Zacznę od mojego ulubionego, który utrzymuje się zresztą od kilku lat. Jest to ogród kwiatowy z elementami nasadzeń sielskich, którego główną strukturę stanowią strzyżone krzewy. Tego typu ogródki doskonale zaadaptować można zarówno, jako przestrzenie zgeometryzowane jak i swobodne, duże i małe, w gruncie, albo w skrzyniach na dachu. Ze względu na swoją uniwersalność takie ogrody pojawiają się i w miastach przy domach prywatnych czy przy firmach, i na dużych przestrzeniach ogrodów pozamiejskich, jako wydzielone wnętrza ogrodowe. Ogrody te charakteryzują się gęstymi nasadzeniami z bylin i krzewów. Byliny sadzone są w sposób nieregularny, zazwyczaj są to mieszanki różnogatunkowe roślin kwitnących o różnych porach roku. Często dodatkowo urozmaicane są obsadzeniami z roślin cebulowych. Kolorystyka kwiatów może być różnorodna. Sadzi się zarówno mieszanki jednokolorowe, pastelowe zestawienia bieli i różnych odcieni różu czy błękitu jak i bardziej zdecydowane kompozycje z zastosowaniem fioletów i pomarańczy, czy błękitów i żółci.

Kolorystyka uzależniona jest od preferencji właścicieli ogrodów, od materiałów wykorzystanych przy jego budowie oraz od kolorów występujących w najbliższym otoczeniu. Rośliny dobierane są tak, aby tworzyły jednolitą łąkę kwiatową. Sadzone są, zatem mieszanki roślin o różnej wysokości i wielkości kwiatów. Pomimo tego, że mieszanina bylin może się nam kojarzyć z bałaganem to dzięki temu, że rośliny są sadzone w ściśle przeznaczonych dla nich przestrzeniach to całość wygląda bardzo schludnie i interesująco. Strzyżone masy krzewów, tworzone są najczęściej z roślin ozdobnych ze swych zielonych liści. Popularne są graby, czerwonolistne buki oraz krzewy zimozielone takie jak bukszpany, laurowiśnie, ostrokrzewy, cisy oraz żywotniki. Tego typu ogrody mają bardzo dużo walorów i to nie tylko estetycznych, ale także pielęgnacyjnych. Gęste nasadzenia nie tylko doskonale wyglądają, ale i ograniczają wzrost chwastów. W tego typu ogrodach trawnik sprowadzony jest do minimum i zajmuje zazwyczaj bardzo małą powierzchnię, a w małych ogródkach zupełnie się z niego rezygnuje.
Innymi trendami, które widoczne są głównie w życiu codziennym są ekologia oraz recykling. Pojawiają się one również w sztuce ogrodowej w postaci elementów małej architektury wykonanych na przykład z drewna czy cegły rozbiórkowej, z tworzyw sztucznych i metalu z recyklingu. Duży nacisk kładzie się również na oszczędność wody oraz ograniczenie wylewania deszczówki do kanalizacji deszczowej. Wykorzystywanie wody opadowej nie wiąże się jednak jedynie z kolekcjonowaniem jej w szczelnych zbiornikach oraz późniejszym stosowaniem jej do nawadniania. Dużo częściej buduje się tak zwane ogrody bagienne. Woda zbierana jest z rynien i rozsączana po powierzchni w specjalnie ukształtowanych korytkach, obniżeniach w gruncie lub zbiorniczkach, które są wkomponowane w ogród. Woda opadowa jest również wykorzystywana do napełniania i uruchamiania okresowych elementów wodnych. Do budowy ekologicznych ogrodów stosuje się najczęściej materiały pochodzące z rozbiórki: cegłę, drewno, kamień oraz takie, które zostały utworzone z materiałów z recyklingu. Warto nadmienić, że grody takie nie muszą mieć charakteru ogródka wiejskiego pełnego starych narzędzi, beczek czy ceglanych ruinek. Ogrody ekologiczne coraz częściej przyjmują wygląd bardzo nowoczesny.
Niezmiennie modne pozostają również ogródki tak zwane angielskie. Czyli ogrody, w których sadzone są różnokolorowe kompozycje krzewów, bylin oraz roślin jednorocznych w towarzystwie obrośniętych kwitnącymi pnączami altanek i donic z aromatycznymi ziołami. Modne są również ogrody stylizowane na orientalne, w których głównymi elementami są drzewka bonsai, żwirowe nawierzchnie oraz odpowiednio skomponowane bloki skalne lub duże głazy.
Modne są różne style ogrodowe jednak we wszystkich powtarzają się pewne gatunki oraz odmiany roślin. Są to na przykład nieduże kwitnące drzewka takie jak jabłonki „rajskie”, czy wiśnie ozdobne. Zajmująca niedużo miejsca i nadające się nawet do najmniejszych ogrodów drzewka o kulistym pokroju koron: surmia bignoniowa „Nana”, czy robinia akacjowa oraz wiśnia pospolita odmiany ”Umbraculifera”. Bardzo modne są również drzewa o kolorowym ulistnieniu np.: klon zwyczajny „Crimson Sentry” – niewielkie drzewo o czerwonych liściach i kolumnowym pokroju, równie niewielka glediczia trójcierniowa „Sunburst” o delikatnych żółtych liściach, czy jarząb mączny „Magnifica” o pokrytych jakby srebrnych filcem liściach. Jeżeli chodzi o krzewy o ozdobnych liściach to odmian jest bardzo dużo, niemniej jednak od kilku lat popularnością cieszą się berberysy różnej wielkości, pokroju i maści, derenie, trzmieliny, perukowce i pęcherz nice o żółtych i czerwonych liściach a przede wszystkim niesłychanie odporne na choroby i szkodniki oraz bardzo długo kwitnące tawuły japońskie. Jeżeli chodzi o byliny to chyba najbardziej popularną obecne w europie jest jeżówka – Echinacea oraz jej niezliczone gatunki i odmiany. Kwiaty jeżówki mogą występować w kolorze purpurowym, różowym, białym, żółtym i pomarańczowym oraz w różnych odcieniach tych kolorów. Doskonale nadają się zarówno do ogrodów angielskich jak i do założeń nowoczesnych. Przepięknie komponują się z innymi roślinami kwitnącymi oraz z trawami ozdobnymi, które również są bardzo modne. Z innych bylin, które robią furorę na światowych wystawach jest niewątpliwie żurawka. Ta nie wysoka roślinka pochwalić się może licznymi odmianami o ciekawych kolorach liści. Są tu odmiany o liściach żółtych, pomarańczowych, czerwonych a nawet nakrapianych na przykład odmiana „Hercules” ma liście ciemnozielone z żółtymi zaciekami a „Miracle” liście purpurowe z żółtym obrzeżeniem. Te nieduże rośliny doskonale nadają się do okrywania większych powierzchni i tworzenia grup kolorystycznych.
Modnych roślin i styli jest bardzo dużo, ale ich moda wynika głównie z promocji! Pamiętajmy, zatem, że modny ogród to taki, który nam się podoba, pasuje do otoczenia i domu, spełnia wyznaczone przez nas funkcje i a przede wszystkim daje nam dużo satysfakcji!
Tekst i zdjęcia Agnieszka Hubeny-Żukowska