Trawy ozdobne to jedne z najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych roślin ogrodowych. Ich szeroka gama gatunkowa i odmianowa, a co za tym idzie różnorodność wielkości, kolorów oraz pokrojów pozwala na stosowanie traw właściwie w każdym ogrodzie. Trawy to rośliny raczej niewymagające. Nie licząc gatunków czy odmian, które pochodzą z cieplejszych klimatów i wymagają okrywania na zimę (na przykład trawa pampasowa). Trawy ozdobne mają wiele atutów. Weźmy na przykład ich barwę -występują właściwie w każdym kolorze począwszy od różnych odcieni zielonego, poprzez żółty, niebieski aż do czerwonego (np.: Imperata cylindrica „Red Baron”). Jeżeli chodzi o wielkość to najmniejsze trawy mają zaledwie kilka centymetrów wysokości, podczas gdy niektóre mogą osiągać ponad 2 metry. Jedne są delikatne i zwiewne, inne sztywne i kłujące. Również ich wymagania siedliskowe mogą być skrajnie różne. Odpowiednio dobierając gatunki trawy ozdobne możemy posadzić zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu, na glebach lekkich i piaszczystych oraz na glebach żyznych a nawet wilgotnych. Ze względu na swoje walory, już od kilku lat trawy są bardzo modne i to nie tylko w założeniach przydomowych, ale i w zieleni reprezentatywnej przy budynkach siedzib firm oraz w zieleni miejskiej.

Trawy to doskonały wypełniacz lub dodatek zwłaszcza na rabatach bylinowych. Nie dość, że dodaje ogrodowi lekkości to stanowi doskonały kontrast dla wielu kwiatów. Z trawami świetnie komponują się zarówno rośliny o dużych kwiatach i masywnych płatkach, na przykład róże, piwonie, jeżówki, dzielżany, czosnki ozdobne jak i rośliny o dużych liściach, na przykład funkie, rozchodniki okazałe czy rodgersje. Trawy pięknie wyglądają również w towarzystwie roślin o delikatnych, drobnych kwiatach, na przykład perowskia, wiązówka oraz z roślinami iglastymi na przykład kosodrzewina.
Trawy ozdobne są bardzo zmienne. Jako byliny mają do zaoferowania wiele i to o różnej porze roku. Na wiosnę pokazują się młode liście, w lecie liśćmi traw kołysze wiatr dzięki czemu mamy nie tylko efekt wizualny ale również przyjemny delikatny dźwięk. Jesienią pojawiają się cudowne kwiatostany, które mogą być ozdobne nawet zimą, kiedy osadza się na nich koronkowy szron. Trawy są tak piękne, że nie potrzebują żadnych dodatków. Wśród traw ozdobnych są też gatunki zimozielone lub częściowo zimozielone.
Trawy ozdobne to piękne rośliny architektoniczne. Mogą być ozdobą każdego ogrodu założonego w stylu nowoczesnym. Doskonale sprawdzają się także w ogrodach minimalistycznych. Dodają wnętrzom charakteru. W zależności od odmiany możemy uzyskać wrażenie surowości i czystości, ale także miękkości, delikatności i zwiewności. Odbiór wnętrza ogrodowego, w którym występują trawy ozdobne uzależniony jest nie tylko od gatunku czy odmiany roślin, ale także od sposobu ich aranżacji.
Trawy ozdobne to rośliny z pomocą, których możemy osiągnąć różnorodne efekty. W śród traw i bylin możemy na przykład stworzyć ogród sielski, nad którym unosić będą się pszczoły i motyle. Swobodne nasadzenia odpowiednio dobranych roślin to klucz do sukcesu. Wystarczy dodatek w postaci drewnianej ławeczki, miękkiego fotela czy bardziej nowoczesnych mebli i wnętrze ogrodowe jest gotowe. Ogrody wypełnione trawami ozdobnymi mogą być również bardzo ekologiczne, ponieważ nie wymagają częstej pielęgnacji (właściwie tylko raz w roku). Łany traw są także miejsce schronienia oraz źródłem pokarmu wielu gatunków zwierząt.
Trawy ozdobne są piękne same w sobie. Możemy je wykorzystywać w wielko powierzchniowych, jednogatunkowych nasadzeniach lub robić kompozycje z samych traw. Jeżeli nasz ogród nie jest wielki lub w ogóle dysponujemy jedynie tarasem lub balkonem to trawy również są trafnym wyborem. Te rośliny można z powodzeniem uprawiać w donicach lub dużych skrzyniach. Świetnie znoszą wiatry, dlatego są doskonałym rozwiązaniem również dla ogrodów na dachach gdzie wysokie trawy możemy stosować, jako zielone parawany.

Niskie trawy ozdobne doskonale zadarniają. Najmniejsze mogą być sadzone w ogrodach skalnych, przy wrzosowiskach czy niewielkich rabatach. Słabiej rosnące trawy doskonale wyglądają też w donicach zarówno, jako solitery jak i dodatki do roślin na przykład sezonowych. Wysokie możemy sadzić w towarzystwie dużych bylin i krzewów. Wysokie strzeliste trawy doskonale komponują się z małą architekturą oraz z dużymi dzbanami. Masywne trawy ozdobne mogą też tworzyć bariery oraz wygrodzenia prawie tak skutecznie jak żywopłoty.
Tekst i fot. Agnieszka Hubeny – Żukowska