Człowiek jest istotą wygodną, która w dodatku z lubością otacza się przedmiotami pięknymi. Są to jednak nie tylko dzieła sztuki, przepiękne meble czy luksusowe samochody… Są to również krajobrazy. W naszych domach popularne są imitacje skał w postaci kamiennych okładzin, całe ekosystemy morskie ujęte w akwariach, miniaturowe lasy tropikalne w oranżeriach czy fragmenty pachnącej Italii na ziołowych parapetach naszych kuchni… Czasami niecałkiem świadomi otaczamy się miniaturowymi krajobrazami ponieważ jako element przyrody najlepiej wypoczywamy właśnie na łonie natury.
Przenoszenie krajobrazów chyba najbardziej popularne już od wieków było w Japonii oraz w Chinach gdzie tamtejsi ogrodnicy starali się odzwierciedlić naturalne piękno przyrody w swych ogrodach. Następnym przykładem mogą być alpinaria, w których układ skał oraz roślinność nawiązywały do wybranych fragmentów górskich. W historii ogrodów nie tylko wielcy podróżnicy starali się przywieźć ze swych wojaży pamiątki w postaci roślin. Każdy z nas przywozi z wakacji jakieś smaki, zapachy i widoki, które przynoszą mu na myśl miłe chwile w gronie rodziny i przyjaciół, chwile które chciałby utrwalić. Właśnie dlatego wokół naszych domów, które również projektowane są na różne style powstają niczym żywe pocztówki z wakacji fragmenty ogrodów stylizowane na styl włoski, angielski, chiński czy śródziemnomorski. Powstają też ogrody z fragmentami krajobrazów wodnych oraz skalnych, czy przepiękne łąki kwietne, które popularne były już w średniowieczu. Teraz w dobie pro ekologii łąki kwietne przeżywają wielki powrót i są hitem ostatnich kilku sezonów. Robią również furorę jako elementy ogrodów pokazowych na różnych światowych wystawach.
Popularność łąk wynika nie tylko z faktu, że w odróżnieniu od krótko strzyżonego trawnika nie wymaga tak wielu nakładów pracy. Aby trawnik był ładny i efektowny musimy go kosić jeden-dwa razy w tygodniu, łąkę kwietną możemy kosić nawet raz do roku. Trawnik wymaga równomiernego i systematycznego nawożenia oraz nawadniania. Łąka kwietna obejdzie się bez takich luksusów. Łąka kwietna nie wymaga też dużej staranności w przygotowaniu podłoża. Jeżeli gleba będzie miejscowo inna na trawniku będą pokazywać się place o różnej sile i standardzie wzrostu. Łąka kwietna natomiast podziękuje nam za takie niedogodności większą różnorodnością gatunków. Oczywiście nie musimy zupełnie rezygnować z eleganckich trawników!! Łąki kwietne mogą jednak być doskonałym rozwiązaniem w różnych ogrodach zarówno dużych jak i małych, ogrodach sielskich, poza miastem, ale również i w ogrodach nowoczesnych w centrum miast. Łąki kwietne są również doskonałym rozwiązaniem dla domów sezonowych oraz dla leniuchów…
Łąki kwietne to mieszanki traw oraz kwitnących roślin wieloletnich i jednorocznych. Trawy najczęściej dosiewają się same, a nasiona pojedynczych kwiatów łąkowych można zebrać własnoręcznie. Jeżeli na naszym terenie mamy podobne warunki glebowe, wodne i świetlne jak w miejscu w którym rosły możemy je wysiać i czekać na efekty. Nasiona mieszanek oraz wybranych gatunków można również kupić u specjalisty, który na zamówienie może dobrać dla nas mieszankę odpowiednią dla naszego terenu a nawet w wybranych przez nas kolorach. W ten sposób możemy osiągać różnorodne efekty. Typowa łąka zmienia się swym wyglądem co roku ponieważ z czasem różne gatunki zaczynają dominować. Aby zachować co sezon ten sam wygląd łąki należy kontrolować jej skład. W dużych ogrodach łąki kwietne mogą znaleźć zastosowanie w sadach, w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych oraz na terenach nieco bardziej odsuniętych od zabudowań. W dużych łąkach kwietnych można wycinać ścieżki, które co jakiś czas mogą meandrować w zupełnie innym kierunku. Przy takim rozwiązaniu oczywiście dukty muszą być koszone nieco częściej.
Łąka kwietna doskonale nadaje się również do ogrodów nowoczesnych. Duże łany traw i delikatnych kwiatów doskonale kontrastują ze współczesną nawet najbardziej minimalistyczną zabudową. Beton, szkło i metal mogą być wspaniałym tłem dla poruszanej wiatrem roślinności, która jednocześnie nie zasłoni zabudowań. Swą zwiewnością nie jest też żadną konkurencją dla budynków może jedynie stanowić ich dopełnienie.
Czas na małe ogrody. Tu możemy zastosować łąkę z roślin wieloletnich. Nie musi to być typowa łąka kwietna. Dzięki zastosowaniu klasycznych bylin ogrodowych nawet na niewielkim fragmencie możemy osiągnąć długotrwały efekt. W małych ogrodach stworzenie rabaty, która nie tylko miejscowo będzie atrakcyjna przez cały rok jest dość trudne. Sadzenie mieszaniny roślin pozwoli, aby w danym momencie niektóre z nich były w stadium rozwoju kwiatów, inne właśnie kwitły, a jeszcze inne zdobiły rabatę przekwitniętymi kwiatostanami lub owocostanami. Warto również zastosować wyższe trawy ozdobne oraz rośliny cebulowe kwitnące o różnych porach roku. Należy jednak pamiętać, że wszystkie rośliny powinny mieć przybliżone wymagania co do gleby, nasłonecznienia oraz nawadniania.
Jeżeli chcemy, aby nasz ogród znajdował się przy nowoczesnej zabudowie, to również tu możemy zastosować nasadzenia przypominające łąkę kwietną. Nawet na niewielkiej działce przy zabudowie szeregowej czy na tarasie możemy osiągnąć doskonałe efekty. Wystarczy odpowiedni kształt kwietników, mała architektura nawiązująca do zabudowań oraz kilka grup krzewów, które będą stanowiły masywne tło dla zwiewnych kwiatów.
Łąki kwietne to element ogrodu, który nie wymaga dużych nakładów pracy, nie potrzebuje systematycznego nawadniania i nawożenia. To nie tylko bogactwo gatunkowe roślin, ale także miejsce, do którego będą zlatywać motyle, pszczoły, chrząszcze oraz różnorodne ptaki. Pomimo tak małych nakładów możemy mieć doskonały efekt, a przede wszystkim satysfakcję z oryginalnego ogrodu.
Tekst i fot. Agnieszka Hubeny – Żukowska