Miejski, Realizacje, Średni, Tarasy/Dachy
Nowoczesny, Angielski
Gdańsk
X 2010
2500 m2
strzyżone szpalery, schody wodne, fontanna, strzyżony bukszpan, ogród na stropodachu, pole golfowe, altana

Najpiękniejszy ogród w Europie A’Design Award Mediolan, IDA 2015 Los Angeles

Zwycięzca  A’DESIGN AWARD & COMPETITION 2015-2016 Mediolan

Wyróżnienie w International Design Award 2015 Los Angeles

Polski Krajobraz 2015 w głosowaniu internautów w kategorii ogrody prywatne

Ten ogród gościł również programach „Maja w Ogrodzie” odc. 602  oraz Dzień Dobry TVN (pogoda) 23.06.2016

O ogrodzie pisali: „Świat Rezydencji, Wnętrz i Ogrodów” 5-6 2016, delux.trojmiasto.plculture.pl,  O.plgrabska.plcomunicati.netexspace.pl,  sztuka-architektury.plkobieta.onet.pl,  sztuka-wnetrza.pl.

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańsku

Ogród przy zabytkowej willi w Gdańsku to przykład połączenia klasycznej elegancji, ogrodu angielskiego i nowoczesnej architektury. Na terenie działki, która graniczy z lasem jest kilka wartościowych drzew, w tym kilkusetletni dąb oraz piękne okazy klonu polnego i jarzębu szwedzkiego. Na terenie rósł także piękny czerwony buk będący pomnikiem przyrody. Niestety okazało się, że drzewo jest w bardzo złej formie i zostało mu już około 3-5 lat życia. Z bólem pożegnaliśmy się z tak pięknym drzewem. Na jego pamiątkę w tym samym miejscu posadziliśmy duży  (około 7 m wys.) buk czerwony.

Projekt ogrodu na tarasach

Ze względu na ukształtowanie terenu ogród jest położony na 3 poziomach. Na najniższym tarasie znajduje się przedogródek z podjazdem w formie ronda. Na tym samym poziomie z boku budynku znajduje się ozdobna część ogrodu ze schodami prowadzącymi na taras środkowy. Wyjście z jadalni prowadzi na część ogrodu znajdującą się na stropodachu basenu.  Na najwyższym tarasie znajdzie się teren poświęcony dla dzieci.

1 poziom – przedogródek wraz z podjazdem w formie ronda to geometryczne założenie bazujące na okręgach. Rondo stanowi centrum tej części ogrodu, od niego kolejno rozchodzą się centrycznie pasy zieleni utworzone ze strzyżonych niskich żywopłotów bukszpanowych przedzielonych mieszanymi nasadzeniami z bylin oraz roślin sezonowych. Ostatni krąg tworzą wysokie trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy. Nad kompozycją góruje wysoki strzyżony szpaler lipy. W okresie wiosennym główną atrakcją tej części ogrodu są tysiące kolorowych tulipanów.

Przy głównym wejściu ustawiono odrestaurowaną rzeźbę, którą odnaleziono w czasie prac budowlanych. Rzeźba stanowi punkt centralny niewielkiego wnętrza – przedsionka, w którym posadzono także brzozy „Doorenbos” oraz łan funki Siebolda. Wiosną w tej części ogrodu królują żonkile i bratki.

Z boku budynku na tym samym poziomie co podjazd znajduje się ścieżka prowadząca do ogrodu. Jest to piękne wnętrze wypełnione strzyżonymi geometrycznie formami bukszpanu oraz cienioznośnymi bylinami. Wiosną całość ozdabiają setki tulipanów, potem stopniowo pojawiają się funkie, tawułki, irysy syberyjskie i zawilce.

2 poziom – ta część ogrodu w 95% znajduje się na stropodach garażu i basenu. Znajdują się tu 2 altany, a pomiędzy nimi 2 wnętrza ogrodowe – niewielki trawnik z dołkiem golfowym oraz ogród stylizowany na ogrody wschodu. Na dachu posadzono drzewa, które ze względu na cienką warstwę podłoża posadzono na stworzonych specjalnie dla nich wzniesieniach. W tej części ogrodu posadzono nieinwazyjne bambusy, zimozielone azalie, tawuły japońskie, funkie oraz kopytnik i epimedium. Do najwyższej części ogrodu prowadzą schody wzdłuż których wykonano schody wodne. Na ścianach oporowych pomiędzy tarasami również znajdują się nieduże elementy wodne. Punktem fokalnym jest kończąca schody ściana z dużym przelewem.

3 poziom – najwyższy taras to niewielki zacieniony trawnik oraz ogród leśny, który ciągnie się w górę aż do wielkiego dębu.