WYSŁUCHAJ SWOICH PRAGNIEŃ – „ŚWIAT REZYDENCJI WNĘTRZ & OGRODÓW” 3 (9)/2009

Nie ma chyba człowieka, który po męczącym dniu w pracy, po długiej podróży czy nawet dniu spędzonym z rodziną, czy na zakupach nie chciał zrelaksować się kładąc swoje zmęczone ciało w pozycji horyzontalnej. To naturalna potrzeba fizjologiczna, a gdy do tego dołożymy wygodną kozetkę, leżankę lub hamaczek, przytulny kocyk, delikatny powiew wiaterku pachnący ogrodem i szum drzew zmieszany z cichym śpiewem ptaków tworzy się raj na ziemi. Miejsce do cichego wypoczynku na świerzym powietrzu można zaaranżować zarówno w dużym i małym ogrodzie, na dachu, tarasie jak i niewielkim balkonie. Chcemy wypoczywać, wypoczynek jest w modzie i dlatego projektanci z całego świata proponują nam różnorakie formy ogrodowych mebli wykonanych w różnych stylach, z różnych materiałów i w różnej formie.
Ogród to miejsce narażone na ciągłe zmiany temperatury, wilgotności i nasłonecznienia. Promieniowanie UV, deszcze i wiatry to przysłowiowy „gwóźdź do trumny” dla wielu materiałów w tym drewna oraz kolorowych dzianin, które na słońcu płowieją. Współcześnie jednak meble coraz częściej wykonywane są z materiałów, które są odporne na te niedogodności. Obecnie możemy kupić przepiękne meble ze sztucznego rattanu, egzotycznego drewna, różnego typu metali oraz tworzyw sztucznych. Meble powinny być ładne i trwałe, ale powinny też być wygodne i pasować do miejsca, w którym zamierzamy je ustawić. Meble ogrodowe mogą, bowiem stanowić dodatek do wnętrza ogrodowego, ale mogą też być główny „gwóźdź programu”, wokół którego wnętrze zostanie zaaranżowane. W ogrodzie meble mogą znaleźć się w kilku miejscach, jednocześnie nadając im charakter i podkreślając ich funkcję. W cichych osłoniętych zakątkach będziemy chcieli czytać książkę lub drzemać, na tarasie obiadowym, przy kuchni ogrodowej lub grillu ideałem będą wygodne komplety złożone z krzeseł i stołu, a na tarasie wypoczynkowym i przy basenie najchętniej ustawilibyśmy sofy, leżaki i leżanki.Tak jak modne są ogrody różnych styli – zarówno nowoczesne jak i klasyczne, czy rustykalne, tak dostępne są różne meble, które z tymi ogrodami będą harmonizować. W pachnących ogrodach kwiatowych, możemy ustawić romantyczne, misternie zdobione huśtawki, które niejednokrotnie same w sobie stanowią dzieła sztuki. Na takiej huśtawce miło będzie pani domu wypoczywać czytając poetycką opowieść. Również dla pań adresowane są wygodne leżanki, które ustawione mogą być zarówno w oranżerii jak i na tarasie, pod dającą cień pergolą lub w pełnym słońcu przy basenie. Z kolei dla panów poleciłabym wygodne masywne ławy, leżaki, wygodne fotele lub hamak zawieszony wśród drzew. Z hamaka na pewno równie chętnie skorzysta reszta członków rodziny…
Do odpoczynku wraz z przyjaciółmi potrzebna jest nam nieco inna, mniej liryczna sceneria oraz trochę większe wnętrze ogrodowe. W tym przypadku wygodniejsze będą sofy, fotele i krzesła oraz stoły i stoliki, ustawione w ogrodowej kuchni, nad basenem lub na tarasie. Jeżeli ogród przyjął formę minimalistyczną to doskonałe będą geometryczne kanapy i architektoniczne fotele ze sztucznego rattanu. Swoje zadanie spełnią również gięte meble z egzotycznego drewna czy aluminium. Bardzo modne ostatnio ogrody minimalistyczne lub ponowoczesne często koncentrują się na dwóch kolorach – zielonym i innym dodatkowym np.: białym, purpurowym, fioletowym lub pomarańczowym. Do tego typu ogrodów doskonałym dodatkiem kolorystycznym mogą być wygodne jednolite lub wzorzyste poduchy lub meble z tworzyw sztucznych, które przyjmują różne można by rzec „dziwne” kształty. Takie mebelki poza swą oczywistą funkcją pełnią w ogrodzie również dodatkowe zadanie rzeźby ogrodowej. W projekcie bardziej konwencjonalnym znacznie bardziej pasować będą meble z metaloplastyki lub ich lżejsze odpowiedniki ze specjalnych stopów metali. Można tu będzie również dopasować bardziej klasyczne formy mebli z drewna i rattanu.
Można powiedzieć, że wybierając meble do ogrodu „wszelkie chwyty są dozwolone”. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nasz wybór nie był oparty jedynie o wygląd, ale również o funkcjonalność mebli. (Pomijając oczywiście ogrody, w których mebel ma być wyłącznie rzeźbą ogrodową). Jeżeli nasze meble mają być funkcjonalne to zwróćmy uwagę na to ile ważą! Czy krzesło, które będzie stało przy stole przesuniemy z łatwością, czy będziemy musieli w tym celu wynająć dźwig, lub wystawić na próbę siłę swego partnera? Czy nóżki krzeseł nie będą wpadać pomiędzy deski lub kafle tarasu? (Swoją drogą robiąc nawierzchnię tarasową również warto wziąć pod uwagę fakt, że powinny na niej stabilnie stać meble). Warto również zadać sobie pytanie czy meble przetrwają próbę deszczu i słońca oraz gdzie i jak będziemy przechowywać je podczas zimy? Na czym polegać ma konserwacja mebli i czy konserwację możemy przeprowadzić sami, czy może (lub musi) przeprowadzić ją specjalistyczna firma?
Wybierając meble ogrodowe warto również zasięgnąć rady architekta lub projektanta ogrodu, który doradzi nam, które z nich będą współgrały z ogrodem tworząc jedną całość i uzupełniając się nawzajem.
… A potem pozostaje nam tylko leżeć i wypoczywać…