Na balkonie
Balkon to miejsce, które często towarzyszy naszym pokojom dziennym, przestrzeń ta jest jednak ciągle niedoceniana. Balkon i taras stanowią jednak doskonałą przestrzeń do zagospodarowania jako kącik relaksu. Odpowiednio urządzając i meblując ten niewielki obszar możemy osiągnąć zaskakujące wyniki. Kompozycja balkonu powinna nawiązywać do stylu i kolorystyki wnętrza pokoju, do którego przylega i z którego będzie oglądany. Nasz przykładowy balkon to wygodne miejsce wypoczynku pełne barwnych pledów i poduch uzupełnione detalami o współgrającej kolorystyce. Na balkonie oprócz popularnych skrzynek kwiatowych możemy również ustawić ozdobne donice z roślinami sezonowymi oraz bylinami czy też niewielkimi krzewami. Musimy jednak pamiętać, że balkon ma swoją ograniczoną nośność, nie powinniśmy, więc przesadzać z ciężarem ustawianych na nim ozdób. Na dużym słonecznym balkonie możemy pokusić się na rośliny o tropikalnym wyglądzie nawet, jeżeli w naszym klimacie są one jedynie roślinami sezonowymi np.: paciorecznik czy rącznik. Możemy również wystawić nasze rośliny domowe, którym dobrze zrobi świeże letnie powietrze. Z wystawianiem tych roślin powinniśmy jednak poczekać, aż temperatury powietrza ustabilizują się i zrobi się naprawdę ciepło. Na balkonach najlepiej wyglądają kompozycje różnej wielkości donic należy jednak pamiętać, że mogą one szybko przesychać i należy je często i regularnie podlewać oraz nawozić. Warto jest też, zwłaszcza w skrzynkach kwiatowych sadzić odpowiednio skomponowaną mieszaninę różnych gatunków roślin. Możemy w jednej skrzynce umieścić zarówno rośliny kwitnące jak i te ozdobne z liści, rośliny wyprostowane oraz te o pokroju zwisającym. W ten sposób stworzymy barwną, a przede wszystkim trwałą kompozycję.

W małym ogrodzie
Nawet w najmniejszym ogrodzie można wygospodarować miejsce na kącik relaksu. Wystarczy niewielki fragment nawierzchni utwardzonej tak, aby zmieścił się chociażby stolik i dwa krzesełka. Taki mały ogródek to połączenie projektu balkonu z fragmentem ogrodu. Powinny się tu znaleźć zarówno rośliny posadzone w gruncie jak i rośliny w donicach. W niewielkim ogródku znajdzie się miejsce na niskie ozdobne drzewa na przykład pięknie kwitnące jabłonie rajskie lub wiśnie ozdobne oraz robinie akacjowe odmiany „Umbraculifera”, o regularnych kulistych koronach Krzewami nadającymi się do małych ogródków są takie, które osiągają niewielkie wymiary od 0,3-1,2m wysokości. Z krzewów liściastych, które powinny dominować w kąciku relaksu, można polecić wszelkie odmiany tawuły japońskiej, miniaturową formę lilaka (potocznie nazywanego bzem): lilak Meyera „Palibin” lub rośliny znoszące cięcie takie jak bukszpan pospolity, niskie odmiany berberysu czy ligustr. Wśród roślin wieloletnich, w małym ogrodzie możemy sobie pozwolić na pozostawienie miejsca na rośliny sezonowe, które wedle uznania będzie można uzupełniać np.: wiosennymi hiacyntami, letnimi begoniami czy też jesienną kapustą ozdobną. Nieduże ogrody to również pole popisu dla ogrodników hobbystów, którzy mogą „pobawić się” kolorem i dosiać w wolne miejsca rośliny jednoroczne. Aby w ogrodzie panowała miła atmosfera można zainstalować niewielki element wodny: kaskadę, strumień, małą fontannę lub po prostu dzban z przelewającą się wodą. W ten sposób „zagłuszymy” odgłosy z sąsiednich ogródków i skupimy się na cichym, uspakajającym szumie wody. W małych ogrodach bardzo ważne są detale. Wolno stojące dzbany czy też rzeźba ogrodowa doskonale dopełnia kompozycję.

W ogrodowej altance
Ogrodowa altanka powinna być ustawiona w pewnej odległości od budynku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla nieco większych ogrodów. Ze względu na zadaszenie altana może służyć swoim właścicielom i ich gościom zarówno w gorące słoneczne dni jak i jesienne popołudnia. W lecie daje upragniony cień, w deszczowe dni chroni przed wilgocią, a w jesienne chłodne wieczory możemy ustawić w niej ogrodowe podgrzewacze i dłużej cieszyć się pobytem na świeżym powietrzu. Altanki mogą mieć różną formę i wykonane mogą być z różnorodnych materiałów, ale należy pamiętać, że powinny swym wyglądem nawiązywać zarówno do architektury głównego budynku jak i do stylu ogrodu, w którym zostaną ustawione. Prezentowana altana znajduje się w środku ogrodu ziołowego i swą formą nawiązuje do stylu wiejskiego. Ogródki ziołowe to wspaniałe miejsce do wkomponowywania kącików wypoczynku. Pachnące kwiaty i zioła bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie, a jeżeli jemy akurat obiad czy kolację to dodatek świeżych ziół będzie doskonałym dopełnieniem posiłku. Wokół altany ustawiono również ceramiczne donice z ziołami oraz kwiatami sezonowymi. Do obsadzania pojemników możemy użyć różnych roślin, a zwłaszcza ekspansywnych ziół, których nie powinniśmy sadzić do gruntu w ogrodzie: mięta, a szczególnie jej kolorowo listna odmiana „Variegata” oraz melisa lekarska, która ma również formę o liściach w złote plamy. Doskonale w doniczkach dają sobie również radę często stosowane w kuchni pietruszka oraz bazylia, która jest jednak ziołem sezonowym. Sadząc zioła w donicach musimy pamiętać, że aby wyglądały one ładnie muszą być często uszczykiwane. W ten sposób rośliny będą się zagęszczać i cieszyć nasze oko ładnym pokrojem przez cały sezon.
Tekst i zdjęcia Agnieszka Hubeny-Żukowska