienia odcieni fioletów, róży i bieli lub jednobarwne kompozycje niebieskie i białe. Ponadczasowe i wszechstronnie stosowane są natomiast żywopłoty, które znaleźć można zarówno w propozycjach nowoczesnych jak i klasycznych. Najmodniejsze są żywopłoty z grabu i czerwonolistnego buka oraz żywopłoty kwitnące na przykład z derenia jadalnego czy popularnego u nas ligustru.
Podsumowując, wszystko, co zielone i związane z wypoczynkiem na świeżym powietrzu jest modne. W Sztokholmie na corocznej wystawie ogrodniczej podziwiać można było fantastyczne kompozycje powstające na tarasach i balkonach… Projektanci starają się wprowadzić odrobinę zieleni w każdą wolną przestrzeń naszych miast, apartamentów i miejsc pracy. Już od kilku lat, bowiem zaobserwować można tendencje związane z wyjściem ogrodu naprzeciw oczekiwaniom zmęczonych, zapracowanych ludzi tak, aby jak najwięcej czasu można było spędzać wśród kojącej nasze nerwy zieleni.
Tekst i zdjęcia Agnieszka Hubeny-Żukowska