Wariacje na dekoracje – „Świat rezydencji, Wnętrz & Ogrodów” 1-2(19)/2011

Dzisiejsze ogrody przybierają różnorodne formy, pełnią też różne funkcje. Tak jak w modzie codziennej aktualne są różne style, kolory, rośliny no i oczywiście dodatki. Od ogrodów angielskich i holenderskich z meblami z drewna i wikliny, z wielobarwnymi poduchami i ogrodami pełnymi różnobarwnych kwiatów. Przez niezwykle modne ogrody orientalne ze strzyżonymi drzewkami bonsai, azaliami japońskimi i bambusami, którym towarzyszą kamienne mostki i latarenki. Aż do ogrodów bardziej nowoczesnych, współczesnych, a nawet minimalistycznych, w których główną rolę gra mała architektura oraz detal. Oczywiście większość naszych ogrodów to mieszanka tych styli i jak mówiłam już wcześniej właśnie to mieszanie jest bardzo modne. Ogród, tak jak mieszkanie potrzebuje detalu. W domu są to meble, obrazy, rzeźby, ozdobne lampy, poduch czy wazony… W ogrodzie jest bardzo podobnie. Ogród traktować powinniśmy, bowiem jak dodatkowe wnętrze. Trawnik, drewniany czy kamienny taras to nasza podłoga, ogrodzenie, żywopłot czy ściana zieleni to granica – ściana pomieszczenia. Sufit stanowić może niebo, korony drzew lub zadaszenie altany. Całość trzeba umeblować. Współczesne ogrody pełne są ekstrawaganckich pomysłów, ciekawych rozwiązań i fantastycznych dodatków. Obecnie nie ma właściwie żadnych ograniczeń dotyczących projektowania i ozdabiania ogrodów. Zacznijmy od odważnych projektów altan. Tu architekci, co można zobaczyć zwłaszcza na międzynarodowych wystawach, inspirują się właściwie wszystkim, co ich otacza. W tym względzie najbardziej płodnym wydaje się być Irlandczyk Diarmuid Gavin, który w kolejnych latach na wystawie w Chelsea proponował już nam altany przypominające piłki do golfa, olbrzymią pisankę utworzoną z kolorowych kul, czy drewnianą skrzynię o otwieranych bokach. Inny pomysł na altanę mieli w tym roku francuscy artyści, którzy zaproponowali konstrukcję z metalowych prętów i drewnianych półek zastawionych doniczkami z szałwią.

2011.1-2 SRWO Warjacje na dekoracje 1 2011.1-2 SRWO Warjacje na dekoracje 2

Całość w kształcie iglo – bardzo nietypowe! Na wystawach pojawiają się także altany i pawilony ogrodowe w formie szklanych sześcianów czy własnego, ogrodowego stanowiska komputerowego w postaci metalowej kuli. Popularne są również zadaszenia, pergole oraz parasole, chociaż niektóre nowo powstające projekty trudno przypisać do którejś z tych kategorii. Na liście ciekawostek czy ekstrawagancji niewątpliwie muszą znaleźć się olbrzymie, ponad 3 metrowe, ażurowe stokrotki z metalu oraz wachlarz z czerwonego prześwitującego tworzywa. Stokrotki kładły w wystawowym ogrodzie Chelsea, delikatny cień na rosnące pod nimi bukszpany, lawendy i inne zioła, można by, zatem powiedzieć, że pełniły funkcję ciennika. Czerwony parawan… No cóż on raczej nie pełnił, żadnej typowej funkcji, ale czy wszystko musi być praktyczne? Zdecydowanie nie.
Przeglądając dalej „ogrodowe dodatki” nie sposób nie zauważyć mody na betonowe, metalowe czy szklane ściany i parawany. Te jednak nie dziwią już nikogo. Ale ściana – półka pełna porcelanowych filiżanek na środku ogrodu? To pomysł młodych architektów krajobrazu z Wielkiej Brytanii nawiązujących do angielskiej „przerwy na herbatkę”.
Elementy wodne wydają się być nie mniej ciekawymi detalami! Unoszące się na wodzie krzesła to pomysł z ostatniego Festiwalu Ogrodowego w Chaumont-sur-Loire we Francji, wodny stół oraz wielki wodny lej zobaczyć można było w Wielkiej Brytanii już kilka sezonów temu. W tym roku natomiast przedstawiono pomysł dla odważnych – własną fosę przed własnym M4. Projektanci zalali wodą cały przedogródek jednego z segmentów szeregówki pozostawiając jedynie wąską, zanurzającą się za pomocą pilota, kładkę. Innym ciekawym pomysłem zaprezentowanym w Hampton Court była duża czerwona skrzynka na listy, z której wnętrza wylewała się woda.

Detale ogrodowe to również meble. Tych na rynku jest ostatnio bardzo dużo. Drewniane, metalowe, z wikliny i rattanu. W różnych wielkościach i kształtach. Są doskonałymi dodatkami, choć niektóre mogą być mało wygodne. Najbardziej poszukiwane są dzieła znanych projektantów, które czasami nawet nie przypominają mebli. Modne są też różne kolory. Od przejrzystych z tworzyw sztucznych, przez polerowane kamienne lub betonowe, barwioną wiklinę, powlekany metal, a nawet meble dmuchane.
Innym modnym elementem ogrodowym stały się również dodatki w postaci powbijanych w ogrodzie pionowych elementów. Najczęściej są to kompozycje z malowanych jednobarwnych prętów, słupów drewnianych, szklanych rurek lub po prostu wikliny. Wykorzystywane są zarówno w ogrodach minimalistycznych jak i w przestrzeniach pełnych roślin. Najczęściej jednak w ogrodach monobarwnych, gdzie malowane są na intensywne kolory, stanowią samodzielny detal, niekiedy towarzyszą rzeźbom ogrodowym, a czasami po prostu dzielą przestrzeń.
Jeżeli ktoś lubi małe ozdóbki to polecam szklane kule, grające budki dla ptaków, machiny do wytwarzania baniek mydlanych albo pary. Oczywiście każdy lubi to, co ma i ma to, co lubi. Jedni w ogrodzie stawiają altanki, inni elementy wodne czy orientalne rzeźby. Jeszcze inni mogą w ogrodzie trzymać stado olbrzymich ślimaków winniczków, drewnianych gęsi albo czerwonych muchomorków…
Najlepsze dodatki i detale to takie, które oprócz wyglądu mają w sobie jeszcze to „coś”. Coś, co powoduje, że budzi się nasza wyobraźnia. Stajemy, patrzymy i zastanawiamy się:, co to jest? Do czego służy? Czy nam się to podoba?…