Średni, Miejski, Realizacje
Nowoczesny
Kaszuby
2019
800 m2
Stal kortenowska, palenisko, ściana, pergola, drewno, ogród bylinowy

Ogród z charakterem

Ogród z charakterem zlokalizowany jest współczesnym ogrodem z gęstymi rabatami mieszanymi oraz małą architekturą z drewna i stali kortenowskiej. Wydzielono tutaj kilka wnętrz ogrodowych: przedogródek, taras z ogrodem brzozowym, ogród wypoczynkowy, przestrzeń dla dzieci.

Przedogródek

Ta część ogrodu zaplanowana została jako reprezentacyjna. Ze względu na duże nasłonecznienie zaproponowano tu rośliny kwitnące oraz trawy ozdobne w towarzystwie wielopniowych niskich drzew. Dodatkowo w nawierzchni proponuje się posadzenie krótkich linii żywopłotu grabowego, które nadadzą geometrii założeniu ogrodowemu.

Z przedogródka jest bezpośredni dostęp do tarasu oraz przestrzeni dla dzieci. Ta ostatnia znajduje się na nieco wyższym poziomie i prowadzą do niej 2 szerokie, betonowe platformy dodatkowo podkreślone dużymi głazami.

 

Taras z gajem brzozowym

Wokół budynku znajduje się duży taras z Eco drewna. Na przedłużeniu okna po stronie południowo wschodniej proponuje się stworzenie wydłużonego trawnika otoczonego niskim żywopłotem grabowym z jednej strony oraz niskim murkiem i szpalerem hortensji bukietowych z drugiej ogrodowego.

Wnętrze wypełnione zostanie niskimi brzozami Doorenbos, kulami bukszpanowymi oraz kwitnącymi bylinami i niskimi trawami ozdobnymi. Całe wnętrze ogrodowe ma mieć charakter gaju brzozowego i zaplanowane jest w odcieniach zieleni, bieli i błękitu. Na zakończeniu wnętrza powstanie regularny placyk z prostą, ale ciężką konstrukcją na hamak.

 

Ogród wypoczynkowy

Przy tarasie po stronie południowo zachodniej proponuje się utworzenie niewielkiego wnętrza z nawierzchnią z nawierzchni mineralnej. Wnętrze zostanie wydzielone poprzez niski żywopłot z grabu oraz wielopniowe formy klonów tatarskich. Głównym elementem ozdobnym tej części ogrodu będzie ściana z panelem ze stali kortenowskiej z wycięciami oraz oświetleniem. Dodatkowo proponuje się ustawienie tu ciężkich siedzisk dębowych w formie prostopadłościanów oraz paleniska ze stali kortenowskiej.

Ta część ogrodu połączona będzie komunikacyjnie zarówno z tarasem i gajem brzozowym jak i z boczną bramą wjazdową. Ta ostatnia oddzielona jest od wnętrza wypoczynkowego rabatami bylinowymi oraz trawnikiem, który może mieć charakter użytkowy lub ozdobny.

Trawnik ten wraz z drewnianą konstrukcją oraz zestawem siedzisk stanowi zakończenie osi widokowej, która prowadzi tu z wnętrza przeznaczonego dla dzieci, przez gaj brzozowy.

Obramowania trawników proponuje się wykonać z kostki betonowej takiej jak na podjeździe. Kostka będzie pełniła zarówno rolę estetyczną jak i funkcjonalną.

Przestrzeń dla dzieci

W narożniku południowo wschodnim działki zaplanowano przestrzeń dla dzieci. Jest to obszar w którego skład wchodzi duży płaski trawnik o kształcie zbliżonym do kwadratu oraz teren przeznaczony na konstrukcje zabawowe lub domek ze zjeżdżalnią. Teren otoczony jest trawami ozdobnymi oraz niskimi drzewami kwitnącymi – jabłonki rajskie