Ogród jest jak czarodziejska scena, która żeby oczarować potrzebuje tylko odpowiedniej scenografii. Oczywiście każdy z nas jest indywidualnością i dlatego potrzebujemy różnych czarów. Dla tych, którzy chcą, aby ich ogród był lekki i zwiewny niczym piórko polecam przejrzystości w różnej formie i postaci. Przestrzeń ogrodowa lubi być dzielona, lubi też, kiedy nie wszystko jest w pełni oczywiste. Tajemnicze zakątki, wydzielone choćby lekką zasłoną, wnętrza ogrodowe, powierzchnie pod koronami drzew… To dzięki nim ogród staje się dużo ciekawszy. Bariery, przepierzenia, parawany to one ograniczając nasze pole widzenia prowadzą nasz wzrok w miejsca, które przemyślanie wytyczył projektant. Bariery te nie muszą jednak byś ciężkie lite i monumentalne. Nie we wszystkich ogrodach potrzebne są masywne materiały budowlane. Nie wszędzie kamienne, betonowe czy ceglane mury zdają egzamin. Ażurowe elementy z drewna, metalu czy tworzyw sztucznych, tafle szkła a nawet kotary wodne również mogą dać doskonały efekt. Są lekkie, przejrzyste i świetnie sprawdzają się w nowoczesnych ogródkach przydomowych, a także ogródkach powstających zarówno na tarasach, balkonach jak i na dachach. Szkło i przejrzyste tworzywa z powodzeniem stosowane są w ogrodach całego świata od ładnych kilku lat. Z przejrzystych materiałów powstają aktualnie chyba wszystkie rodzaje małej architektury ogrodowej. Od ogrodzeń i parawanów poprzez murki, kładki, elementy wodne aż do mebli ogrodowych. Przekonać się o tym możemy zarówno śledząc prasę jak i odwiedzając wystawy ogrodnicze.

Granice naszych posesji często są szare i nudne, nie jednokrotnie po prostu brzydkie. W wielu przypadkach ogrody przylegają do ścian sąsiadujących budynków. Rozwiązaniem na tego typu brzydotę oraz na problem braku możliwości wiązania się z sąsiadującymi, nie naszymi, ścianami są przejrzyste parawany. Odsunięte od wspomnianego muru mogą współtworzyć oryginalną całość. Do tej pory niechciany mur może się stać doskonałym tłem dla fantazyjnych wygibasów z tworzywa, metalu czy innego materiału. Proste kształty możemy wykonać także z drewna lub wodoodpornych płyt. Pomiędzy parawanem a ścianą możemy zainstalować oświetlenie lub posadzić zwiewne rośliny. Trawy ozdobne w miejscach nasłonecznionych lub wysokie paprocie w miejscach gdzie mamy więcej cienia.
Altana to element, którego nie może zabraknąć we współczesnym ogrodzie. Obecnie altany przyjmują różne funkcje. Od miejsca odpoczynku poprzez letnie kuchnie aż do gabinetów na świeżym powietrzu. Tak jak różnorodne są funkcje altan tak różne są ich wielkości, kształty oraz materiały, z których są wykonane. Ciężkie budowle potrzebują przestrzeni jednak na lekką, przejrzystą konstrukcję i w małym ogródku znajdzie się miejsce. Altany mogą być, bowiem wykonane ze stelaży z metalu lub drewna wypełnionych szkłem, przeświecającym tworzywem lub elementami ażurowymi.
Szkło w ogrodzie dodaje nie tylko lekkości, ale także przejrzystości i trójwymiarowości. Jeżeli nasz ogród wydaje nam się ciężki i ciemny wystarczy wprowadzić do jego projektu dwa elementy. Szkło w powiązaniu z wodą tworzą elementy, które żyją swoim życiem, wprowadzając do otaczającej je przestrzeni ruch, światło i dźwięk. Nawet największe konstrukcje ze szkła poprzez swą kruchość i jasność wydają nam się jaśniejsze, mniejsze i delikatniejsze.
Szkło i przejrzyste tworzywa na dobre zagościły w naszych domach i ogrodach. Hitem są dizajnerskie przeźroczyste krzesła. W ogrodzie można jednak poszaleć jeszcze bardziej. Dlaczego nie połączyć elementu wodnego z meblami ogrodowymi? Na jednej z wystaw Chelsea projektanci zaproponowali stół szklany, zpod którego wylewała się woda. Podobne rozwiązanie przedstawiono rok temu tym razem stół był jednocześnie akwarium. Takie rozwiązania są doskonałe dla odważnych posiadaczy małych ogródków.
Szkło może być także wykorzystane, jako delikatne dodatki ogrodowe. We wnętrzu posiadanie wazonu, rzeźby czy statuetki na półce jest dość oczywiste. Dlaczego jednak nie ozdobić naszego ogrodu? Rzeźby i mała architektura dodadzą uroku nawet najpiękniejszemu ogrodowi kwiatowemu. Z drugiej strony w ogrodach minimalistycznych mogą stanowić najważniejszy element kompozycji.
Zasłony i kotary w ogrodzie doskonale dzielą jego przestrzeń na mniejsze wnętrza. Podziały te nie muszą być jednak tak zupełnie oczywiste. Nawet baldachim tworzy pod swym zadaszeniem wnętrze, nawet, jeżeli nie jest otoczone ścianami. Kotary wodne również pomimo swej przejrzystości stanowią doskonałe ramy wnętrza. Dodatkowo wprowadzają ruch, światło no i przepiękny dźwięk w postaci szumu wody. Aby zdawały egzamin tego typu elementy powinny jednak powstawać w miejscach zacisznych i bezwietrznych. W innym wypadku z kotary możemy mieć ogrodowy zraszacz…
Zamiast typowej kotary wodnej możemy zastosować wąskie słupy szklane, które swym wyglądem odzwierciedlają słupy wodne. Tego typu architekturze nie przeszkadzają lekkie podmuchy wiatru. Mogą nawet w pewnym stopniu zasłaniać miejsce odpoczynku czy leżakowania. Jeżeli słupy szklane ustawimy w zbiornikach ze stojącą wodą zbiorniki te podziałają jak tafle luster zwielokrotnią efekt słupów i optycznie wydłużą je.
Tekst i fot. Agnieszka Hubeny – Żukowska