Realizacje, średni
angielski
Kaszuby
2019
250m2
biały, rzeźba, stal kortenowska, nawierzchnie mineralne,

Biały ogród

Biały ogród to jedno z wnętrz ogrodowych większego założenia wokół domu prywatnego na Kaszubach. W 2020 roku rzeźba z tego ogrodu została wyróżniona na London International Creative Competition 2020

 

Głównym celem projektu było stworzenie geometrycznego ogrodu wypełnionego swobodnymi nasadzeniami z bylin oraz krzewów. Wspólną cechą wszystkich roślin wykorzystanych w tym ogrodzie jest to, że kwitną w odcieniach bieli, a liście mają koloru zielonego sinego lub srebrnego.

Ogród powstał na planie prostokąta. Okala go jedna wewnętrzna ścieżka tworząca kwadrat oraz 2 alejki krzyżujące się w centrum ogrodu. Powstały w ten sposób 4 kwadratowe kwatery, których środki podkreślają jabłonie jadalne. Z trzech stron ogród otoczony jest żywopłotami. Z każdej z innego gatunku krzewów co wynika z sąsiadujących wnętrz ogrodowych. Jest tu więc żywopłot z grabu, z ligustru oraz z żywotnika. Czwarta ściana ogrodu białego jest otwarta na piękny krajobraz Kaszub.

Dużą rolę odgrywają w ogrodzie białym rzeźby. Na skrzyżowaniu alejek ustawiono duża misę/kosz wykonaną ze stali kortenowskiej. Na zakończeniu główniej alejki prowadzącej w stronę otwartego widoku na otaczające ogród pola znajduje się rzeźba przedstawiająca dusze ogrodu. Jest to popiersie wykonane z białej gliny szamotowej ustawione na piedestale z drewna. Dusza posiada skrzydła wykonane ze stali kortenowskiej, które nawiązują do misy w centrum ogrodu.

Ścieżki w ogrodzie białym wykonane zostały z nawierzchni mineralnej w kolorze piaskowym, którą spinają krawężniki ze stali.

Dobór roślin w ogrodzie został zaplanowany tak, aby przestrzeń była atrakcyjna przez cały rok, a rośliny kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Bioróżnorodność oraz atrakcyjność dla zapylaczy, była jednym z głównych założeń.

Ogród został założony w stylu angielskiego ogrodu bylinowego z mocnym wpływem holenderskiej fali naturalistycznej.

Rzeźba – to dusza  opiekuńcza tej przestrzeni. Przyleciała w to miejsce i zafascynowana jego spokojem zostawia za sobą swoje skrzydła stając się jednością z otoczeniem.

Rzeźba składa się z 2 części. Z ceramicznego popiersia z gliny szamotowej na drewnianym postumencie oraz znajdujących się w pewnej odległości od niego skrzydeł ze stali Cortenowskiej. Patrząc od przodu widzimy skrzydlatą duszę, jednak przechodząc się po ogrodzie spostrzegamy, że dusza oddzieliła się od skrzydeł manifestując chęć pozostania w tym miejscu.