Duży, za miastem
klasyczny, sielski
Polska
2018
5000m2
krajobraz, elegancja

Elegancja i piękno krajobrazu

Elegancja i piękno krajobrazu

Głównym założeniem tego projektu było połączenie elegancji architektury budynku oraz piękna otaczającego krajobrazu.

Posiadłość z budynkiem usytuowanym w przestrzeni otwartego pola wymagała określenia wielkości, kształtu oraz granic przyszłego ogrodu. Zdecydowaliśmy się na nietypowy układ przedogródka oraz ogrodu właściwego.

Długi wjazd podkreślony został nasadzeniami z drzew alejowych pod którymi założono strzyżony trawnik przechodzący dalej w łąkę kwietną. Przedogródek został oddzielony od długiej alei wjazdowej poprzez powtórzenie bramy wjazdowej, która podkreśla elegancję budynku. Podjazd został wykonany w formie ronda na rzucie prostokąta wydłużonego w stronę bramy wjazdowej. W ten sposób kompozycja skoncentrowała się na wejściu głównym do budynku odwracając uwagę od pobliskich garaży. Zieleń w tej części ogrodu ma prostą formę, którą tworzą głównie strzyżone żywopłoty grabowe, kule bukszpanowe oraz niskie zimozielone trawy. Nad całością górować będą platany wyznaczające oś widokową na rezydencję.

Ogród właściwy znajdujący się za budynkiem sąsiaduje z polami uprawnymi, a dalej z lasem. Zaproponowaliśmy, aby w pewnych częściach ogrodu granica pomiędzy uprawną łąką (terenem zewnętrznym), a wnętrzem ogrodowym była umowna. Nie wprowadziliśmy tu żadnego ogrodzenia, ani żywopłotu. Jedynie linia ozdobnych traw oraz strzyżone prostopadłościany grabów wskazują miejsce, gdzie kończy się ogród.

W ten sposób ogród łączy się z pięknym krajobrazem znajdującym się w granicach działki oraz poza nią.

W bliskim sąsiedztwie budynku zaplanowane zostały rabaty bylinowe pełne kwiatów, natomiast w dalszej odległości forma i dobór roślin stają się dużo prostsze. Projekt ogrodu założył powstanie kilka wnętrz ogrodowych: przedogródka, ogrodu rekreacyjnego, sadu z placem zabaw dla dzieci, ogrodu kwiatowego, wgłębnika z miejscem wypoczynkowym, ogrodu warzywnego i miejsca na ognisko.