Miejski, Projekty, Średni
Nowoczesny
Gdańsk Nowiec
VII 2013
taras - pomost, pergola, wgłębnik, altana z gabionów

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym

Nowoczesny ogród przy budynku jednorodzinnym w Gdańsku. Jest to projekt ogrodu nowoczesnego, ale nie minimalistycznego. Geometryczne kształty ogrodu zmiękczone zostały dużą ilością roślin, a przede wszystkim kwiatów i traw ozdobnych, które wprost wylewają się z kwietników. Taras betonowy przedłużony został za pomocą poprzecznej kładki drewnianej i szerokich, wygodnych schodów zakręcających pod kątem prostym do ogrodu. Umyślnie zawracająca ścieżka pozwoliła powiązać taras i główne miejsce wypoczynkowe w ogrodzie – wgłębnik, w którym znajduje się trawnik i altana.

Wgłębnik

Wgłębnik powstał z boku budynku i zakończony jest od strony ulicy eleganckim zadaszeniem w formie altany z drewna i gabionów. Sercem wgłębnika jest niewielki trawnik otoczony rabatami, a od strony sąsiedniej działki wysokim strzyżonym żywopłotem. Do wgłębnika prowadza dwa wejścia. Jedno od strony tarasu poprzez drewniany taras i wygodne drewniane schody. Drugie wejście znajduje się tuż przy altanie i łączy przedogródek z ogrodem właściwym.

Altana z gabionów i drewna

Altana powstała z gabionów wypełnionych łupkiem szarogłazowym. Stanowi ona jednocześnie wizualną zasłonę, która skutecznie ogranicza widok z ulicy i przedogródka do ogrodu właściwego. Konstrukcja drewniana „tonie” wśród roślin. Dzięki takiej konstrukcji altany mogliśmy maksymalnie wykorzystać areał działki i przysunąć część wypoczynkową ogrodu do osiedlowej ulicy.

Sad

Za domem zaprojektowaliśmy niewielki sad składający się z kilku drzew i krzewów owocowych. U podstawy drzew zostały posadzone poziomki i truskawki.